• Warsztaty wielkanocne trzecioklasistów w Bibliotece Publicznej w Lubczy 🐣

     • W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 3 uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez p. Mirosławę Trojan, poświęconych tradycjom i zwyczajom wielkanocnym. Na początku spotkania dzieci oglądnęły film edukacyjny o tematyce wielkanocnej, następnie sprawdziły zdobytą wiedzę rozwiązując quiz. Uczniowie poznali także różne techniki dekorowania pisanek, a na koniec spotkania wykonali dekorację świąteczną z papieru. Warsztaty te miały na celu pogłębienie wiedzy uczniów na temat Świąt Wielkanocnych.

      Dziękujemy bardzo p. Mirosławie za zorganizowanie warsztatów.

      Edyta Kos

     • Misterium Wielkopostne

     • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych 23.03.24 r. w naszej szkole odbyło się Misterium Wielkopostne. Misterium paschalne jest ukazaniem wielkiej miłości Boga do człowieka, co było przesłaniem wystawionego apelu. Słowa wypowiedziane przez uczniów: "Chryste, tyle masz szans na śmierć i zmartwychwstanie, ilu jest ludzi" wprowadziły nas w szczególny czas Wielkiego Tygodnia. Czas refleksji nad swoim życiem i tym, co się dzieje wokół nas. Zmartwychwstanie Chrystusa, niech będzie dla nas wszystkich czasem zmartwychwstania dobroci, miłości do bliźniego i przebaczenia.

     • Tydzień Wiosennych Wyzwań

     • W dniach 18 – 22 marca, nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w Tygodniu Wiosennych Wyzwań. 18 marca z okazji Dnia Św. Patryka na korytarzach zrobiło się zielono, we wtorek dominowały groszki i kwiaty we włosach. Środa tj. 20 marca uczniowie przychodzili do szkoły w ubraniach z postaciami z bajki bądź filmu. Czwartek był dniem kolorowych skarpetek na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. W piątkowy dzień na korytarzach naszej szkoły panowała cisza i spokój. Tego dnia bowiem uczniowie klas 1-8 udali się na wycieczkę do kina. Klasy 1-3 oglądały seans pt. „Ekipa z dżungli”, natomiast klasy 4-8 „Za duży na bajki 2".

      Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie się z Tydzień Wiosennych Wyzwań.

     • Wycieczka przedszkolaków

     • W dniu 22.03 z okazji powitania wiosny wszystkie grupy przedszkola wybrały się na wspólną wycieczkę.

      Dzieci z grup "Sówki" i "Muminki" miały okazję do wesołych harców w "Promiennym Zamku".

      Dzieci z młodszych grup "Tygryski" oraz "Smerfy" bawiły się wspólnie w sali zabaw "Figle Migle". Każda z grup bawiła się wyśmienicie umacniając zawarte już koleżeńskie więzi i nawiązując nowe. Swobodna zabawa stwarza ku temu bardzo dobre warunki - dzieci bawiły się świetnie.

      Następnym punktem wycieczki było Kino Millenium, gdzie wspólnie już obejrzeliśmy bajkę "Zagadka Klary Muu". Opowiada ona historię o dwójce młodych detektywów, którzy musieli rozwiązać bardzo trudną zagadkę zaginięcia magicznego nasiona. Film był dobrym początkiem do rozmów na temat dobra, zła i przyrody.

      Dzieci zgodnie stwierdziły, że z niecierpliwością czekają na wiosnę i kolejne wycieczki.

       

      Wychowawcy Przedszkola

     • Góra Grosza 2023/2024

     • Zakończyliśmy tegoroczną zbiórkę monet - a tym samym udział w  XXIV edycji Góry Grosza.  

      Monety posortowane, spakowane wyruszyły w podróż wprost do fundacji.

      W tym roku łącząc swoje siły zebraliśmy łącznie 602,09 zł:

      Przedszkole 259,78  

      Szkoła Podstawowa 342,31

      Zebrana kwota to wsparcie dla dzieci i ich rodzin będących pod opieką Towarzystwa Nasz Dom.

