• Gminny Dzień Dziecka

          • 1 czerwca odbył się Gminny Dzień Dziecka w Kowalowej. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji m.in. iluzjonista z papugą Niko, animacje, zabawy, dmuchany plac zabaw, zjeżdżalnie oraz poczęstunek: lody, rurki z kremem, drożdżówki, kiełbaski z grilla, placki, ciastka i wspaniałe tradycyjne przysmaki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Kowalowej i Lubczy. Równolegle z zabawami odbywającymi się na przy szkolnym placu rozgrywano również zawody sportowe na orliku.

            Dziękujemy organizatorom: Burmistrzowi Ryglic, Stowarzyszeniu Razem dla Jonin, Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach oraz Klubowi Sportowemu Ks Ryglice.

          • Dzień Mamy

          • "...Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,

            Za to , że wskazujesz mi drogę  w mroku,

            Za to , że dni moje tęczą malujesz.

            Dziś Mamo z serca Ci dziękuję..."

             

            1 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Matki, na którą cała nasza społeczność szkolna zaprosiła najbliższe i najważniejsze osoby - swoje mamy. Dzień Matki to święto wypełnione serdecznymi życzeniami. Jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Dzieci z Punku Przedszkolnego, Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniowie klas 1-3 przygotowały wiersze, piosenki i piękne tańce.  Rozczulone mamy z radością dziękowały swoim pociechom za miłość, pamięć i pozytywne emocje. Pani Dyrektor  złożyła zebranym serdeczne życzenia z okazji ich święta. Słodki poczęstunek i czas spędzony na wspólnej rozmowie zakończył tę miłą uroczystość.

          • Spotkanie z Pszczelarzem

          • Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 z niecierpliwością oczekiwali na zapowiedziane spotkanie z Pszczelarzem. Wszyscy bardzo się zdziwili jak zobaczyli swojego gościa. Pszczelarzem okazał się bowiem wieloletni pracownik Zespołu Szkół w Lubczy Pan Artur Trojan, który już od ponad 20 lat zajmuje się pszczelarstwem. Zaproszony gość przybył do nas w towarzystwie swoich „przyjaciół”, które przywiózł w specjalnym ulu. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia tych owadów, dowiedziały się czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Obserwowały z bliska rój pszczół i odszukiwały królową. Pan Artur omówił i zademonstrował również narzędzia i strój jaki wykorzystuje się przy pracy w pasiece. Pszczelarz przygotował też dla wszystkich słodką niespodziankę. Wszystkich poczęstował zdrowym, świeżym i pachnącym miodem ze swojej pasieki.

            Serdecznie dziękujemy panu Arturowi za miłą wizytę i poświęcony czas.

          • Klasa 2b laureatem w konkursie edukacyjnym "Velvet.Piątka dla Natury".

          • Z ogromną radością informujemy, że klasa II B z Zespołu Szkół w Lubczy znalazła się w gronie nagrodzonych prac w konkursie edukacyjnym ,,Velvet. Piątka dla natury’’! Serdecznie dziękujemy za oddawane na nas głosy przez całą społeczność lokalną. Dzięki Państwu klasa zdobyła tak wiele głosów w konkursie. Cieszymy się, że ten konkurs był impulsem do aktywnego i kreatywnego promowania postaw proekologicznych wśród najmłodszych. W nagrodę otrzymaliśmy certyfikat oraz nagrody w postaci zestawów edukacyjnych , które posłużą nam i naszym rówieśnikom w zgłębianiu wiedzy.

            Dziękujemy za wsparcie i oddane głosy!

          • SPOTKANIE Z TRENEREM ZDROWIA

          • 11 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  warsztatach edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego trenera zdrowia, pozwoliły dzieciom w przystępny i atrakcyjny sposób poznać zasady prawidłowego żywienia oraz rolę codziennej aktywności fizycznej. Pani trener pokazała uczniom jak wybierać zdrowe produkty do codziennej diety oraz omówiła alternatywy dla niezdrowych i fast foodowych przekąsek i potraw. Wskazała, jakie produkty powinno zawierać pełnowartościowe, zbilansowane i zdrowe I i II śniadanie. Uświadomiła również dzieciom, jak niezdrowe jedzenie wpływa na ich zdrowie i naukę w obecnym czasie i jakie konsekwencje może przynieść w przyszłości. Wskazała choroby fizyczne i psychiczne wynikające z niezdrowego stylu życia. Uczniowie w czasie warsztatów byli bardzo aktywni, chętnie wykonywali przydzielone zadania i uczestniczyli w dyskusji.  Zajęcia były atrakcyjne i bardzo pouczające :)

          • Ciao Roma! Uczniowie z Lubczy na wymianie międzynarodowej w Rzymie.

