• PROGRAM EDUKACYJNY

     Laboratoria Przyszłości

     Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

     Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

     W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. 

     Nasza szkoła w ramach programu otrzymała 60 000 zł. 

   • W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła m.in.:

    1. Sprzęt i wyposażenie Pracowni Informatycznej oraz druku 3D

    - Drukarka 3D
    - Laptopdo drukarki 3D wraz z akcesoriami
    - Filament do drukarki 3D
    - Stacja lutownicza wraz z akcesoriami
    - Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
     

    2. Robot edukacyjny Photon wraz z akcesoriami

    Uczniowie na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje umiejętności związane z robotyką czy drukiem 3D. 
    Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji kluczowych, związanych z wykorzystaniem technologii czy optymalizacją własnej pracy i nauki w oparciu o nowoczesne technologie.
     

    3. Sprzęt i wyposażenie audio-video

    - Aparat fotograficzny
    - Statyw do aparatu i kamery
    - Mikroport z akcesoriami
    - Mikrofon kierunkowy wraz z akcesoriami
    - Gimbal
    - Oświetlenie do realizacji nagrań wraz z akcesoriami
    - Konsola/ mikser dźwięku z akcesoriami
    - Głośnik 
     

    Dzięki zakupionym sprzętom uczniowie będą rozwijać swoje umiejętności związane z twórczym i kreatywnym wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych z naciskiem na ich możliwości informacyjne, techniczne i artystyczne. 

    Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji technicznych (montaż, obróbka filmów i zdjęć), społecznych (tworzenie dzieł o charakterze informacyjnym i artystycznym) czy informatycznych (publikacja cyfrowa i promocja dzieł).

    4. Meble i wyposażenie szkolne

    - Stoliki
    - Słuchawki studyjne
     

    Od września 2022 roku systematycznie na naszej stronie internetowej oraz na profilu szkoły na portalu Facebook będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskanie dzięki programowi Laboratoria Przyszłości.

    Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej i szkolnego Facebooka. Będzie się działo!

    • 30.08.2022 r.
     • MAMY TO! <br />
PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ W LUBCZY!

      MAMY TO! PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ W LUBCZY!

      Z przyjemnością informujemy, że już od 1 września Szkoła Podstawowa w Lubczy realizuje program Laboratoria Przyszłości. W ramach programu otrzymaliśmy grant w wysokości 60 000 zł. Pierwszą część kwoty w wysokości 38 854zł przeznaczyliśmy na zakup następującego wyposażenia:

      -drukarka 3D, aparat fotograficzny, statyw do aparatu i kamery, oświetlenie do realizacji nagrań wraz z akcesoriami, mikroport i mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, stacje lutownicze z gorącym powietrzem i akcesoriami, filament do drukarki 3D, laptop do drukarki 3D oraz robot edukacyjny Photon Edu wraz z akcesoriami.

      Pozostała część uzyskanego grantu w kwocie 21,146 zł została przeznaczona na zakup wyposażenia sali językowej: konsola/mikser dźwięku, słuchawki studyjne, głośniki oraz stoliki.

      Od września 2022 zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany w pracy z uczniami zarówno na lekcjach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, fizyka, geografia, matematyka, historia czy plastyka, ale też w zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów np. na zajęciach kółka artystycznego.

      (…) Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

      Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. (…)

           

    • 10.02 2022 r.
     • Nowoczesne pomoce dydaktyczne z programu „Laboratoria Przyszłości”

      Nowoczesne pomoce dydaktyczne z programu „Laboratoria Przyszłości”

      Jak już informowaliśmy, Nasza Szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60.000 złotych w ramach programu Laboratoria Przyszłości!

      Program Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech „Laboratoria Przyszłości” to największa w historii inwestycja państwa polskiego w nowoczesną edukację. W ramach Laboratoriów Przyszłości, każda szkoła podstawowa w Polsce może zostać wyposażona w nowoczesny sprzęt taki jak drukarki 3D, roboty edukacyjne czy gogle wirtualnej rzeczywistości. Środki finansowe udzielane w ramach programu przeznaczone zostały na budowanie kompetencji przyszłości: kreatywności, pracy zespołowej, umiejętności praktycznych i technicznych wśród dzieci i młodzieży. Pieniądze pomogą uczniom odkrywać swoje talenty oraz zapewnić nowoczesne środowisko do nauki na miarę edukacji najnowszej generacji.