      Jeszcze raz dziękujemy za pomoc w zbieraniu monet.

      Liczymy na zaangażowanie podczas kolejnych edycji Góry Grosza.

       

      Anna Marcinek 

      Justyna Trojan

     • Spotkanie z poetką - Międzynarodowy Dzień Poezji

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji uczniowie klasy siódmej naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z poetką, panią Ireną Niedzielko, laureatką wielu konkursów poetyckich, autorką pięknych, bliskich człowiekowi wierszy. Pani Irena w prostych, serdecznych słowach nie tylko wprowadziła słuchaczy w świat poezji, ale  przekazała też młodzieży wiele cennych życiowych wskazówek. Było to jedno z tych spotkań, które zostają w pamięci na długo, często na całe życie... 

     • Konkurs "Symbole związane z obchodami dnia św. Patryka" Przedszkole

     • 20 marca zostały ogłoszone wyniki konkursu, w którym wzięło udział 18 dzieci z naszego przedszkola. Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej symbole związane z tym świętem. Zwycięzcami zostali:

      I miejsce - Julia Kowalska

      II miejsce - Sara Kowalska

      III miejsce - Szymon Piaskowy

      IV miejsce - Urszula Srebro, Patryk Frączek

      Wyróżnienie - Zuzanna Cieślikowska, Oliwia Pelc, Szymon Stalec.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Mamy nadzieję, że wykonanie prac konkursowych było dla Państwa okazją do wspólnej zabawy i miłego spędzenia wolnego czasu z dziećmi.

     • Gminny Konkurs Języka Angielskiego – Simply the best

     • 19 marca 2024 r. uczeń Radosław Kłusek i Kacper Tomasiewicz wzięli udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego „Simply the best” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Ryglicach.

      Konkurs składał się z etapu pisemnego oraz ustnego i obejmował zakres materiału na poziomie B2 (poziom maturalny). Jesteśmy dumni, gdyż Radek zajął 6 miejsce spośród 22 uczestników. Wyróżnił się swoją wiedzą i umiejętnością mówienia, mimo iż nie mieszkał ani nie przebywał za granicą jak niektórzy uczestnicy.

      Przed nami kolejne konkursy językowe – jeszcze raz gratulujemy Kacprowi i Radkowi wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

       

     • Wyniki Gminnego Konkursu Wielkanocnego

     •                      

      Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w gminnym konkursie na  „Na pisankę ludową i plastykę obrzędową” Praca indywidualna – dzieci

       

      W kategorii: Pisanka Tradycyjna

      I miejsce
      Maksymilian Zajac

      Wyróżnienia:
      Liliana Stawarz

      Wiktor Chodór

      Szymon Grabowski

       

      W kategorii: Pisanka Współczesna

      II miejsce

      Roksana Witek

       

      Kategoria: Pisanka i Plastyka Obrzędowa

      Nagroda Główna

      Aleksandra Siedlik

       

      Kategoria: Plastyka Obrzędowa – Palmy 

      I miejsce

      Wiktoria Kłusek
      Wiktor Skrzek

      II miejsce

      Martyna Ciężkowska
      Nikodem Kłusek

      Oliwia Patyk
      Klaudia Kłusek


      III miejsce

      Hubert Molek

      Udział:

      Zuzanna Stalec
      Nikola Szwalec


      Kategoria: Plastyka Obrzędowa – Baranek Maślany

      I miejsce

      Milena Labok

       

      Dziękujemy wszystkim, wyrażamy uznanie za kultywowanie, podtrzymywanie i dokumentowanie ludowej tradycji zdobienia pisanek oraz upowszechnianie plastyki obrzędowej związanej z okresem Świąt Wielkanocnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wkład pracy włożony w przygotowanie prac. Jesteśmy dumni z tak wysokich lokat. Najlepsze prace zostały przekazane do dalszego etapu do Tarnowa.