          • W dniach 15-21 maja 2022 sześciu uczniów pod opieką nauczycielek uczestniczyło w spotkaniu szkół partnerskich z Francji, Hiszpanii i Włoch w ramach programu Erasmus+. Program zawierał udział w zajęciach lekcyjnych, warsztatach, wycieczkach i poznawaniu włoskiej kultury. Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie najważniejszych zabytków Rzymu: Koloseum, Forum Romanum, Fontanny di Trevi, Panteonu. Najważniejszym punktem była wizyta w Watykanie. Uczniowie mieszkając przez tydzień we włoskich rodzinach ze swoimi rówieśnikami mieli niepowtarzalną okazję poznać codzienne życie rodzinne i sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne. 

            Głównym tematem wymiany międzyszkolnej było zapoznanie uczestników z tematem Żywności Modyfikowanej Genetycznie. Uczniowie poznali czym jest GMO, jakie są jego wady i zalety oraz odwiedzili farmę ekologiczną, której celem jest ochrona bioróżnorodności i edukacja. Zaprezentowali także swoim kolegom nasz kraj i naszą szkołę. 

            Udział w międzynarodowych zajęciach, pobyt w szkole i nawiązane relacje z uczniami z Europy rozwijają umiejętności językowe i komunikacyjne oraz są motywacją do poszerzania swojej wiedzy. 

            Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Be ECO - LOGICAL" realizowanego od 2020 roku.

          • Śladami Patronów Roku 2022

          • 17 maja odbyła się wycieczka przedmiotowa do Bóbrki i Żarnowca. Uczniowie klasy piątej i czwartej pod opieką wychowawców: p. Bożeny Gąsiorek, p. Marii Kłusek i p. Barbary Wójtowicz-Machoty zwiedzili dwa niezwykle urokliwe miejsca. Pierwsze to Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, drugie - Muzeum Marii Konopnickiej.

            Ignacy Łukasiewicz to wynalazca lampy naftowej i pionier w wydobywaniu ropy, Maria Konopnicka była niezwykłą kobietą, pisarką i patriotką. To ona napisała ,,Rotę’’ - utwór, który zna chyba każdy Polak. Obydwoje są Patronami Roku 2022, wybranymi przez Sejm Rzeczypospolitej.

            W czasie zwiedzania uczniowie słuchając opowieści przewodników, poszerzali wiadomości na temat technik wydobywania ropy, tych dawnych i współczesnych, podziwiali piękne kolekcje lamp naftowych. Zobaczyli dworek, w którym mieszkała poetka (dar od polskiego społeczeństwa). Jeden z uczniów - Adam Klucznik z klasy 5, miał nawet okazję zagrać na pianinie artystki, czym wzbudził uznanie całej grupy.

            Wycieczka zakończyła się wizytą w Fly Parku, gdzie wszyscy mogli się odprężyć i sprawdzić swoją sprawność fizyczną.

            Z pewnością ten wyjazd zapadnie wszystkim w pamięć i będzie mile wspominany.

          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA "EKO - ZABAWKĘ"

          • W naszym przedszkolu odbył się konkurs ekologiczny na „Eko - Zabawkę". Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu zabawki z materiałów ekologicznych bądź surowców wtórnych. Dzieci razem z Rodzicami wykonały niezwykłe prace wykazując się pomysłowością i niezwykłą inwencją twórczą. Na konkurs wpłynęło łącznie aż 43 prace. Każda praca była oryginalna i niepowtarzalna.

            Komisja konkursowa, która miała niezwykle trudne zadanie, postanowiła ostatecznie przyznać w konkursie następujące nagrody i wyróżnienia:

            I miejsce – Sara Kowalska  – gr. ŻUCZKI

            II miejsce - Michalina Kowalska  - gr. PSZCZÓŁKI

            III miejsce - Julia Kowalska - gr. BIEDRONKI

            Wyróżnienia:

            Alicja Siedlik – gr. BIEDRONKI

            Maja Łępa – gr. MALI ODKRYWCY

            Kacper Niemiec - gr. MALI ODKRYWCY

            Dziękujemy serdecznie tym, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami :) GRATULUJEMY!!!

          • Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej „YOU CAN SING”

          • Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z regulaminem szkolnego konkursu piosenki angielskiej „YOU CAN SING”. Drogi uczniu! Jeżeli chcesz wziąć udział w konkujrsie musisz zgłosić to nauczycielowi j. angielskiego do 30 maja 2022 r. Sam konkurs odbędzie się 21 czerwca. Nie zwlekaj!!! Zapisz się w najbliższym czasie.

          • Spotkanie z muzyką - muzyczne Trio KURAKAS

          • Dziś w naszej szkole gościliśmy muzyczne trio „Kurakas”. „Kurakas” w języku Quechua (jeden z języków Inków-Indian Ameryki Południowej) znaczy „Wysłannicy Inków”. Celem spotkania było poznanie muzyki, tradycji, historii, geografii i obyczajów czyli szeroko pojętej kultury krajów Ameryki Łacińskiej. Uczniowie poznali instrumenty charakterystyczne dla danego regionu, a nawet mieli możliwość zagrania na nich. Nie obyło się także bez tańca. Dziękujemy zespołowi „Kurakas” za wspaniałą zabawę.

          • Wygrana zabawa w Promiennym Zamku.

          • Uczniowie klasy II b w dniu 9 maja udali się na dwugodzinny pobyt do Promiennego Zamku w Tarnowie. Była to nagroda za udział w  konkursie, którego zadaniem było wspólne przygotowanie projektu zaproszenia do Promiennego Zamku. Dzieci skorzystały z mnóstwa atrakcji m.in. ogromnej dmuchanej zjeżdżalni, trzypoziomowego toru przeszkód, basenu kulkowego ze zjeżdżalniami. Mogły także przeglądać się w magicznych lustrach. To był niezapomniany dzień pełen wrażeń. Warto brać udział w konkursach!

          • KRAKOWSKIE SPOTKANIE z TALIĄ

          • Spotkanie z Talią, muzą komedii, było najważniejszym powodem wyprawy do Krakowa grupy wielbicieli teatru. Uczniowie mieli możliwość poznać jedną z najbardziej znanych sztuk mistrza Moliera pt.: "Chory z urojenia", na dodatek w jubileuszowym wydaniu, w dwudziestym roku jej wystawienia. Wspaniałe wnętrza Teatru im. Juliusza Słowackiego, śledzenie gry gwiazdora, Andrzeja Grabowskiego, dotąd znanego jedynie z telewizyjnego ekranu, to nie jedyne wrażenia, które pozostały po tej wyprawie. Obcowanie z płótnami wielkich mistrzów w Muzeum Narodowym, spacer Królewskim Traktem też zapewne pozostaną w pamięci uczestników wycieczki do grodu Kraka.

          • Żeby Polska była Polską!

          • Maj, najpiękniejszy miesiąc roku, kojarzy się Polakom przede wszystkim z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.W naszej szkole świętowaliśmy tę rocznicę 5 maja. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów były słowa piosenki Jana Pietrzaka Żeby Polska była Polską, która w czasach PRL-u łączyła Polaków walczących o prawdziwą wolność kraju zniewolonego przez Związek Radziecki.Majowe święta to jednak nie tylko 3 Maja, ale i Święto Flagi oraz  8 maja - rocznica zwycięstwa nad faszyzmem, o czym przypomniały uczniom słowa scenariusza.

            Zatem niech się święcą wszystkie majowe rocznice!

          • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Przy rodzinnym stole”.

          • W ubiegłym tygodniu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt.: „Przy rodzinnym stole”. Napłynęło dużo pięknych zdjęć przedstawiających rodzinę uczniów przy wielkanocnym stole. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Zuzanna Stalec klasa IIb

            II miejsce – Lena Molek klasa I

            III miejsce – Wiktoria Kłusek klasa IIa

                                Monika Frączek klasa IIb

            Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu. Dziękujemy także wszystkim rodzicom, którzy pomogli uczniom w wykonaniu pomysłowych fotografii.

            Konkurs został zorganizowany w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”.

          • Zbiórka surowców wtórnych – butelki PET i makulatura.

          • W dalszym ciągu zbieramy butelki plastikowe po wodzie mineralnej i innych napojach oraz makulaturę.

            Za ostatni rok – z uzyskanych funduszy ze sprzedaży surowców wtórnych, zakupiliśmy 7 globusów do pracowni geograficznej.

            Dlatego, prosimy Cię drogi Uczniu! Przynieś do szkoły zgniecione butelki PET i makulaturę, pozostaw je obok schodów przy głównym wejściu oraz poinformuj obsługę szkoły o przyniesionych surowcach wtórnych.

          • PROGRAM ERASMUS+ PROJEKT; „ Students in climate action: Climate change education for a better future”

          • Z wielką przyjemnością prezentujemy powstałą w projekcie „Students in climate action” w programie Erasmus+ grę planszową „Myśl Ekologicznie”. Celem gry jest podnoszenie świadomości młodych ludzi na temat zmian klimatycznych.

            Uczniowie będą zaangażowani w interaktywne środowisko, a działania postawią ich w "butach" działaczy na rzecz zmian klimatu i umożliwią im zbadanie podstaw tych zmian. W grze uczniowie podejmują wiele decyzji i ponoszą za nie odpowiedzialność. Dowiadują się jak stawić czoła, ograniczyć lub uniknąć złych konsekwencji zmian klimatu

            Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony naszego projektu gdzie znajdziecie grę oraz wiele innych ciekawych i innowacyjnych narzędzi edukacyjnych:

            www.studentsinclimateaction.com