Wywiadówka
The International Hedgehog Day w grupie Jeżyki
12 listopada w naszym przedszkolu odbyły się wyjątkowe obchody Dnia Jeża. Jako grupa "Jeżyki" nie mogliśmy pominąć tak ważnego święta i w ramach zajęć z języka angielskiego zapoznaliśmy się z tym uroczym i sympatycznym zwierzakiem.
Zajęcia zaczęły się od krótkiej prezentacji multimedialnej, dzięki której dzieci poznały wiele ciekawostek o jeżach – o ich wyglądzie, zwyczajach, a także o tym, jak jeże spędzają zimę. Dzieci dowiedziały się, że są zwierzętami nocnymi, które żywią się owadami, a ich charakterystyczną cechą są kolce, które chronią je przed drapieżnikami.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na aktywność ruchową. Wszystkie dzieci zamieniły się w malutkie jeżyki i przeniosły do lasu pełnego niebezpieczeństw. Dzieci-jeże spokojnie spacerowały po dywanie, aż do czasu, gdy w pobliżu pojawił się ich wróg - wtedy na hasło "danger" zwijały się w kłębek i chroniły przed zagrożeniem. Następnie dzieci zmierzyły się z jeżowym torem przeszkód. Dzieci-jeże musiały przebrnąć przez „las", omijając kamienie-woreczki oraz korzenie drzew-pachołki, a także przeturlać przeszkodę-piłkę na koniec ścieżki. Ostatnią atrakcją zajęć było wykonanie pracy grafomotorycznej - rysowanie jeża po śladzie oraz kolorowanie go. Obchody Dnia Jeża, czyli angielskiego The Hedgehog Day były świetną okazją, by dzieci nie tylko poznały to sympatyczne zwierzę, ale także rozwijały swoje kompetencje językowe, manualne i fizyczne. Z całą pewnością w przyszłości wrócimy do tej tematyki.
5
Wycieczka klas 1 do Tarnowa
Dnia 12.11.2024 r. odbyła się wycieczka klas pierwszych do Tarnowa. Pierwszym punktem programu było obejrzenie spektaklu pt. "Detektyw Pozytywka". Dzieci były pod wrażeniem scenografii, aktorów oraz humorystycznego przekazu sztuki. Kolejnym punktem była zabawa integracyjna w Extreme Kids. Tor Ninja, mini siłownia, długie zjeżdżalnie, trampoliny to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na dzieci. Czas upłynął szybko na wesołej zabawie i pełni radości wróciliśmy do szkoły.
14
Akcja „Tulipany dla hospicjum Via Spei” 🌷
W ubiegłym tygodniu korzystając ze słonecznej pogody, uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Koła Caritas zasadzili w przyszkolnym ogrodzie cebulki tulipanów.
Jest to III akcja edukacyjno-charytatywna „Tulipany dla hospicjum Via Spei” będąca częścią programu edukacyjnego „Wychowanie przez wolontariat”, do którego przystąpiła również i nasza szkoła.
Warto dodać, że kiedy kwiaty zakwitną na wiosnę, wówczas nasi uczniowie przeprowadzą zbiórkę na rzecz tarnowskiego hospicjum, w której Darczyńcy otrzymają rozkwitnięte tulipany, jako symboliczne podziękowanie.
Akcja „Tulipany dla hospicjum Via Spei” to nie tylko zbiórka datków na działalność hospicjum, ale przede wszystkim budowanie społeczności ludzi wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka. Jest to także okazja do propagowania wolontariatu i misji Fundacji Kromka Chleba.
11 Listopada Święto Odzyskania Niepodległości
W piątek, 8 listopada obchodziliśmy szkolne święto niepodległości. Tym razem chcieliśmy zastanowić się czym jest dla nas wolna Ojczyzna zdobyta krwią naszych Przodków. Ludzie wolni zwykle nie rozmawiają o wolności, chociaż całe życie z niej korzystają. Wolność to nie tylko przywilej, ale także odpowiedzialność. Właśnie dlatego zastanawialiśmy się, co zrobimy z naszą wolnością – jak ją wykorzystamy, by nie tylko korzystać z jej dobrodziejstw, ale także dbać o innych i rozwijać nasze społeczeństwo. W świecie pełnym wolności łatwo jest zapomnieć, że nasze decyzje mają wpływ na innych. Dlatego ważne jest, abyśmy korzystali z wolności w sposób świadomy, wybierając drogę, która nie szkodzi nikomu, a przyczynia się do wspólnego dobra. Wolność nie oznacza życia bez ograniczeń, lecz raczej poszanowanie wolności innych. Uczestniczenie w społecznych inicjatywach, podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska, angażowanie się w kwestie społeczne – to sposoby na to, by nasza wolność nie była tylko osobistym przywilejem, ale również odpowiedzialnością za naszą wspólnotę. Musimy zrobić wszystko, by ta wolność nie została wykorzystana w sposób egoistyczny, ale miała pozytywny wpływ na świat, w którym żyjemy. Dlatego pytanie „Co zrobimy z naszą wolnością?” jest nie tylko osobistym wyzwaniem, ale także społeczną odpowiedzialnością. To od nas zależy, jak wykorzystamy ten niezwykły dar.
