Aktualności
Wycieczka klas drugich do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy
W dniu 25 października uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę do Trzcinicy, by zwiedzić Skansen Archeologiczny. „Karpacka Troja” – pradawny skansen, przeniósł nas w czasie aż do epoki brązu, kiedy to powstała w tym miejscu jedna z pierwszych ufortyfikowanych osad na terenie dzisiejszej Polski. Skansen składa się z grodziska oraz parku archeologicznego, gdzie zrekonstruowano osadę otomańską oraz wioskę słowiańską z czasów wczesnego średniowiecza. Uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili ciekawą wystawę opowiadającą o historii grodu od epoki brązu do wczesnego średniowiecza. Następnie zobaczyli sektor hodowlany ze zwierzętami oraz osadę – wioskę słowiańską z IX wieku wraz z chatami do których dzieci z ciekawością zaglądały. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wieża widokowa usytuowana w najwyższej części skansenu. Z wysokości dzieci miały możliwość podziwiać nie tylko grodzisko , a
🌿♻️ 4 miejsce uczennic Zespołu Szkół w Lubczy w Gminnym Konkursie Ekologicznym pt. "ReKreacja, czyli EcoFashion" ♻️🌿
W dniu 23 września w Szkole Podstawowej w Joninach odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny, który nosił tytuł "ReKreacja, czyli EcoFashion". Była to część projektu pt. „ReKreacja w Paśmie Brzanki” realizowanego dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie”.
"Jan Paweł II - Przyjaciel Młodych" - Dzień Papieski
Dnia 22.10.2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - Przyjaciel Młodych". Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca naszego rodaka Jana Pawła II. Przypomnieliśmy Jego życie, czyny i słowa. Nie zabrakło wzruszających wierszy, piosenek i nagrań z Ojcem Świętym. Szczególną uwagę skierowaliśmy na wyjątkowe miejsce, jakie w pontyfikacie Jana Pawła II zajmowały dzieci i młodzież, gdyż to właśnie w młodym pokoleniu dostrzegał nadzieję na lepsze jutro.
Zbiórka surowców wtórnych – butelki PET i makulatura 🗞
Serdecznie zachęcamy do włączenia się w akcję zbiórki makulatury i butelek PET. To nie tylko wsparcie dla naszej szkoły, ale także krok w stronę ochrony środowiska i dbania o przyrodę. Za ostatni rok – z uzyskanych funduszy ze sprzedaży surowców wtórnych zakupiliśmy gry na świetlicę szkolną.
Dołącz do akcji – razem możemy zdziałać wiele!
Spotkanie z weterynarzem
Dniu 16.10.2024r. mieliśmy niecodziennego gościa na świetlicy szkolnej. Odwiedziła nas bowiem Pani Agnieszka Kobos lekarz weterynarii, która na co dzień zajmuje się leczeniem i pielęgnacją zwierząt. Podczas rozmowy z Panią dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta leczy, na co najczęściej chorują, jak zachowują się podczas wizyty w lecznicy, a także jakie są niebezpieczeństwa i zagrożenia związane z pracą weterynarza.
Wycieczka klas 7 i 8
17 października uczniowie klas 7 i 8 udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, aby poznać atrakcje kulturowe i przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Jaskini Raj, jednej z najpiękniejszych i najbogatszych w formy naciekowe jaskiń w Polsce. Następnie wizyta na zamku z czasów Łokietka w Chęcinach i bardzo ciekawa lekcja historii. Na koniec piesza wycieczka na Łysą Górę, zwiedzanie gołoborza i Świętego Krzyża. Poznaliśmy historię sanktuarium, wspięliśmy się na wieżę kościelną i odwiedziliśmy kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego. Była też chwila modlitwy i błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego. To był piękny dzień, pełen wrażeń!
Raz na szczycie, raz pod ziemią, czyli szóstoklasiści w Górach Świętokrzyskich
Jesienne słońce rozświetlało wspaniałe jesienne barwy liści, gdy uczniowie klasy szóstej wspinali się leśnym szlakiem na szczyt Świętego Krzyża, na którym znajduje się najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich z kaplicą relikwii Krzyża Świętego i krypty.