       

       

                                                                                              

     • Emp@tyczna klasa - #misjasytczeń/luty2024

     • Każdy gest, nawet najdrobniejszy... zmienia świat... czyjś świat... odkrywajmy w sobie radość dzielenia się... Bo to naprawdę ogromna wartość!

      W lutym cała społeczność szkolna przystąpiła do wykonania kolejnej misji w ramach Projektu Empatyczna klasa. Tym razem misja nosiła tytuł „Dobry uczynek”.  W ramach projektu Zwolnieni z teorii  młodzież ucząca się w II Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie zorganizowała zbiórkę charytatywną na rzecz Diecezjalnego Domu Samotnej Matki
      w Tarnowie do której przyłączyli się nasi uczniowie, rodzice, nauczyciele, a także nasze przedszkolaki. Zbierano długoterminową żywność np. makarony, konserwy, itp. oraz produkty dla dzieci w wieku od  1 do  6 roku życia, np. deserki, zupki, obiadki w słoiczkach, kaszki, pieluchy dla niemowląt, produkty do pielęgnacji dzieci w wieku  od 0 do 6 r.ż, np. kremy, oliwki dla dzieci, szampon, mokre chusteczki itp.

      Zbiórka koordynowana była przez Szkolne Koło Caritas oraz Samorząd Uczniowski.

      Edyta Kos

      Klaudia Janiga

      Anna Marcinek

      Justyna Trojan

     • Ale w koło jest zielono! Czyli Dzień św. Patryka w naszej szkole

     • 18 marca zrobiło się zielono w całej szkole, ponieważ uczniowie dołączyli do obchodów Dnia Św. Patryka, który jest patronem Irlandii. Na wszystkich czekała moc niespodzianek – gazetka tematyczna, prace plastyczne, muzyka irlandzka i tor przeszkód Leprikona. Aż 54 uczniów wzięło też udział w konkursie wiedzy o Irlandii i  św. Patryku – oto zwycięzcy:

      Klasy I-III

      1 miejsce Victoria Baran i Przemysław Potempa

      2 miejsce Maja Łępa

      3 Oliwia Patyk

      Wyróżnienie: Emilia Bradło, Sylwia Molek, Wiktor Trytko, Szymon Kumięga

       

      Klasy IV-VIII

      1 miejsce Natalia Kłusek

      2 miejsce Karolina Kłusek

      3 miejsce Roksana Witek

      Wyróżnienie Radosław Kłusek

       

      Dzień św. Patryka w naszej szkole był bardzo udany – uczniowie mieli okazję wiele się nauczyć, ale też pochwalić się już zdobytymi umiejętnościami i zrobić sobie zdjęcie z Leprikonem. Kolejne spotkanie z postacią Świętego już za rok.

      Serdecznie zapraszamy.

     • XIV Przegląd Twórczości Dziecięcej w Bistuszowej

     • W dniu 14.03.2024r. przedszkolaki z grupy „Sówki” wzięły udział w XIV Przeglądzie Twórczości Dziecięcej w Bistuszowej. Maja Kłusek zaśpiewała piosenkę pt. „Ach, jak fajnie być motylem”, a dziewczynki: Maja Stojak, Maria Kłusek, Julia Kowalska, Izabela Chodór i Aleksandra Marcinek wykonały układ taneczny do piosenki. Oliwia Pelc wyrecytowała wiersz pt. „Globus” Jana Brzechwy, za który otrzymała wyróżnienie. Dziewczynki zajęły III miejsce. Gratulujemy!

     • Debata oksfordzka - jesteśmy w finale!