18
Dyktando Niepodległościowe V edycja
Zapraszamy na V edycję dyktanda z okazji Święta Odzyskania Niepodległości! Wydarzenie to zyskało już miano znanej ogólnopolskiej inicjatywy, która co roku angażuje tysiące osób chcących uczcić szczególny dzień 11 listopada.
W tym roku czeka na Was jedno uniwersalne dyktando – stworzone z myślą o tym święcie, pełne wątków patriotycznych i motywów związanych ze Świętem Niepodległości. To doskonała możliwość,
by sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i przy okazji zanurzyć się w duchu naszej niepodległości.
Udział jest bezpłatny, a każdy uczestnik, który ukończy dyktando, będzie miał okazję uzyskania dyplomu uczestnictwa – pamiątki z udziału w tak wyjątkowym wydarzeniu.
Dołącz do nas 11 listopada, aby wraz z innymi uczestnikami z całego kraju wspólnie świętować nasze narodowe dziedzictwo i dorobek.
Szczegóły, w tym godzina startu, znajdują się na stronie:
https://dyktanda.pl/dyktando-niepodleglosciowe-5-edycja/
Nie przegap tej możliwości! Zapraszamy serdecznie – zapisz się już dziś i weź udział w tej wyjątkowej aktywności!
Z poważaniem,
Zespół Dyktanda.pl i Zday.pl
Dzień Disneya 🧚♀️
5 listopada nasza szkoła zmieniła się w prawdziwie bajkową krainę, jako że świętowaliśmy Dzień Disneya! Uczniowie, przebrani za swoich ulubionych bohaterów, a także muzyka z animacji, którą można było usłyszeć na korytarzach, stworzyli wyjątkową atmosferę. Na uczniów czekały zagadki, a za ich prawidłowe rozwiązanie nagrody – zakładki do książek. Starsze klasy odwiedziły także przedszkolaków, czytając im piękne historie i wprowadzając ich w czarujący świat baśni i bajek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wspaniałą współpracę i ogromne zaangażowanie, a szczególne podziękowania kierujemy do Samorządu Uczniowskiego, pomysłodawcy tego magicznego dnia!
19
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu
5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney'a.
Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło 😉.
Z tej okazji, 5 listopada dzieci wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! 🤩
13
Dzień Dyni w Punkcie Przedszkolnym
30 października w Punkcie Przedszkolnym obchodziliśmy "Dzień Dyni". Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat, dowiedziały się w jaki sposób rośnie oraz jak się ją uprawia. Miały okazję ich dotknąć, pooglądać a także spróbować swych sił w ich podnoszeniu.
Z bajki o dyni dowiedzieliśmy się, że dynia jest bardzo zdrowa i że można przyrządzić z niej wiele pysznych potraw. Odbyły się zajęcia plastyczno-techniczne, ruchowe i taneczne z dynią w roli głównej.
Justyna Trojan
Wyjazd przedszkolaków do teatru
Dnia 31.10.2024 r. przedszkolaki z grup Koniczynki, Jeżyki i Bystrzaki miały okazję uczestniczyć w wycieczce do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie i obejrzeć spektakl pt. "Księga Lasu". Było to dla nich pełne wrażeń spotkanie ze światem teatru, które pozostawiło niezapomniane wspomnienia.
Od samego rana dzieci były pełne radości i podekscytowania. Sam spektakl okazał się fascynującą opowieścią, pełną kolorowych postaci i pięknej scenografii. Przedszkolaki mogły śledzić losy mieszkańców lasu i zrozumieć znaczenie przyjaźni, odwagi oraz dbania o naturę. Efektowne kostiumy i dynamiczna muzyka sprawiły, że dzieci były zauroczone każdym momentem spektaklu.
Pełni pozytywnych emocji wróciliśmy do przedszkola, a dzieci jeszcze przez cały dzień opowiadały o swoich ulubionych momentach ze spektaklu. Wyjazd ten nie tylko dostarczył naszym podopiecznym wspaniałej zabawy, ale także wzbogacił ich o cenne doświadczenie artystyczne.