      W ramach otrzymanego dofinansowania, zakupiliśmy już następujący sprzęt: drukarka 3D wraz z akcesoriami, laptop z napędem zewnętrznym do obsługi drukarki, aparat fotograficzny

      z akcesoriami, oświetlenie do realizacji nagrań (6 lamp + akcesoria), mikro port z akcesoriami (podwójny zestaw nagłowny), mikrofon kierunkowy, gimbal, 5 mikrokontrolerów z czujnikami i akcesoriami, 8 stacji lutowniczych, robot edukacyjny Photon w pakiecie rozszerzonym do nauki kodowania. Wszystkie w/w sprzęty wchodzą w skład tzw. pakietu podstawowego, który został określony jako obowiązkowy w regulaminie programu. Na ich zakup przeznaczyliśmy 40.000 złotych. Pozostałe fundusze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i mebli potrzebnych do utworzenia klasopracowni językowej.

      Zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt z całą pewnością uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania w kolejnych co najmniej pięciu latach szkolnych, począwszy od roku szkolnego 2022/2023, podczas średnio co najmniej 3 godzin zajęć w każdym tygodniu nauki. Sprzęt będzie wykorzystywany na wielu przedmiotach obowiązkowych oraz pozwoli rozwijać pasje uczniów na zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań i innych formach rozwijania umiejętności.

      Informacje na temat realizacji tego projektu będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej szkoły www.szkolalubcza.pl.

      Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria

    • 8.11. 2021 r.
     • Szkoła Podstawowa w Lubczy otrzymuje dofinansowanie w ramach programu Laboratoria Przyszłości!

      Szkoła Podstawowa w Lubczy otrzymuje dofinansowanie w ramach programu Laboratoria Przyszłości!

      Mamy to! Z radością informujemy o otrzymaniu wsparcia finansowego w wysokości 60.000 zł w ramach program Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech „Laboratoria Przyszłości”.

      „Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.”

      W ramach programu Nasza Szkoła zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt m.in drukarkę 3D, który z pewnością uatrakcyjni dotychczasowy proces zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności przez uczniów.

      Dziękujemy!!!

       

             

    • Technologie przyszłości

    • Grudzień/Styczeń 2023-2024

    • „Laboratoria Przyszłości" to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dzięki sprzętom zakupionym w ramach programu rozwijane są innowacyjne metody nauczania oraz wdrażane są w codziennej pracy nowoczesne technologie edukacyjne po to, aby budować wśród naszych uczniów kompetencje przyszłości.

    • Wiosna z Laboratoriami Przyszłości

    • Kwiecień 2023 r.

    • Sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości jest codziennie używany przez naszych uczniów i nauczycieli. Każda z klas 4-8 korzysta z sali językowej, aby rozwijać swoje umiejętności i wiadomości z j. angielskiego. 8-klasiści ćwiczyli w kwietniu m.in. zwroty przydatne do pytania i wyrażania opinii. Uczniowie klasy 4 doskonalili prowadzenie dialogu z użyciem słów wyrażających czynności dnia codziennego i przysłówki częstotliwości. 5 i 6 klasa wzbogacała słownictwo podczas rozmów wyrażających preferencje. Na Kole Druku 3D uczniowie projektowali ozdoby wielkanocne oraz wazy, które wykorzystane były na zajęciach z plastyki. Uczniowie klasy 2 wraz z Photonem rozwiązywali quiz o tradycjach wielkanocnych, doskonalili umiejętność segregowania odpadów oraz utrwalali wiadomości o naszym kraju. Uczniowie Koła Artystycznego pod przewodnictwem ks. Kamila Szęszoła stworzyli spot reklamowy do wydarzenia "Mamy talenty". Jest to jedynie część działań z użyciem Laboratoriów Przyszłości. O kolejnych przedsięwzięciach będziemy państwa informować w niedalekiej przyszłości.

    • II półrocze z Laboratoriami Przyszłości.

    • Luty 2023

    • Wracamy po feriach pełni nowych pomysłów na zajęcia z Laboratoriami Przyszłości. Uczniowie wraz z opiekunem p. Dominikiem Jękotem na Kółku druku 3D projektowali w lutym cząsteczki metanu i etanu. Z gotowych modeli korzystali uczniowie klas 8 na lekcjach chemii. Natomiast, uczniowie klasy 2 i 3b poszerzali swoje wiadomości i umiejętności z edukacji przyrodniczej. Klasa 3b poznała sąsiadów Polski, a dzieci z klasy 2 wybrali się wraz z Photonem w podróż po Polsce, rozwijając orientację na mapie Polski oraz utrwalając kierunki świata. Każdy wie, że znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Uczniowie naszej szkoły mają możliwość doskonalenia języka obcego w doskonale do tego przystosowanej sali językowej.

    • Nowy Rok - nowe możliwości.

