• Uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • 26 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w krótkim montażu słowno- muzycznym. Przypomniano w nim okoliczności, jakie towarzyszyły powstawaniu pierwszej konstytucji w Europie. Zwrócono też uwagę, że w maju obchodzimy Święto Flagi, która jest jednym z symboli naszego kraju. Akademię uświetniły taniec z flagą w wykonaniu klasy trzeciej oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

     • Ogólnopolska Akcja "Żonkile"

     • 27 kwietnia klasa VI wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ,,Żonkile’’.

      Odbywa się ona pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu państw europejskich. Głównym jej celem jest przybliżenie historii związanej z gettem warszawskim i powstaniem, które w nim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Uczniowie zostali zaproszeni do Publicznej Biblioteki w Lubczy przez Panią Mirosławę Trojan, która przeprowadziła krótkie warsztaty na temat sytuacji dzieci i młodzieży, przebywającej w obrębie getta. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, chętnie włączali się do dyskusji i zadawali ciekawe pytania.

      Z pewnością to spotkanie zapadnie im na długo w pamięci.

     • Igrzyska Młodzieży w piłce nożnej ⚽️🥇🥉

     • Kolejny czyli już czwarty tytuł Mistrza Gminy Ryglice wywalczyły nasze dziewczyny. W dniu dzisiejszym na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej w Kowalowej rozegrano zawody w piłce nożnej chłopców I dziewcząt - Igrzyska Młodzieży. Po bardzo zaciętych pojedynkach mamy kolejny złoty medal dziewcząt i brązowy chłopców.
     • Światowy Dzień Języka Angielskiego

     • 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Języka Angielskiego, czyli święto 2 mld ludzi! Również nasi uczniowie dołączyli do tego wydarzenia poprzez udział w różnych aktywnościach m.in. grach językowych memory, rozpoznawaniu symboli krajów anglojęzycznych, grze dobble czy też literowaniu w języku angielskim. Na koniec odbył się konkurs wiedzowy kahoot o krajach anglojęzycznych, który przeprowadzony był w dwóch grupach. A oto laureaci, którzy otrzymali nagrody oraz dyplomy.

      I miejsce Gabriela Pytlik i Jakub Piaskowy

      II miejsce Jakub Srebro i Radosław Wiercioch

      III miejsce Karolina Kłusek i Wiktor Skrzek

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w przyszłym roku!

     • Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej

     • W ramach obchodów tegorocznego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły w dniu 24 kwietnia wzięli udziału w akcji wiosennego sprzątania, dołączając  do ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”. Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Uczniowie klas 2, 3, 4, 5, 6 i 7 pod opieką wychowawców, nauczycieli biologii oraz wychowania fizycznego posprzątali otoczenie szkoły, pobocza dróg prowadzących do szkoły oraz centrum naszej miejscowości. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w sprzątanie. Zebrano kilkanaście worków śmieci, głównie plastikowych butelek, folii oraz aluminiowych puszek. Mamy nadzieję, że przeprowadzona akcja skłoniła do refleksji nad stanem środowiska naturalnego, oraz  zachęci wszystkich do dbania o czyste środowisko. Klasy 8 w ramach Dnia Ziemi realizowały w ramach lekcji biologii projekt edukacyjny „Przyjaciele klimatu”,  poznając zagrożenia wynikające z globalnego ocieplenia. W klasach młodszych uczniowie wykonali plakaty, malowanki, wycinanki o tematyce ekologicznej. Cała społeczność szkolna włączyła się także w akcję „Zielono dla Ziemi”, w klasach i na korytarzach dominowały w ubiorze  wszystkie odcienie zieleni.

       

     • VI Gminny Konkurs Ortograficzny

     • Gospodarzem konkursu, który ma już swoje stałe miejsce w kalendarium roku szkolnego, jest szkoła, której przedstawiciel zwyciężył w poprzedniej edycji. W tym roku szkolnym to nasza szkoła miała zaszczyt i przyjemność gościć najlepszych znawców ortografii z naszej gminy. Teksty dyktand przygotowała pani Bernadeta Klimczak, metodyk, przedstawiciel MCDN w Tarnowie, która była również gościem i doradcą sprawdzających dyktanda członków konkursowej komisji.

      Po wyrównanej walce zwyciężyli:

      - w kategorii klas IV - VI

      NIKODEM KŁUSEK SP w Lubczy

      EMILIA ROŚKO SP w Joninach

      KINGA PSIODA SP w Woli Lubeckiej

      - w kategorii klas VII - VIII

      SYLWIA CZARNIK SP w Zalasowej

      NATALIA MACHOTA SP w Woli Lubeckiej

      NATALIA MAZUR SP w Joninach

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w tak trudnej dziedzinie, jaką jest ortografia w epoce kultury obrazkowej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom i ... do zobaczenia za rok w Zalasowej!

