• Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka

     • Mamy to! Nasi Pierwszoklasiści Zdali test wiedzy o bezpieczeństwie i ukończyli Akademię Bezpiecznego Puchatka.

       

      Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W Programie każdego roku uczestniczy ponad 200 000 dzieci i niemal 13 000 nauczycieli z prawie 10 000 szkół podstawowych. Do tej pory łącznie wzięło w nim udział ponad 3 miliony uczniów.

      Gratulujemy naszym Pierwszoklasistom.

     • Przedszkolny Konkurs Recytatorski

     • 18 kwietnia 2024 roku w naszym przedszkolu  odbył się Przedszkolny Konkurs Recytatorski pt. "POLSCY POECI DZIECIOM"

      Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich przedszkolaków, zachęcanie dzieci do występów z udziałem publiczności oraz prezentacja umiejętności recytatorskich dzieci.

      Nasze przedszkolaki dzielnie pokonały tremę i  pięknie recytowały wierszyki.

      Przedszkolaki oprócz recytacji wierszyków, wraz z rodzicami przygotowali bardzo pomysłowe i zabawne stroje nawiązujące do tematyki recytowanych wierszyków.

      Uroczystość zgromadziła naszych małych artystów podzielonych na dwie kategorie wiekowe: 3-4 latki oraz 5-6 latki. Jury miało nie lada zadanie wybierając zwycięzców, ponieważ każdy występ był pełen emocji i entuzjazmu.

      Laureatami konkursu w kategorii 3-4-latki zostali:

      I miejsce: Maria Molek

      II miejsce: Zbigniew Potempa

      III miejsce: Liliana Łępa

       

      Laureatami konkursu w kategorii 5-6-latki zostali:

      I miejsce: Alicja Siedlik

      II miejsce: Antoni Kowalski

      III miejsce: Kacper Brzęczek 

      Wyróżnienie:

      Aleksandra Marcinek 

      Emilia Marcinek 

      Wszyscy uczestnicy naszego konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, natomiast zwycięzcy otrzymali jeszcze piękne książki.

       Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich rodzicom za trud włożony w przygotowania ❤.

     • Majówka w Ryglicach

     • Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy Wiesław Zabawa zapraszają na Majówkę w Ryglicach dla wszystkich pokoleń, która będzie miała miejsce 4 i 5 maja 2024 roku.

      W ramach wydarzenia odbędzie się III Ogólnopolski Kongres Kominiarzy oraz XII Ryglicka Parada Orkiestr Dętych.

      Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na załączonym plakacie oraz pod adresem: https://www.kulturaryglice.pl/.../247-majowka-w-ryglicach...

     • Wiosna w Przedszkolu

     • „Przyszła do nas wiosna w kolorowych kwiatach.

      Przyleciały ptaki z dalekiego świata.

      Dobrze , że jest wiosna, wiosna cieszy nas.

      Słonko grzeje mocno, na spacery czas."

      Przyjście nowej pory roku jest doskonałą okazją do tego, aby uzmysłowić dzieciom jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Podczas zajęć w każdej z grup dzieci mają okazję poznać tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny. Zagłębić się w tajniki pracy w ogrodzie oraz poznać w jaki sposób należy dbać o przyrodę.

      Już na dobre pożegnaliśmy w przedszkolu panią zimę i zaprosiliśmy panią wiosnę, tworząc piękne prace plastyczne, które zagościły w naszych salach oraz ozdobiły korytarze. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli nam korzystać z jej uroków.

      Wychowawcy Przedszkola

     • Szaleni Chemicy,

     • to grupa wspaniałych, młodych osób, które podejmują różne inicjatywy społeczne. Miło nam poinformować, iż jedną z tych wyjątkowych osób jest Daria Bocheńska, absolwentka Zespołu Szkół w Lubczy. Szaleni Chemicy biorą udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Ideą tej olimpiady jest  znalezienie rozwiązania/zapobiegnięcie wybranemu problemowi społecznemu. Młodzi chemicy zainteresowali się tematem  zanikających chęci do nauki przez dzieci po czasach pandemii. Z racji tej, iż osoby uczą się w klasie biologiczno-chemicznej postanowiły projekt powiązać z wybranym profilem. W taki oto sposób powstała nazwa „Szaleni Chemicy” i cały projekt. W jego ramach zorganizowali kilka spotkań z dziećmi z różnych szkół w Tarnowie i jego okolicach, podczas których  przeprowadzili kilka prostych i ciekawych eksperymentów takich jak: wulkan, lampa lawa, sprawdzanie ph oraz samo pompujący się balon. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 150 uczniów, co jest wspaniałym wynikiem. Mamy nadzieję, że Młodzi Chemicy odwiedzą również i naszą szkołę. Zachęcamy do obserwacji profilu Szaleni Chemicy, gdzie znajdują się ciekawe relacje z zajęć.

      Życzymy młodym chemikom dalszych sukcesów.

      https://www.facebook.com/profile.php?id=61555268794266

     • Finał Debat Oksfordzkich

     • 12 kwietnia w Szkole Podstawowej w Ryglicach odbył się finał debat w ramach projektu ,,Debaty w małej Ojczyźnie’’. Dyskutowano nad dwiema tezami :

      Teza1 : ,,Krótkie wyjazdy turystyczne są lepsze niż długie podróże’’.

      Propozycja- SP Zalasowa                                                                                                                                      Opozycja- SP Kowalowa

      Teza 2 : ,,Działalność tzw. influencerów Internetowych przynosi więcej szkód niż pożytku’’.

      Propozycja- SP Ryglice                                                                                                                                    Opozycja- SP Lubcza

      Ogłaszając werdykt, sędziowie z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, podkreślili wysoki  poziom wystąpień i kompetencji uczestników.                                                                                                                 

      Ostatecznie na podium stanęli:

      Miejsce I SP Z Ryglic

      Miejsce II SP z Lubczy

      Miejsce III SP z Zalasowej

      Przypomnijmy, że naszą szkołę reprezentowali (w kolejności wystąpień):

      1.Kacper Tomasiewicz

      2. Filip Fiołek

      3. Milena Witek

      4. Nikodem Kłusek

      Należy podkreślić, że nie było to łatwe zadanie. Wymagało ogromu pracy i przełamania wielu barier związanych przede wszystkim z publicznym wystąpieniem.

      Gratulujemy II miejsca i czekamy na dalsze sukcesy.

     • Spotkanie z dietetykiem

     • W poniedziałek 8 kwietnia zaprosiliśmy do naszej szkoły dietetyka Panią Martynę Pruchnik, aby dowiedzieć się co jeść, by mieć energię i cieszyć się dobrym zdrowiem. W pogadankach uczestniczyły przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-4. Podczas spotkania dzieci poznały podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Pani Martyna w ciekawy sposób przedstawiła piramidę żywienia, omówiła produkty żywnościowe od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowych, po te, które na naszym talerzu powinny pojawiać się w niewielkich ilościach. Wyjaśniła dzieciom, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, pokazała ile kostek cukru się w nich znajduje. Zachęcała uczniów do picia wody i aktywności fizycznej, która jest podstawą zdrowia i dobrej kondycji. Te cenne wskazówki pomogą nam prowadzić zdrowy styl życia!

     • Klasy 4 - 7 w baśniowej krainie Leśmiana

     • Bolesława Leśmiana znamy przede wszystkim jako oryginalnego, znakomitego poetę i  rzadko wspominamy o nim jako twórcy pięknej, mądrej baśni "Przygody Sindbada Żeglarza" A to właśnie ten utwór stał się inspiracją dla twórców rewii na lodzie, którą mogliśmy obejrzeć na lodowisku w  Sanoku. Było to wspaniałe widowisko, będące połączeniem osiągnięć współczesnej techniki z urokiem baśniowej krainy. Najlepsi łyżwiarze z całej Polski zasłużyli na gorące brawa publiczności. Mam nadzieję, że autor baśni przyłączyłby się do oklasków i podziękowań dla twórców i wykonawców widowiska...

     • Certyfikat Kształcenia Insta.Ling 2023/2024

     • Mamy to! Od początku roku szkolnego uczniowie Naszej Szkoły systematycznie pracują w programie Instaling, wspomagającym naukę słówek z języka angielskiego oraz ortografii. Dzięki temu, nasza Szkoła otrzymała kolejny już Certyfikat Jakości Kształcenia za udział w XXI Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół.

      Dziękujemy Uczniom za ciężką i systematyczną pracę i życzymy dalszych sukcesów w nauce!

     • Wycieczka do Krakowa klas V, VI, VII

     • Dnia 4.04.2024r. klasy V, VI, VII wyjechały na wycieczkę do Krakowa.

      Wyjazd został zrealizowany/sfinansowany z projektu “Poznaj swój Region”.

      W planie wycieczki była Opera Krakowska, gdzie byliśmy świadkami pięknego musicalu, ukazującego losy jednego z najsłynniejszych Polaków- Mikołaja Kopernika, z okazji jego 550 urodzin.

      Musical "Kopernik” autorstwa Tomasza Szymusia (kompozytor) i Ałbeny Grabowskiej (libretto), w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Widowisko warte zobaczenia!

      Następnie udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego, jednego z największych tego typu placówek w Europie. Zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Mogliśmy obejrzeć wiele cennych eksponatów polskich samolotów przedwojennych oraz samolotów z okresu II wojny światowej.

      Każdy z uczestników wycieczki w ramach warsztatów, dostał model samolotu do złożenia.

      Wycieczka była bardzo udana i spotkała się z wielkim entuzjazmem uczniów.

      Cel edukacyjny całego wyjazdu został osiągnięty.

     • Wycieczka klas 1-3 do Sanoka.

     • Dnia 4 kwietnia uczniowie klas 1-3 udali się na wycieczkę do Sanoka, gdzie wzięli udział w warsztatach pt.: „Życie codzienne w galicyjskim rynku” w Muzeum Budownictwa Ludowego. W czasie lekcji prowadzonej w obiektach znajdujących się przy Galicyjskim Rynku uczniowie zostali zapoznani z zawodami mieszkańców miasteczka, poznali dawne narzędzia i sprzęty, a także poznali tajniki ówczesnego życia. Następnie uczniowie oglądnęli spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy.

     • Spotkanie z pielęgniarką

     • W dniu 4 kwietnia uczniowie klas 4a i 4b uczestniczyli w zajęciach z zasad udzielania pierwszej pomocy, które poprowadziła pielęgniarka Pani Barbara Kłusek. Pani pielęgniarka uczyła dzieci, jak należy się zachować,  gdy jesteśmy świadkami wypadku lub w sytuacji stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Ważną częścią spotkania były pokazy wykonywania opatrunku w razie zranienia, tamowania krwotoku z nosa czy też unieruchamiania złamanej kończyny. Pani Basia przypomniała uczniom numery alarmowe oraz zasady zachowania się zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczniowie nauczyli się także badać tętno na nadgarstku i szyi. Zdobyta przez uczniów wiedza i umiejętności mogą kiedyś uratować czyjeś zdrowie i życie.

     • Warsztaty wielkanocne trzecioklasistów w Bibliotece Publicznej w Lubczy 🐣

     • W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 3 uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez p. Mirosławę Trojan, poświęconych tradycjom i zwyczajom wielkanocnym. Na początku spotkania dzieci oglądnęły film edukacyjny o tematyce wielkanocnej, następnie sprawdziły zdobytą wiedzę rozwiązując quiz. Uczniowie poznali także różne techniki dekorowania pisanek, a na koniec spotkania wykonali dekorację świąteczną z papieru. Warsztaty te miały na celu pogłębienie wiedzy uczniów na temat Świąt Wielkanocnych.

      Dziękujemy bardzo p. Mirosławie za zorganizowanie warsztatów.

      Edyta Kos

     • Misterium Wielkopostne

     • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych 23.03.24 r. w naszej szkole odbyło się Misterium Wielkopostne. Misterium paschalne jest ukazaniem wielkiej miłości Boga do człowieka, co było przesłaniem wystawionego apelu. Słowa wypowiedziane przez uczniów: "Chryste, tyle masz szans na śmierć i zmartwychwstanie, ilu jest ludzi" wprowadziły nas w szczególny czas Wielkiego Tygodnia. Czas refleksji nad swoim życiem i tym, co się dzieje wokół nas. Zmartwychwstanie Chrystusa, niech będzie dla nas wszystkich czasem zmartwychwstania dobroci, miłości do bliźniego i przebaczenia.

     • Tydzień Wiosennych Wyzwań

     • W dniach 18 – 22 marca, nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w Tygodniu Wiosennych Wyzwań. 18 marca z okazji Dnia Św. Patryka na korytarzach zrobiło się zielono, we wtorek dominowały groszki i kwiaty we włosach. Środa tj. 20 marca uczniowie przychodzili do szkoły w ubraniach z postaciami z bajki bądź filmu. Czwartek był dniem kolorowych skarpetek na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. W piątkowy dzień na korytarzach naszej szkoły panowała cisza i spokój. Tego dnia bowiem uczniowie klas 1-8 udali się na wycieczkę do kina. Klasy 1-3 oglądały seans pt. „Ekipa z dżungli”, natomiast klasy 4-8 „Za duży na bajki 2".

      Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie się z Tydzień Wiosennych Wyzwań.

     • Wycieczka przedszkolaków

     • W dniu 22.03 z okazji powitania wiosny wszystkie grupy przedszkola wybrały się na wspólną wycieczkę.

      Dzieci z grup "Sówki" i "Muminki" miały okazję do wesołych harców w "Promiennym Zamku".

      Dzieci z młodszych grup "Tygryski" oraz "Smerfy" bawiły się wspólnie w sali zabaw "Figle Migle". Każda z grup bawiła się wyśmienicie umacniając zawarte już koleżeńskie więzi i nawiązując nowe. Swobodna zabawa stwarza ku temu bardzo dobre warunki - dzieci bawiły się świetnie.

      Następnym punktem wycieczki było Kino Millenium, gdzie wspólnie już obejrzeliśmy bajkę "Zagadka Klary Muu". Opowiada ona historię o dwójce młodych detektywów, którzy musieli rozwiązać bardzo trudną zagadkę zaginięcia magicznego nasiona. Film był dobrym początkiem do rozmów na temat dobra, zła i przyrody.

      Dzieci zgodnie stwierdziły, że z niecierpliwością czekają na wiosnę i kolejne wycieczki.

       

      Wychowawcy Przedszkola

     • Góra Grosza 2023/2024

     • Zakończyliśmy tegoroczną zbiórkę monet - a tym samym udział w  XXIV edycji Góry Grosza.  

      Monety posortowane, spakowane wyruszyły w podróż wprost do fundacji.

      W tym roku łącząc swoje siły zebraliśmy łącznie 602,09 zł:

      Przedszkole 259,78  

      Szkoła Podstawowa 342,31

      Zebrana kwota to wsparcie dla dzieci i ich rodzin będących pod opieką Towarzystwa Nasz Dom.

      Jeszcze raz dziękujemy za pomoc w zbieraniu monet.

      Liczymy na zaangażowanie podczas kolejnych edycji Góry Grosza.

       

      Anna Marcinek 

      Justyna Trojan