Prosto ze szczytu wycieczkowicze zeszli... pod ziemię! A było to miejsce wyjątkowe, bo , znana nie tylko w Polsce Jaskinia Raj, a w niej ponad 47.5 tys.form naciekowych. Po rozświetlonym słońcem szczycie - moment całkowitej ciemności!
„TRZEBA NAM LUDZI ZROBIĆ POLAKAMI, A POLAKÓW OBYWATELAMI”
Zacytowane wyżej słowa były wyrazem poparcia posłów Sejmu Wielkiego dla projektu utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Komisja powstała, a o jej dziejowej roli przypominają coroczne obchody każdej rocznicy, w tym roku już 251. W naszej szkole wydarzenie to miało szczególnie podniosły charakter ze względu na obecność dostojnych gości w osobach, wiceburmistrza Ryglic, pana Krzysztofa Kukułki, pani dyrektor Tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, pani Joanny Jasiak, pani wicedyrektor MCDN w Tarnowie, pani Ewy Sojat, księdza dziekana Marka Kuzaka, sołtysa Lubczy, pana Pawła Kumięgi i członków Rady Rodziców.
Razem dla Zalasowskiej Przyrody
Zadanie zrealizowane w ramach środków finansowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Konkurs ekologiczny - SP Joniny
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie ekologicznym organizowanym przez Szkołę Podstawową w Joninach. Zadanie zrealizowane w ramach środków finansowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dzień Chłopaka 👦👱♂️
Dziś, 30 września, swoje święto obchodzą wszyscy chłopcy. Dziewczęta zarówno w przedszkolu, jak i w starszych klasach, zadbały o to, by obchody były wyjątkowe i niezapomniane.
Z tej okazji życzymy Wam, Panowie, mnóstwo radości, sukcesów w każdej dziedzinie życia oraz dużo uśmiechu na co dzień! Niech każdy dzień będzie pełen pozytywnej energii i wspaniałych przygód!
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół w Lubczy
W dniu 19 września nasza Szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję czytania największych dzieł literackich pt.: Narodowe Czytanie. Wspólnie odkrywaliśmy piękno dzieła Juliusza Słowackiego pt.: "Kordian", który został napisany w 1833 roku, w czasie gdy Juliusz Słowacki przebywał na emigracji po upadku Powstania Listopadowego. Dramat przedstawia drogę młodego bohatera, który z naiwnego marzyciela staje się człowiekiem gotowym poświęcić się dla wolności ojczyzny. Bohater przeżywa głębokie wewnętrzne rozterki, które prowadzą go do ostatecznego, tragicznego wyboru.
PROGRAM REGIONALNEGO WSPARCIA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ CZĘŚĆ 2) FUNDUSZ EKOLOGII. Ekologicznie czyli zdrowo! Święto pieczonego ziemniaka. Piknik ekologiczny.
19 września cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście wzięli udział w pikniku ekologicznym organizowanym w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej Część 2) Fundusz Ekologiczny. W trakcie wydarzenia uczestnicy wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez Pana Tomasza Gawlika –przedstawiciela Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Zebrani aktywnie uczestniczyli też w 9 szkoleniach nt. ekologii, poprzedzających każdy z warsztatów zorganizowanych przy 9 ekostanowiskach. Poruszane zagadnienia promowały zachowywanie proekologicznych postaw i wyborów w życiu codziennym oraz uświadamiały zagrożenia związane z ich brakiem.
Uczniowie, dowiedzieli się m.in. dlaczego bomby nasienne pełnią ważną rolę w utrzymaniu bioróżnorodności, poznali negatywne aspekty używania toreb plastikowych oraz dowiedzieli się jak prowadzić zrównoważony styl życia poprzez sztukę i kreatywno
Europejski Dzień Języków Obcych 2024
Do you speak English? Sprichst du Deutsch? Parles-tu français?