       

     • Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” - wycieczka klas IV-VI

     • 5 kwietnia 2023r. klasa Va wraz z częścią klasy IVa i VIa Zespołu Szkół w Lubczy, wybrała się na wycieczkę do Rzeszowa, zwiedzać Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

      Jest to nowy ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia.
      Nie było to muzeum! Ale też nie plac zabaw. Tutaj nasi uczniowie  mogli eksperymentować do woli, testować, pytać, doświadczać... Służyło do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów. Być może wśród naszej młodzieży właśnie tam pojawią się zainteresowania na przyszłe preferencje zawodowe. Jest to ciekawy sposób na wskazywanie ścieżki przyszłej kariery.


      Kolejnym podpunktem naszego programu  naszego programu były kręgle. Uczniowie podzieleni na grupy, próbowali swoich sił, mając do dyspozycji 7 torów, dzięki czemu mogli zmierzyć się między sobą i poczuć nutkę zdrowej rywalizacji. Niektórzy mogli pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami, dzięki czemu wzmocnili swoje poczucie wartości, a i może  zaszczepili w sobie chęć powrotu na kręgielnię i kontynuację rywalizacji w tej dyscyplinie sportowej w przyszłości.

     • Misterium Wielkopostne

     • Dziś w naszej szkole została wystawiona inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy 8, która nawiązywała tematyką do obchodów Wielkiego Tygodnia. W tym krótkim Misterium Paschalnym był obecny sam Jezus, który przez swoje słowo i pieśni starał się „dotknąć” naszych serc, oraz uczynić nas na nowo świadkami Jego zmartwychwstania i życia.

      Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i przygotowanie tego przedstawienia!

     • Wielkanocne lekcje z językiem angielskim 🇬🇧

     • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych nie mogło zabraknąć tego tematu na lekcjach angielskiego. W klasach 4-6 odbył się Easter Hunt QR Search, czyli szukanie pisanek z kodami QR, które umożliwiły rozwiązanie quizu o Wielkiej Nocy. W przedszkolu i klasach 1-3 pojawiły się również inne zabawy związane z Wielkanocą m.in. Egg Roll (turlanie jajek), Egg Race (wyścig z jajkiem), Easter Egg Hunt (polowanie na jajka), domino wielkanocne i wiele innych. Ponadto, uczniowie klasy pierwszej przygotowali piękne lapbooki świąteczne. Chętni uczniowie wzięli również udział w dodatkowych zajęciach poświęconych Wielkanocy i rozwiązywali szereg zagadek językowych.

     • Sukcesy w konkursie regionalnym związanym z okresem Wielkanocy.

     • W sobotę 1 kwietnia 2023 r. w salach wystawienniczych Muzeum Etnograficznego w Tarnowie odbyło się zakończenie 32 edycji Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związanego z okresem Wielkanocy. Centrum Kultury, Promocji i Turystyki zdobyło 1 miejsce w kategorii "Stoisko wielkanocne", a twórcom z Gminy Ryglice przyznano wiele nagród. Nasza szkoła była reprezentowana przez uczniów, którzy zajęli wysokie miejsca.

      A oto nagrodzeni uczniowie:

      kategoria: Plastyka- dzieci

      II miejsce i nagrody rzeczowe

      Kłusek Nikodem
      Labok Milena

       

      III miejsce i nagrodę rzeczową
      Stalec Daniel

       

      Wyróżnienia

      Klucznik Adam

       

      kategoria: Pisanka tradycyjna- dzieci

      Wyróżnienia:

      Grabowski Szymon

      Kłusek Natalia

       

      Dyplom za udział otrzymał:
      Kaczka Karol

       

       Jesteśmy dumni z naszych uczniów :)

     • „Wiem! Rozumiem! Pomagam!” - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

     • 2 kwietnia obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. W geście wsparcia, akceptacji i zrozumienia osób z zaburzeniami ze spektrum, cały świat zapala się w tym dniu na niebiesko.

      Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w weekend, wydarzenie obchodziliśmy 3 kwietnia. Tego dnia w naszej szkole nie zabrakło niebieskich akcentów i symboli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W klasach natomiast zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu.

     • SZKOLNY KONKURS: „LAPBOOK O ŚWIĘTYM PATRYKU I IRLANDII”

     • W marcu w naszej szkole uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie w którym przygotowali piękne lapbooki o Irlandii i Świętym Patryku. Dzieci bardzo zaangażowały się w ten konkurs plastyczno-językowy, gdyż razem dostarczono 31 lapbooków. 

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      I miejsce:  Angelika Szwalec

      II miejsce: Błażej Łaguz

      III miejsce: Natan Zgłobiś

      Wyróżnienia: Nina Łaguz, Mikołaj Siedlik, Marlena Cieślikowska

     • Warsztaty wielkanocne w klasie 2

     • 30 marca w klasie 2 odbyły się warsztaty świąteczne prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy reprezentowane przez p. Irenę Augustyn oraz p. Agatę Marcinek. Uczniowie wykonali jajka wielkanocne stosując jedną z najstarszych sposobów dekorowania – drapanki. W związku tym, iż już w najbliższą niedzielę jest Niedziela Palmowa, to uczniowie zrobili także wielkanocne palmy. Bardzo dziękujemy Paniom za poprowadzenie warsztatów oraz p. Beacie Molek za ich zorganizowanie.