Aktualności
Dzień Disneya 🧚♀️
5 listopada nasza szkoła zmieniła się w prawdziwie bajkową krainę, jako że świętowaliśmy Dzień Disneya! Uczniowie, przebrani za swoich ulubionych bohaterów, a także muzyka z animacji, którą można było usłyszeć na korytarzach, stworzyli wyjątkową atmosferę. Na uczniów czekały zagadki, a za ich prawidłowe rozwiązanie nagrody – zakładki do książek. Starsze klasy odwiedziły także przedszkolaków, czytając im piękne historie i wprowadzając ich w czarujący świat baśni i bajek.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu
5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney'a.
Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło 😉.
Dzień Dyni w Punkcie Przedszkolnym
30 października w Punkcie Przedszkolnym obchodziliśmy "Dzień Dyni". Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat, dowiedziały się w jaki sposób rośnie oraz jak się ją uprawia. Miały okazję ich dotknąć, pooglądać a także spróbować swych sił w ich podnoszeniu.
Z bajki o dyni dowiedzieliśmy się, że dynia jest bardzo zdrowa i że można przyrządzić z niej wiele pysznych potraw. Odbyły się zajęcia plastyczno-techniczne, ruchowe i taneczne z dynią w roli głównej.
Wyjazd przedszkolaków do teatru
Dnia 31.10.2024 r. przedszkolaki z grup Koniczynki, Jeżyki i Bystrzaki miały okazję uczestniczyć w wycieczce do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie i obejrzeć spektakl pt. "Księga Lasu". Było to dla nich pełne wrażeń spotkanie ze światem teatru, które pozostawiło niezapomniane wspomnienia.
Od samego rana dzieci były pełne radości i podekscytowania. Sam spektakl okazał się fascynującą opowieścią, pełną kolorowych postaci i pięknej scenografii. Przedszkolaki mogły śledzić losy mieszkańców lasu i zrozumieć znaczenie przyjaźni, odwagi oraz dbania o naturę. Efektowne kostiumy i dynamiczna muzyka sprawiły, że dzieci były zauroczone każdym momentem spektaklu.
Zajęcia dodatkowe w Centrum Kultury
Serdecznie zapraszamy
"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.' – ks. Jan Twardowski"
31 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili cmentarz, by uczcić pamięć tych, którzy zapisali się w historii naszej społeczności. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej, na grobie patrona naszej szkoły, Czesława Wojewody, oraz przy grobie ks. Józefa Lenartowicza – postaci szczególnie ważnej w historii Lubczy.
Wykonywanie odblasków
Na lekcjach uczniowie wykonywali elementy odblaskowe, które mamy nadzieję, że przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, a nasi mali piesi będą jeszcze bardziej widoczni. Odblaski zostały wykonane ze specjalnego materiału stosowanego do produkcji znaków drogowych. Dziękujemy firmie, która przekazała te materiały szkole!
Spotkanie z dietetykiem
W poniedziałek 28.10.2024 r. gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk Paulinę Czech. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Ciekawa prelekcja połączona była z prezentacją piramidy żywieniowej. Uczniowie klasy 1a i 1b podczas spotkania dowiedzieli się jak wygląda dobrze skomponowany posiłek oraz jak ważną rolę odgrywają warzywa i owoce. Dzieci uzyskały informacje na temat tego, co powinny zabierać do szkoły na drugie śniadanie oraz jakich produktów powinny unikać.
Warsztaty dla Dyrektorów i Nauczycieli
W ramach współpracy z kierownikiem Panią Anitą Stinią Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ośrodek w Tarnowie dnia 24 października 2024 r. odbyło się szkolenie dla Dyrektorów i Nauczycieli Szkół Podstawowych z terenu gminy Ryglice oraz Szerzyny. Tematem szkolenia był „Mózg ma moc – kiedy mózg się uczy, style uczenia”. Prowadzącą warsztaty była Pani Magda Huczek – Makowska z Warszawy, która przybliżyła definicje i teorie z zakresu neurodydaktyki, przykłady stylów uczenia się wraz z ich wpływem na naukę oraz techniki nauczania, które odpowiadają na potrzeby uczniów. Dziękujemy Pani Anicie i Pani Magdzie za współpracę w zakresie podnoszenia kompetencji nauczycieli.
Spotkanie z policjantem
W ubiegłym tygodniu nasze oddziały przedszkolne oraz klasy I-III odwiedził niezwykły gość st. asp. Mariusz Nalepa – dzielnicowy. W każdej grupie opowiedział dzieciom jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po drodze tak żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznej, komu można powiedzieć jak się nazywamy, a komu nie? Nie zabrakło również informacji o tym gdzie i jak mamy zadzwonić w razie nagłej sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu. Pan policjant chętnie odpowiadał na pytania dotyczące swojej bardzo odpowiedzialnej pracy. Serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi za solidną porcję wiedzy oraz przybliżenie zawodu policjanta.
Projektowanie wnętrz
Projektowanie wnętrz to sztuka kształtowania przestrzeni tak, aby były funkcjonalne, estetyczne i odpowiadały na potrzeby ich użytkowników. Z takimi założeniami zmierzyli się uczniowie klasy 6, którzy na lekcji techniki projektowali pomieszczenia w programie komputerowym. Kto wie może wśród nich są przyszli projektanci?