Znajomość języków obcych stanowi niezwykłą wartość, którą należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować, dlatego co roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych.
Jak co roku nie zabrakło atrakcji. Podczas przerw uczniowie mogli poczytać ciekawostki o krajach europejskich i językach, zobaczyć w 3D zabytki, a także spróbować swoich sił rozpoznając wyrażenia w różnych językach, przyporządkować zabytki i flagi, gra memory i inne. Dodatkowo uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie językowo-plastycznym, w którym przygotowali lapbooki na temat Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoszech, Grecji, Hiszpanii, a także Austrii i Szwajcarii. Jury wybrało 4 wyjątkowe prace, które zostały nagrodzone:
XII Dyktando Niepodległościowe
To już po raz dwunasty uczniowie zmierzyli się z zawiłościami ortografii. W tym dyktandzie nie wystarczy jednak znajomość reguł ortograficznych, trzeba jeszcze wykazać się wiedzą z zakresu ojczystej historii. Cieszymy się, że wciąż są uczniowie chętni do podjęcia tych zmagań i trzymamy kciuki za wyniki!
Wycieczka klasy 7 - Pasmo Brzanki
W piątek 20 września klasa 7 udała się na wycieczkę do Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Wyruszyliśmy pieszo, żółtym szlakiem z Wielkiej Góry w kierunku Brzanki. W drodze podziwialiśmy Ostry Kamień, urokliwe wzniesienia pokryte złotą buczyną karpacką i rzadkie gatunki zwierząt min. salamandrę plamistą i zaskrońca zwyczajnego. Na Brzance wszyscy zdobyli wieżę widokową i podziwili panoramę Pogórza i Tatr. Następnie skorzystaliśmy z gościnnych progów bacówki. Był czas na odpoczynek, lody i wspólną zabawę. A potem znów wędrówka pod Filipowkę! Uśmiechnięci i zmęczeni wróciliśmy do szkoły. To była udana i pouczającą wycieczka.
AKTYWNY DO KWADRATU – MAMY TO!
Z przyjemnością informujemy, że już dzisiaj wystartowały pierwsze zajęcia dodatkowe organizowane w ramach programu AKTYWNA SZKOŁA. AKTYWNY DO KWADRATU, do którego zakwalifikowaliśmy się w tym roku szkolnym.
Udział w programie umożliwi dzieciom i młodzieży udział w dodatkowych zajęciach sportowych poza lekcjami WF. Stawiamy na różnorodne dyscypliny oferowane w atrakcyjnych formach, dopasowane do potrzeb i zainteresowań dzieci oraz młodzieży szkolnej.
Przywitanie Jesieni w Lubczy 2024
29 września 2024 r. w Lubczy odbędzie się wydarzenie Przywitanie Jesieni, organizowane przez Stowarzyszenie Koło Pań Rygliczanki oraz Centrum Kultury w Ryglicach. Honorowy patronat objął Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn. Partnerem wydarzenia jest Ochotnicza Straż Pożarna w Lubczy.
Program rozpocznie się o godz. 15:00 i obejmuje występy dzieci z Zespołu Szkół w Lubczy, wystawy rękodzieła oraz atrakcje dla najmłodszych. Odbędzie się również degustacja potraw, grill oraz biesiada z zespołami ludowymi. Gwiazdą wieczoru będzie Kapela Górole. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.
Rodzinny Rajd Rowerowy - "Rekreacja w Paśmie Brzanki"
Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów :)
Zadanie zrealizowane w ramach środków finansowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zbiórka dla powodzian
„Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi.” – Jan Paweł II
W dniach 18-19 września została przeprowadzona w naszej szkole zbiórka dla powodzian. Choć akcja ta trwała niespełna dwa dni, ilość zebranych rzeczy przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę szlachetną zbiórkę, oraz Samorządowi Uczniowskiemu wraz z opiekunem i Radzie Rodziców za przeprowadzenie zbiórki.
Razem udowodniliśmy, że w krótkim czasie można zdziałać naprawdę wiele!
Galeria zdjęć
brak danych