     • 14 marca w Szkole Podstawowej w Ryglicach odbyły się półfinały Debat Oksfordzkich zorganizowane przez   Krakowskie Stowarzyszenie Mówców w ramach projektu  Dialog Młodzieżowy w Małej Ojczyźnie. Do rywalizacji przystąpiły cztery szkoły podstawowe z terenu gminy, które debatowały nad ustalonymi wcześniej tematami. Uczniowie z Lubczy i Kowalowej  zastanawiali się czy w szkołach powinien obowiązywać zakaz używania telefonów komórkowych, a przedstawiciele szkół w Ryglicach i Zalasowej, czy rodzice powinni mieć dostęp do kont w serwisach społecznościowych swoich dzieci.

      W pojedynku na argumenty nasi uczniowie okazali się lepsi, więc w finale spotkają się ze zwycięską drużyną z Ryglic. Serdecznie im gratulujemy, bo nie było to łatwe zadanie, a reprezentowali nas: Milena Witek , Kacper Tomasiewicz, Filip Fiołek, Nikodem Kłusek.

      Należy podkreślić, iż poziom wystąpień był naprawdę wysoki.  Mówcy wykazali się umiejętnościami językowymi, prezentowali ciekawe argumenty, w kulturalny sposób odnosili się do swoich oponentów.

      Niewątpliwie udział w takiej debacie to niezwykle cenne doświadczenie edukacyjne.

      Jeszcze raz gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy powodzenia w finale.

     • Szalony początek wiosny - zapraszamy do zabawy!

     • Wiosna za oknami! Chcemy ją powitać w nietypowy sposób i zapraszamy do wspólnej zabawy "Szalony Początek Wiosny". Od poniedziałku do czwartku na uczniów  klas 1-8 (i nie tylko) czekają nietypowe dni tematyczne - sami zobaczcie i dołączcie do zabawy. 

     • Zajęcia biblioteczne „W oczekiwaniu na wiosnę”

     • 11 marca grupa „Sówki” gościła P. Mirosławę Trojan z Biblioteki Publicznej w Lubczy i P. Agnieszkę Maziarkę. Panie poprowadziły zajęcia plastyczno – techniczne pt. „W oczekiwaniu na wiosnę”. Zadaniem dzieci było wykonanie prac plastycznych związanych z zwiastunami wiosny: motyle, żabki, biedronki, kwiaty, a następnie stworzenie dwóch wspólnych prac. Jedna z nich została umieszczona w kąciku przyrody w sali „Sówek”, a drugą można zobaczyć w Bibliotece Publicznej w Lubczy. Dzieci były bardzo zaangażowane podczas wykonywania prac.

      Dziękujemy za miłe spotkanie!

     • Spotkanie autorskie z okazji Światowego Dnia Poezji

     • Gminna Biblioteka Publiczna w Ryglicach
      wraz z filią w Zalasowej
      ma zaszczyt zaprosić

      na spotkanie autorskie z okazji Światowego Dnia Poezji
      z poetką Ireną Wandą Niedzielko
      21 marca o godz. 18.30
      Spichlerz Dworski w Ryglicach

      Patronat Burmistrza Ryglic Pawła Augustyna
      Współorganizator - Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach

      Irena Wanda Niedzielko (z d. Słota) ur. w 1957 r. w  Pasiece Otfinowskiej,  zam.  w  Zalasowej.  Absolwentka IV LO w Tarnowie. Ukończyła  filologię rosyjską i filologię polską na  uczelni pedagogicznej w Krakowie (obecnie: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) oraz studia podyplomowe z historii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Trzydzieści jeden lat pracowała jako nauczycielka w gminie Ryglice  -   w  Szkole Podstawowej w Joninach i  w Szkole Podstawowej / Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej. Wiersze zaczęła pisać na emeryturze. W latach 2018-2023 zdobyła  około czterdziestu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach
      literackich. Wydane tomiki poetyckie: _Przepis na złotą jesień, Wszelkie  wypadki,  Krajobrazy  z  inną  zielenią,   Wiklinowa bajka. _Nieustannie  zachwyca  się   poezją   Wisławy  Szymborskiej, Tadeusza Nowaka  i  Józefa  Barana.

     • Dzień Kobiet w Przedszkolu

     • 8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu chłopcy z przedszkola składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...