Elementy odblaskowe dla lokalnej społeczności
W ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego rozdawały elementy odblaskowe lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa w naszej miejscowości. Dziękujemy za odblaski - Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Miejski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie
Przedstawiciel Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego z wizytą w Przedszkolu
W ubiegłym tygodniu w salach naszego przedszkola gościł Przedstawiciel Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
W towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół opowiadał różne ciekawostki o jesieni w świecie zwierząt, których dzieci słuchały z ogromną uwagą.
Dowiedzieliśmy się jak zwierzęta przygotowują się do zimy, jak im te przygotowania ułatwić oraz co zrobić kiedy spotkamy jednego z tych leśnych przyjaciół w naszym ogrodzie lub w czasie spaceru.
Wycieczka klas drugich do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy
W dniu 25 października uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę do Trzcinicy, by zwiedzić Skansen Archeologiczny. „Karpacka Troja” – pradawny skansen, przeniósł nas w czasie aż do epoki brązu, kiedy to powstała w tym miejscu jedna z pierwszych ufortyfikowanych osad na terenie dzisiejszej Polski. Skansen składa się z grodziska oraz parku archeologicznego, gdzie zrekonstruowano osadę otomańską oraz wioskę słowiańską z czasów wczesnego średniowiecza. Uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili ciekawą wystawę opowiadającą o historii grodu od epoki brązu do wczesnego średniowiecza. Następnie zobaczyli sektor hodowlany ze zwierzętami oraz osadę – wioskę słowiańską z IX wieku wraz z chatami do których dzieci z ciekawością zaglądały. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wieża widokowa usytuowana w najwyższej części skansenu. Z wysokości dzieci miały możliwość podziwiać nie tylko grodzisko , a
🌿♻️ 4 miejsce uczennic Zespołu Szkół w Lubczy w Gminnym Konkursie Ekologicznym pt. "ReKreacja, czyli EcoFashion" ♻️🌿
W dniu 23 września w Szkole Podstawowej w Joninach odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny, który nosił tytuł "ReKreacja, czyli EcoFashion". Była to część projektu pt. „ReKreacja w Paśmie Brzanki” realizowanego dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie”.
"Jan Paweł II - Przyjaciel Młodych" - Dzień Papieski
Dnia 22.10.2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - Przyjaciel Młodych". Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca naszego rodaka Jana Pawła II. Przypomnieliśmy Jego życie, czyny i słowa. Nie zabrakło wzruszających wierszy, piosenek i nagrań z Ojcem Świętym. Szczególną uwagę skierowaliśmy na wyjątkowe miejsce, jakie w pontyfikacie Jana Pawła II zajmowały dzieci i młodzież, gdyż to właśnie w młodym pokoleniu dostrzegał nadzieję na lepsze jutro.
Zbiórka surowców wtórnych – butelki PET i makulatura 🗞
Serdecznie zachęcamy do włączenia się w akcję zbiórki makulatury i butelek PET. To nie tylko wsparcie dla naszej szkoły, ale także krok w stronę ochrony środowiska i dbania o przyrodę. Za ostatni rok – z uzyskanych funduszy ze sprzedaży surowców wtórnych zakupiliśmy gry na świetlicę szkolną.
Dołącz do akcji – razem możemy zdziałać wiele!
Spotkanie z weterynarzem
Dniu 16.10.2024r. mieliśmy niecodziennego gościa na świetlicy szkolnej. Odwiedziła nas bowiem Pani Agnieszka Kobos lekarz weterynarii, która na co dzień zajmuje się leczeniem i pielęgnacją zwierząt. Podczas rozmowy z Panią dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta leczy, na co najczęściej chorują, jak zachowują się podczas wizyty w lecznicy, a także jakie są niebezpieczeństwa i zagrożenia związane z pracą weterynarza.
Wycieczka klas 7 i 8
17 października uczniowie klas 7 i 8 udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, aby poznać atrakcje kulturowe i przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Jaskini Raj, jednej z najpiękniejszych i najbogatszych w formy naciekowe jaskiń w Polsce. Następnie wizyta na zamku z czasów Łokietka w Chęcinach i bardzo ciekawa lekcja historii. Na koniec piesza wycieczka na Łysą Górę, zwiedzanie gołoborza i Świętego Krzyża. Poznaliśmy historię sanktuarium, wspięliśmy się na wieżę kościelną i odwiedziliśmy kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego. Była też chwila modlitwy i błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego. To był piękny dzień, pełen wrażeń!
Raz na szczycie, raz pod ziemią, czyli szóstoklasiści w Górach Świętokrzyskich
Jesienne słońce rozświetlało wspaniałe jesienne barwy liści, gdy uczniowie klasy szóstej wspinali się leśnym szlakiem na szczyt Świętego Krzyża, na którym znajduje się najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich z kaplicą relikwii Krzyża Świętego i krypty.
Prosto ze szczytu wycieczkowicze zeszli... pod ziemię! A było to miejsce wyjątkowe, bo , znana nie tylko w Polsce Jaskinia Raj, a w niej ponad 47.5 tys.form naciekowych. Po rozświetlonym słońcem szczycie - moment całkowitej ciemności!
Galeria zdjęć
brak danych