Zajęcia dodatkowe w Centrum Kultury
Serdecznie zapraszamy
"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.' – ks. Jan Twardowski"
31 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili cmentarz, by uczcić pamięć tych, którzy zapisali się w historii naszej społeczności. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej, na grobie patrona naszej szkoły, Czesława Wojewody, oraz przy grobie ks. Józefa Lenartowicza – postaci szczególnie ważnej w historii Lubczy.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie i zakup chryzantem oraz zniczy, które pozwoliły godnie uczcić pamięć tych, którzy odeszli.
Wykonywanie odblasków
Na lekcjach uczniowie wykonywali elementy odblaskowe, które mamy nadzieję, że przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, a nasi mali piesi będą jeszcze bardziej widoczni. Odblaski zostały wykonane ze specjalnego materiału stosowanego do produkcji znaków drogowych. Dziękujemy firmie, która przekazała te materiały szkole!
8
Spotkanie z dietetykiem
W poniedziałek 28.10.2024 r. gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk Paulinę Czech. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Ciekawa prelekcja połączona była z prezentacją piramidy żywieniowej. Uczniowie klasy 1a i 1b podczas spotkania dowiedzieli się jak wygląda dobrze skomponowany posiłek oraz jak ważną rolę odgrywają warzywa i owoce. Dzieci uzyskały informacje na temat tego, co powinny zabierać do szkoły na drugie śniadanie oraz jakich produktów powinny unikać.
Małopolski Program Wspierania Uczniów
W roku szkolnym 2024/2025 w naszej szkole realizowany jest Małopolski Program Wspierania Uczniów, realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6. Fundusze dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego – CP4(f), Działanie 6.12 Edukacja – projekty Województwa Małopolskiego. Liderem projektu jest Województwo Małopolskie – Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, natomiast realizatorem komponentu 2 jest Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie. Celem realizowanego projektu jest wsparcie szkół podstawowych w rozpoznawaniu i wspieraniu uczniów zdolnych.
Warsztaty dla Dyrektorów i Nauczycieli
W ramach współpracy z kierownikiem Panią Anitą Stinią Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ośrodek w Tarnowie dnia 24 października 2024 r. odbyło się szkolenie dla Dyrektorów i Nauczycieli Szkół Podstawowych z terenu gminy Ryglice oraz Szerzyny. Tematem szkolenia był „Mózg ma moc – kiedy mózg się uczy, style uczenia”. Prowadzącą warsztaty była Pani Magda Huczek – Makowska z Warszawy, która przybliżyła definicje i teorie z zakresu neurodydaktyki, przykłady stylów uczenia się wraz z ich wpływem na naukę oraz techniki nauczania, które odpowiadają na potrzeby uczniów. Dziękujemy Pani Anicie i Pani Magdzie za współpracę w zakresie podnoszenia kompetencji nauczycieli.
Spotkanie z policjantem
W ubiegłym tygodniu nasze oddziały przedszkolne oraz klasy I-III odwiedził niezwykły gość st. asp. Mariusz Nalepa – dzielnicowy. W każdej grupie opowiedział dzieciom jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po drodze tak żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznej, komu można powiedzieć jak się nazywamy, a komu nie? Nie zabrakło również informacji o tym gdzie i jak mamy zadzwonić w razie nagłej sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu. Pan policjant chętnie odpowiadał na pytania dotyczące swojej bardzo odpowiedzialnej pracy. Serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi za solidną porcję wiedzy oraz przybliżenie zawodu policjanta.
4
Projektowanie wnętrz
Projektowanie wnętrz to sztuka kształtowania przestrzeni tak, aby były funkcjonalne, estetyczne i odpowiadały na potrzeby ich użytkowników. Z takimi założeniami zmierzyli się uczniowie klasy 6, którzy na lekcji techniki projektowali pomieszczenia w programie komputerowym. Kto wie może wśród nich są przyszli projektanci?
8
Elementy odblaskowe dla lokalnej społeczności
W ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego rozdawały elementy odblaskowe lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa w naszej miejscowości. Dziękujemy za odblaski - Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Miejski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie
Przedstawiciel Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego z wizytą w Przedszkolu
W ubiegłym tygodniu w salach naszego przedszkola gościł Przedstawiciel Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
W towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół opowiadał różne ciekawostki o jesieni w świecie zwierząt, których dzieci słuchały z ogromną uwagą.
Dowiedzieliśmy się jak zwierzęta przygotowują się do zimy, jak im te przygotowania ułatwić oraz co zrobić kiedy spotkamy jednego z tych leśnych przyjaciół w naszym ogrodzie lub w czasie spaceru.
Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Justyna Trojan
3
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie