• Sukces Trzecioklasistki w Konkursie Wiedzy o Krakowie „KrakusKowym Tropem”!

     • Niezmiernie miło nam poinformować, iż uczennica klasy 3 Alicja Niemiec zdobyła II miejsce w konkursie „KrakusKowym Tropem” – Konkursie Wiedzy o Krakowie dla Wielu Pokoleń. Hasło przewodnie konkursu brzmiało: „Mikołaj Kopernik w Krakowie”. W ramach przygotowań, trwających kilka miesięcy, uczniowie naszej szkoły: uczestniczyli w wycieczce po Krakowie, brali udział w warsztatach w muzeum UJ Collegium Maius oraz zapoznali się z literaturą poświęconą krakowskiej historii i kulturze. Kolejno odbył się konkurs wiedzy na szczeblu szkolnym, gdzie największą liczbę punktów uzyskała Alicja Niemiec. To właśnie Ona reprezentowała naszą szkołę w teście międzyszkolnym, który odbył się w Collegium Maius UJ. Spośród wielu uczestników, Alicja uzyskała fantastyczne II miejsce. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 23 maja 2024 r. w Auli Collegium Maius w Krakowie.

      Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Wychowawcy za ogromne wsparcie i zaangażowanie w przygotowanie Alicji do konkursu.

      Alicjo! – gratulujemy uzyskania wspaniałego wyniku. Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!

     • Zajęcia plastyczno-techniczne klasy 3 🎨🖌

     • Chętni uczniowie klasy 3 uczestniczyli w roku szkolnym 2023/2024 w dodatkowych zajęciach plastyczno-technicznych, na których wykonywali m.in. dekoracje klasowe oraz prace z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Na zajęciach realizowany był również międzynarodowy projekt edukacyjny „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE” w formie innowacji pedagogicznej. Celem zajęć było zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne. Projekt ten polegał na comiesięcznym wykonywaniu wybranego zadania. Uczniowie m.in. tworzyli płótno z gazy, malowali na papierze ściernym, szkicowali, tworzyli prace z wykorzystaniem techniki „mokre na mokrym”.

     • Klasa 1 a z wizytą w Bibliotece Publicznej 📚

     • Biblioteka to przyjazne miejsce dla każdego. Przekonali się o tym uczniowie klasy I a. W dniu 24 maja odbyli wizytę w Bibliotece Publicznej w Lubczy. Dzieci poznały budowę książki oraz dowiedziały się jak należy je szanować. Poszerzyli także swoje wiadomości o pracy bibliotekarza, poznali wartość książki oraz zalety czytania. Wizyta w bibliotece była dla nich wartościową lekcją. Uczniowie pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili do szkoły. Dziękujemy serdecznie Pani Mirosławie Trojan za przeprowadzenie lekcji bibliotecznej oraz za piękne zakładki do książek.

     • III Międzypowiatowy Konkurs Geograficzny „Ameryka Północna i Ameryka Południowa”

     • W dniu 23 maja 2024 r. w  Zespole Szkół w Lubczy odbył się IIIMiędzypowiatowy Konkurs Geograficzny pod nazwą:„Ameryka Północna i Ameryka Południowa”, który został objęty honorowym patronatem Burmistrza Ryglic Pana Pawła Augustyna, Starosty Powiatu Tarnowskiego Romana  Łucarza, Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Marcina Guzika, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie Rafała Rosteckiego oraz Dyrektora Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie Łukasza Cieślika.

                  Do rywalizacji przystąpiło 27 uczniów ze szkół z terenu powiatów: tarnowskiego oraz  dąbrowskiego. Pytania, jak co roku,  przygotowane zostały przez nauczyciela konsultanta z MCDN Ośrodek w Tarnowie  Panią Anitę Stinię. Po sprawdzeniu  prac przez komisję wyłoniono zwycięzców, którymi zostali:

      I miejsce: Martyna Kawa z ze Szkoły Podstawowej w Śmignie.

      II miejsce: Adam Siedlecki z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola
      w Ilkowicach.

      III miejsce: Karol Sak ze Szkoły Podstawowej w Lipinach.

      IV miejsce: Aleks Misiak ze Szkoły Podstawowej w Wojniczu.

      V miejsce: Damian Piechnik ze Szkoły Podstawowej w Porębie Radlnej.

       

      Dla wszystkich uczestników przygotowano  drobne upominki. Dla najlepszych nagrody sponsorowali:  Starosta Powiatu Tarnowskiego, Burmistrz Ryglic, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych  Województwa  Małopolskiego  oraz Dyrektor Zespołu Szkół  w Lubczy.

      Składamy serdecznie podziękowania dla Pani Anity Stinii za przygotowanie testu konkursowego.Dziękujemy Współorganizatorom i Partnerom oraz nauczycielom  za przygotowanie  uczniów.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie  gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

       

     • Zaproszenie na Ryglickie Dni Muzyki Chrześcijańskiej

     • Centrum Kultury w Ryglicach wraz z Duszpasterstwem Młodzieży serdecznie zapraszają na "Ryglickie Dni Muzyki Chrześcijańskiej".
      Główne wydarzenia odbędą się w niedzielę, 19 maja 2024 roku, w tym koncert Konkursu Piosenki Religijnej "Chrześcijaninem być" oraz towarzyszący mu koncert organowy.

      Szczegóły znajdują się na załączonym plakacie oraz na stronie www.kulturaryglice.pl

     • Wyniki konkursu o Świętym Janie Pawle II

     • 10 maja 2024 r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II. W konkursie tym wzięło udział 33 uczniów z klas IV-VIII. Uczestnicy zmierzyli się z testem, sprawdzającym wiedzę o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, a także o twórczości Karola Wojtyły i jego papieskim nauczaniu.

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      I miejsce - Joanna Kumięga, Adam Klucznik

      II miejsce - Karol Skrzek

      III miejsce - Karol Kaczka

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

     • Przedstawienie "Let's go to the zoo"

     • "Let's go to the zoo" to tytuł inscenizacji, która odbyła się 10 maja 2024 r. w naszej szkole. Aktorami były dzieci grupy przedszkolnej "Sówki", które wcieliły się w role zwierząt zamieszkujących zoo.   Dzieci zaprezentowały scenki związane z pobytem w zoo oraz zaśpiewali piosenki: "What's the weather", "Let's go to the zoo", "Yes I can", "Five little monkeys" oraz piosenki na powitanie i pożegnanie. Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały przygotowane przedstawienie  w języku obcym. Zaprezentowany spektakl miał na celu przyswojenie słów w języku angielskim związanych ze zwierzętami oraz czynnościami przez nie wykonywanymi.

     • Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas I-III

     • W dniu 10.05.2024 r. w Zespole Szkół w Lubczy odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Głównym celem konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny, a także rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. W konkursie wzięło udział 13 uczniów klas drugich i trzecich z siedmiu szkół podstawowych naszej gminy. Komisja konkursowa po wyrównanych zmaganiach po raz pierwszy przyznała pierwsze miejsca ex aequo dla:

      Mileny Kulas ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ryglicach,

      Victorii Baran z kl. II ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Wojewody w Lubczy,

      Emilii Bradło z kl. III ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Wojewody w Lubczy.

      Wszyscy uczestnicy konkursu ortograficznego otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci okolicznościowe nagrody.

      Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej za przygotowanie uczniów do konkursu.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

     • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

     • Uczniowie trzeciej klasy przystąpili 9 maja do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z wydawnictwem OPERON, który miał na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Składał się on z trzech części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. W trosce o dobro uczniów sprawdzian był poprzedzony filmem terapeutycznym, natomiast po teście, trzecioklasiści wysłuchali bajki edukacyjnej pt. „O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów”. Uczniowie poczuli, że czwarta klasa zbliża się wielkimi krokami.

      Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów na II etapie edukacyjnym.

     • Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja 🇵🇱

     • 26 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Podczas akademii przedstawiona została historia jej powstania. Na szkolnej scenie pojawili się najpierw władcy trzech mocarstw - Rosja, Austria i Prusy, którzy dokonali I rozbioru Polski. Głównymi bohaterami byli twórcy Konstytucji - poseł Ignacy Potocki, reformator Hugo Kołłątaj, marszałek sejmu Stanisław Małachowski wraz z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, który zaprzysiągł konstytucję. Uczniowie mogli usłyszeć czym jest konstytucja i jaką odgrywa rolę w państwie prawa.

      Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana utworami muzycznymi skłoniła zgromadzonych do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei.

     • Dzień Ziemi 2024

     • 22 kwietnia uczniowie naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, aby świętować Dzień Ziemi, wspólnie się bawić i dzielić wiedzą na temat zagrożeń dla środowiska przyrodniczego. Klasy 4 przedstawiły pokaz mody ekologicznej, natomiast uczniowie klas 5-8 przygotowali prezentacje na temat zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby oraz form ochrony przyrody w Polsce i w naszej gminie. Uczennice klasy 7 przeprowadziły warsztaty z zasad segregacji śmieci w klasach nauczania początkowego oraz klasach 4. Uczniowie w formie zajęć praktycznych segregowali różne rodzaje śmieci, które pojawiają się w koszach w szkole i w domu. Poznali pojęcie recyklingu i jego znaczenie dla przyrody i gospodarki człowieka. Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych również razem z całą szkołą obchodziły Dzień Ziemi, na którym gościły Panią Mirkę z Biblioteki Publicznej. Pani Mirka przeprowadziła małe warsztaty dla dzieci, na których dowiedziały się jak należy dbać o naszą planetę żeby wszystkim żyło się na niej dobrze. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały.  Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności pozwolą jeszcze lepiej dbać o środowisko przyrodnicze!

     • III Powiatowy Konkurs Informatyczny

     • 17 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach miał miejsce III Powiatowy Konkurs Informatyczny. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu informatyki rozwiązując test oraz umiejętnościami praktycznymi w pracy przy komputerze. Wśród 24 uczestników Etapu Finałowego byli uczniowie naszej szkoły Radosław Gilski – 5 miejsce oraz Marcel Chwał – 8 miejsce.

      Gratulujemy wysokich wyników!

     • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile – łączy nas pamięć!

     • 19 kwietnia uczniowie klasy 4a włączyli sie do ogólnopolskiej akcji Żonkile, biorąc udział w warsztatach przeprowadzonych przez Panią Mirosławę Trojan w Publicznej Bibliotece w Lubczy.

      19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

      Dlaczego żonkile?

      Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

       Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

     • Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka

     • Mamy to! Nasi Pierwszoklasiści Zdali test wiedzy o bezpieczeństwie i ukończyli Akademię Bezpiecznego Puchatka.

       

      Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W Programie każdego roku uczestniczy ponad 200 000 dzieci i niemal 13 000 nauczycieli z prawie 10 000 szkół podstawowych. Do tej pory łącznie wzięło w nim udział ponad 3 miliony uczniów.

      Gratulujemy naszym Pierwszoklasistom.

     • Przedszkolny Konkurs Recytatorski

     • 18 kwietnia 2024 roku w naszym przedszkolu  odbył się Przedszkolny Konkurs Recytatorski pt. "POLSCY POECI DZIECIOM"

      Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich przedszkolaków, zachęcanie dzieci do występów z udziałem publiczności oraz prezentacja umiejętności recytatorskich dzieci.

      Nasze przedszkolaki dzielnie pokonały tremę i  pięknie recytowały wierszyki.

      Przedszkolaki oprócz recytacji wierszyków, wraz z rodzicami przygotowali bardzo pomysłowe i zabawne stroje nawiązujące do tematyki recytowanych wierszyków.

      Uroczystość zgromadziła naszych małych artystów podzielonych na dwie kategorie wiekowe: 3-4 latki oraz 5-6 latki. Jury miało nie lada zadanie wybierając zwycięzców, ponieważ każdy występ był pełen emocji i entuzjazmu.

      Laureatami konkursu w kategorii 3-4-latki zostali:

      I miejsce: Maria Molek

      II miejsce: Zbigniew Potempa

      III miejsce: Liliana Łępa

       

      Laureatami konkursu w kategorii 5-6-latki zostali:

      I miejsce: Alicja Siedlik

      II miejsce: Antoni Kowalski

      III miejsce: Kacper Brzęczek 

      Wyróżnienie:

      Aleksandra Marcinek 

      Emilia Marcinek 

      Wszyscy uczestnicy naszego konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, natomiast zwycięzcy otrzymali jeszcze piękne książki.

       Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich rodzicom za trud włożony w przygotowania ❤.

     • Majówka w Ryglicach

     • Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy Wiesław Zabawa zapraszają na Majówkę w Ryglicach dla wszystkich pokoleń, która będzie miała miejsce 4 i 5 maja 2024 roku.

      W ramach wydarzenia odbędzie się III Ogólnopolski Kongres Kominiarzy oraz XII Ryglicka Parada Orkiestr Dętych.

      Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na załączonym plakacie oraz pod adresem: https://www.kulturaryglice.pl/.../247-majowka-w-ryglicach...

     • Wiosna w Przedszkolu

     • „Przyszła do nas wiosna w kolorowych kwiatach.

      Przyleciały ptaki z dalekiego świata.

      Dobrze , że jest wiosna, wiosna cieszy nas.

      Słonko grzeje mocno, na spacery czas."

      Przyjście nowej pory roku jest doskonałą okazją do tego, aby uzmysłowić dzieciom jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Podczas zajęć w każdej z grup dzieci mają okazję poznać tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny. Zagłębić się w tajniki pracy w ogrodzie oraz poznać w jaki sposób należy dbać o przyrodę.

      Już na dobre pożegnaliśmy w przedszkolu panią zimę i zaprosiliśmy panią wiosnę, tworząc piękne prace plastyczne, które zagościły w naszych salach oraz ozdobiły korytarze. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli nam korzystać z jej uroków.

      Wychowawcy Przedszkola

     • Szaleni Chemicy,

     • to grupa wspaniałych, młodych osób, które podejmują różne inicjatywy społeczne. Miło nam poinformować, iż jedną z tych wyjątkowych osób jest Daria Bocheńska, absolwentka Zespołu Szkół w Lubczy. Szaleni Chemicy biorą udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Ideą tej olimpiady jest  znalezienie rozwiązania/zapobiegnięcie wybranemu problemowi społecznemu. Młodzi chemicy zainteresowali się tematem  zanikających chęci do nauki przez dzieci po czasach pandemii. Z racji tej, iż osoby uczą się w klasie biologiczno-chemicznej postanowiły projekt powiązać z wybranym profilem. W taki oto sposób powstała nazwa „Szaleni Chemicy” i cały projekt. W jego ramach zorganizowali kilka spotkań z dziećmi z różnych szkół w Tarnowie i jego okolicach, podczas których  przeprowadzili kilka prostych i ciekawych eksperymentów takich jak: wulkan, lampa lawa, sprawdzanie ph oraz samo pompujący się balon. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 150 uczniów, co jest wspaniałym wynikiem. Mamy nadzieję, że Młodzi Chemicy odwiedzą również i naszą szkołę. Zachęcamy do obserwacji profilu Szaleni Chemicy, gdzie znajdują się ciekawe relacje z zajęć.

      Życzymy młodym chemikom dalszych sukcesów.

      https://www.facebook.com/profile.php?id=61555268794266