    • Styczeń 2023

    • Nowy Rok to nowe możliwości. 
     Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" nasi uczniowie mogą zdobywać nowe umiejętności poprzez zabawę i ćwiczenia. Wspomaga ich w tym również nowocześnie wyposażona sala językowa. Młodsi uczniowie uczyli Photona rodzajów rzeczownika i mierzenia, a także starali się go doprowadzić do "Zaczarowanej zagrody" rozwiązując test ze znajomości lektury. Styczeń to także miesiąc, w którym nasze ukochane babcie i dziadkowie obchodzą swoje święto. Do uwiecznienia występów dzieci, a także do ich realizacji wykorzystano sprzęt audio-video, który posłużył również do zrelacjonowania zabawy karnawałowej. 

    • Grudzień miesiącem przygotowań do świąt.

    • Grudzień 2022 r.

    • Dużą rolę w świątecznych przygotowaniach spełniła drukarka 3D pozyskana w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości". Uczniowie wraz z nauczycielem informatyki p. Dominikiem Jękotem wyszukali i przygotowali do druku projekty gwiazdek i innych ozdób świątecznych. „Serce człowieka” – to jeden z tematów realizowanych podczas zajęć z biologii. Dzięki sercu wydrukowanemu w drukarce 3D, uczniowie mogli dotknąć jego modelu. Ale to jeszcze nie koniec! Grudzień to czas szczególny. Dzięki zakupionemu sprzętowi, zostały nagrane piosenki świąteczne, stworzono filmiki ze spotkania uczniów, ze Św. Mikołajem. Sprzęt oraz wyposażenie audio-video były niezbędne także podczas Jasełek. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej  uczyli się programowania Photona w programie Photon Block, rozwijając przy tym umiejętności mierzenia.

     Filmik ze spotkania, z Św. Mikołajem w pełnej wersji dostępny pod linkiem https://youtu.be/pJ4BU8KBYXQ

    • Zaczynamy zabawę z Photonem!

    • Październik 2022 r.

    • Październik 2022 r. minął pod hasłem "Photon - robot wielozadaniowy". Uczniowie klasy 2 wraz z wychowawcą Panią Edytą Kos rozpoczęli "testowanie" robota, którego otrzymaliśmy w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Robot zdał testy (oczywiście wraz uczniami) celująco! Już wiemy, że potrafi: dodawać i odejmować w zakresie 20 oraz zna się na czasownikach. Oczywiście jakby tego było mało w tym miesiącu pomagał uczniom poznać sąsiadów Polski, nazywać
     i segregować owoce, rozpoznawać emocje oraz przypomniał dzieciom jak nazywają się części garderoby! Coś nam się wydaje, że ten przyjazny robocik szybko zaaklimatyzuje się w naszej szkole, a testy będą trwać do końca roku szkolnego.

     W tym miesiącu również został założony Zespół ds. organizacji imprez szkolnych pod przewodnictwem ks. Kamila Szęszoła, który zarządzać będzie szkolnymi uroczystościami, wykorzystując do tego zakupiony sprzęt oświetleniowy oraz audio - Dzień Nauczyciela jest tego idealnym przykładem. Na koniec październikowych działań prezentujemy lekcję geografii z wykorzystaniem modelu Układu Słonecznego wydrukowanego na drukarce 3D. 

    • Nowy Rok Szkolny z Programem Laboratoria Przyszłości

    • Wrzesień 2022 r.

    • Uczniowie jak i nauczyciele Zespołu Szkół w Lubczy, w bieżącym roku szkolnym będą mieli możliwość wzbogacenia  swojej wiedzy i umiejętności wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu wsparcia dla szkół – „Laboratoria Przyszłości”. Pomoce dydaktyczne na pewno uatrakcyjnią zajęcia, a możliwość pracy na zakupionym sprzęcie zapewni naszym uczniom rozwój kompetencji przyszłości.

     W wrześniu uczniowie klasy 2 na zajęciach dodatkowych realizowanych w ramach programu innowacyjnego „Mistrz Programowania” rozwijali swoje wiadomości        i umiejętności z wykorzystaniem robota Photona. Poznali historię robota oraz oprogramowanie Photon EDU z wykorzystaniem Photon Badge, oraz Photon Block.
     Z pomocą Photona utrwalali zasady pisowni wielkiej litery oraz zasady ortograficzne  z „ó” wymiennym. Klasy starsze podejmowały próby na informatyce zaprojektowania wizytówek i postaci komiksowych, natomiast na lekcjach chemii wykorzystywano do doświadczeń zestaw przyrządów powstałych w drukarce 3D.

     O kolejnych podejmowanych działaniach będziemy informować na bieżąco.