• Dzień Życzliwości

     • Światowy dzień Życzliwości obchodzony jest 21 listopada, dlatego w tym dniu wszystkie przedszkolaki dołączyły do Szkolnej akcji "Tydzień Życzliwości". Był to dzień pełen uśmiechu, dobrych uczynków, miłych słów oraz pozytywnych emocji. Dla podkreślenia tego dnia wszyscy przygotowali ubiór w kolorze żółtym 😊

     • Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej w Kowalowej

     • Z przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zajęli I i II miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej, który odbył się 22 listopada w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowalowej. W konkursie wzięli udział reprezentanci szkół z terenu gminy Ryglice. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV- VIII. Celem konkursu było m. in. popularyzowanie poezji i pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci.

      I miejsce zajęła Emilia Frączek z kl. I a

      II miejsce zajął Nikodem Kłusek z kl. VI

      Udział w konkursie wzięli także: Alicja Niemiec z kl. III oraz Wiktoria Kłusek z kl. IV a.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Kiermasz świąteczny dla p. Maduzi

     • Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada - lecz przez to, kim jest,

      nie przez to, co ma - lecz przez to, czym dzieli się z innymi
      /Jan Paweł II/


      Kochani!
      Dzięki Waszej wrażliwości i zaangażowaniu w dniu 23 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy, którego dochód został przeznaczony na transport medyczny dla p. Krzysztofa Maduzi.

      Składamy serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu akcji - osobom zaangażowanym w jej organizację, promocję i prowadzenie. Dziękujemy Rodzicom i Uczniom za ogromną wrażliwość, otwarte serce, za bezinteresowną chęć czynienia dobra.

      Czujemy ogromną radość i satysfakcję, że nasza społeczność szkolna tak wspaniale dzieli się z innymi.
      Koordynatorzy akcji

      Zachęcamy do dalszego wsparcia p. Krzysztofa https://www.siepomaga.pl/krzysztof-maduzia

     • Warsztaty profilaktyczne "Debata"

     • W dniu 20.11.2023 r. uczniowie klas VI, VII oraz VIII wzięli udział w zajęciach warsztatowych w ramach rekomendowanego programu profilaktycznego „DEBATA”. Celem programu jest zapobieganie przedwczesnemu sięganiu po alkohol, poznanie konsekwencji picia alkoholu, promowanie zdrowego stylu życia o kształtowanie systemu wartości. Młodzież chętnie i z zaangażowaniem brała udział w DEBACIE, uczniowie wypowiadali się przytaczając argumenty, wychodzili z inicjatywą pytań i wyciągali wnioski. Mamy nadzieję, że realizacja programu przyniesie pozytywne efekty w przyszłości.

      Warsztaty realizowane były jako działanie profilaktyczne Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na  lata 2022 – 2024 oraz Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego 2023/2024.

     • Łączymy pokolenia: Seniorzy dzieciom - dzieci seniorom

     • Dzieci z oddziałów przedszkolnych SÓWKI i TYGRYSKI, w ramach projektu "Łączymy pokolenia: Seniorzy dzieciom - dzieci seniorom", gościły Panią Agatę, która pokazała i opowiedziała przedszkolakom o swojej pasji szydełkowania. Mogliśmy podziwiać mnóstwo jej niesamowitych prac zrobionych na szydełku, a niektóre nawet przymierzyć. Dzieci mogły też zobaczyć jak powstaje takie rękodzieło.

      Dziękujemy Pani Agacie i gratulujemy talentu!

     • Wycieczka klasy 3 do Tarnowa

     • 17 listopada uczniowie klasy 3 udali się na wycieczkę do Tarnowa. Pierw rozwijali swoją ogólną sprawność fizyczną podczas pobytu we FlyParku. Stawili tam również czoła lękowi wysokości podczas ćwiczeń wspinaczkowych. Następnie uczniowie udali się do Mościckiego Centrum Sztuki na koncert chóru i orkiestry Rondine „Bajkowe Melodie”, gdzie na wielkiej scenie mogli zobaczyć m.in. naszego nauczyciela muzyki p. Grzegorza Kluzka. Trzecioklasiści mogli posłuchać muzyki z dawnych dobranocek. A jedna z naszych uczennic mogła na chwilę zamienić się w dyrygenta i spróbować swoich sił dyrygując prawdziwą orkiestrą. Była to także możliwość powtórzenia informacji o instrumentach smyczkowych.

     • Obchody XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

     • W dniu 17 listopada 2023 roku w naszej szkole uczestniczyliśmy w obchodach XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie rozwiązywali na lekcjach zadania
      z zastosowaniem tabliczki mnożenia i sprawdzali jej znajomość na czas. W czasie przerw na korytarzu działał Patrol Egzaminacyjny, który za prawidłowe odpowiedzi wręczał uczestnikom odznakę „eksperta” z logo akcji.

     • Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym chłopców i dziewcząt 🏓

     • Przez dwa dni na sali gimnastycznej w Woli Lubeckiej toczyły się zmagania w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym chłopców i dziewcząt. Zaczęło się w środę 15 listopada turniejem indywidualnym gdzie ponad 100 zawodników i zawodniczek rywalizowało o tytuł Mistrza Gminy Ryglice w czterech kategoriach podzielonych ze względu na wiek i płeć. Najlepiej spisała się uczennica klasy 7 Kamila Balasa która zdobyła srebrny medal i tytuł Wicemistrzyni Gminy. Wśród chłopców najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem naszej szkoły był uczeń klasy 6 Szymon Zgłobiś, który ukończył turniej na 5 miejscu.

      Dwa dni później został rozegrany turniej drużynowy i znów możemy pochwalić się srebrnym medalem zdobytym przez chłopców z klasy 6 w kategorii Igrzysk Dzieci. W skład drużyny weszli Szymon Zgłobiś, Wiktor Skrzek, Jakub Kociołek i Radosław Wiercioch. Opiekunem uczniów był pan Marcin Chmiel.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Przedszkolne od kuchni.

     • Dzieci z grupy „Smerfy" realizując zadanie "Kicia Kocia gotuje" w ramach Ogólnopolskiego projektu "Z Kicią Kocią Maluchy zamieniają się w Zuchy" udały się z wizytą do przedszkolnej kuchni. 

      Powitały nas panie, które codziennie przygotowują smaczne i zdrowe posiłki dla wszystkich przedszkolaków. 

      Dzieci dowiedziały się na czym polega praca kucharek, jakich zasad bezpieczeństwa i higieny należy przestrzegać w pracy. Panie o prowadziły nas po kuchennych pomieszczeniach, pokazały sprzęty potrzebne do gotowania. Przedszkolne garnki, kuchenka czy patelnie okazały się o wiele większe niż te w domu. 

       Na zakończenie dzieci pięknie podziękowały za wszystkie zdrowe posiłki, które panie kucharki przygotowują dla nich codziennie. 

      Justyna Trojan

     • Przedszkole w Teatrze

     • 15 listopada grupy Tygryski, Muminki i Sówki wybrały się na przedstawienie teatralne pt. "Jaś i Małgosia". Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie był okazją do poznania dobrze znanej dzieciom bajki w nowej - teatralnej odsłonie i pozwolił nam przenieść się w barwny świat pełen radości, marzeń i muzyki. Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem dla dzieci i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

      Justyna Trojan

     • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 11 LISTOPADA 2023

     • Z okazji 105 rocznicy odzyskania Niepodległości społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii, aby uczcić pamięć wszystkich bezimiennych bohaterów, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Trudna historia Polski zabrała bliskich tysiącom rodzin, którzy w listach pisali z frontu o tęsknocie, miłości i wartościach. Udział w akademii uświadamia Uczniom naszej Szkoły jak ważny jest patriotyzm i szacunek do polskich symboli. Uczniowie klas czwartych wierszem, piosenkami i tańcem wprowadzili nas w patriotyczny nastrój. Pamiętajmy, że Ojczyzna jest w naszych sercach i żadne inne miejsce na ziemi jej nie zastąpi, a wolność zdobyta poświęceniem i ofiarnością wielu pokoleń nie jest dana raz na zawsze.

      Obyśmy zawsze mogli żyć w wolnej Polsce!🇵🇱

     • Dzień Postaci z Bajek

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek nauczyciele punktu przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych oraz panie  pomoce nauczycieli przygotowały niespodziankę swoim dzieciom. Przedstawienie teatralne „Jaś i Małgosia" to pełna zabawy i humoru opowieść o postaciach dobrze nam wszystkim znanych, ale w dość niecodziennej odsłonie. Baba Jaga, która się stała Jadwigą oraz zamiast chatki z piernika pensjonat. Zaniepokojony Jaś i Małgosia prosili o pomoc Wielkiego Baja i Wróżkę Fantazję. Jak się okazało wspólną pracą udało się uporządkować znaną bajkę. Gra aktorska nauczycieli spowodowała uśmiech na niejednej twarzy.

      Renata Hebda

     • Strażacy w Przeszkolu

     • Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz punktu przedszkolnego z wielką radością witały przybyłych gości- Strażaków z OSP w Lubczy. W trakcie spotkania przybliżyli dzieciom, na czym polega ich praca oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Przypomniano zasady ewakuacji w naszej szkole, miejsce zbiórki oraz zasady postępowania. 

      Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe i dowiedziały się w jakich okolicznościach można ich używać. 

      Dziękujemy strażakom za przybycie i atrakcyjne zajęcia.

      Renata Hebda

     • Światowy Dzień Kanapki

     • Kanapka to jedna z najprostszych i najsmaczniejszych przekąsek, po które chętnie sięgamy, gdy nie mamy zbyt wiele czasu. W zależności od strony świata przygotowywane są na różne sposoby. Jej święto przypada na 3 listopada, czyli datę urodzin hrabiego Johna Montagu – czwartego hrabiego Sandwich, który uznawany jest za pomysłodawcę „kanapki”. Tego dnia uczniowie naszej szkoły w ramach działań programu prozdrowotnego wzięli udział w szkolnej akcji “Dzień Kanapki”. Kolejny raz dzieci pokazały, że wiedzą jak należy zdrowo się odżywiać. Uczniowie przygotowali i wspólnie w klasach zjedli drugie śniadanie, które składało się z pożywnych, kolorowych i zdrowych kanapek, pełnych świeżych i pysznych składników. Kanapki uginały się pod ciężarem wędlin, serów, jajek oraz warzyw. Akcja była świetną okazją do tego, aby porozmawiać wspólnie o roli śniadania i zdrowych nawykach żywieniowych. To także doskonała okazja, by zatroszczyć się o swoje zdrowie i miło spędzić wspólnie czas!

     • Przedszkolaki Pamiętają

     • Listopad - czas związany ze Świętem Zmarłych, to czas zadumy i odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli i tych, którzy poświęcili życie dla naszej Ojczyzny. Jest to także okres modlitwy i wizyt na cmentarzach.

      Dzieci z naszego przedszkola wraz z wychowawcami także uczciły pamięć i oddały hołd żołnierzom, którzy zginęli w walce o naszą Ojczyznę zapalając znicze w miejscu pamięci na naszym cmentarzu parafialnym.

      Justyna Trojan

     • "Szkoła Pamięta"

     • Nasza Szkoła wzięła udział w piątej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

      Nauczyciele wspólnie z uczniami podjęli szereg działań. Obejmowały one porządkowanie grobów żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej, uczniowie odwiedzili groby Patrona Szkoły Czesława Wojewody oraz postaci ważnej w historii Lubczy księdza Józefa Lenartowicza. W celu przypomnienia postaci ważnej dla Lubczy powstała gazetka poświęcona księdzu J. Lenartowiczowi.

      Podjęte działania to kolejna okazja, aby uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

     • Stopki, wersaliki, szpalty...

     •  

          ...te nieco tajemnicze terminy nie są już niezrozumiałe dla uczniów klas siódmej i ósmej dzięki spotkaniu z dziennikarzem "Gazety Krakowskiej", Pawłem Chwałem.

          Doświadczony dziennikarz prasowy zaprezentował świeżo wydany numer gazety i zaznajomił uczestników spotkania z podstawową terminologią związaną ze swoją pracą. Przedstawił też zalety i wady tej profesji i zachęcił do podjęcia prób własnej twórczości. Miejmy nadzieję, że pan Paweł nie będzie jedynym dziennikarzem pochodzącym z naszej miejscowości!

     • Niezwykła przerwa – „Przerwa na czytanie”!

     • W czwartek 26 października 2023 uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubczy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji po tytułem: "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Uczniowie jedną przerwę spędzili w ciszy i skupieniu czytając ulubione książki lub wybrane teksty literackie. Łącznie w akcji uczestniczyło 163 osoby. Niezwykły widok: korytarz pełen czytających i kolejka w bibliotece do wypożyczenia książki - właśnie o to chodzi w akcji: zachęcić wszystkich do czytania i uświadomić, że oprócz poszerzania wiedzy i horyzontów, poprawy ortografii i stylistyki to także wędrówka do świata wyobraźni i podróż do przeszłości lub przyszłości. A wszystko to zupełnie za darmo! Aby jeszcze bardziej zachęcić wszystkich do czytania przypomnimy kilka korzyści, które są rezultatem spędzania czasu z książką:

      1. Czytanie pomaga w krytycznym myśleniu i poprawia funkcjonowanie mózgu.

      2. Poszerza wiedzę i wzbogaca słownictwo.

      3. Pomaga obniżyć poziom stresu i pozwala na relaks.

      4. Poprawia pamięć i koncentrację.

      5. Wzmacnia Twoje umiejętności pisania.

      6. Rozwija inteligencję emocjonalną.

      Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.  Przyjdź do biblioteki i zakochaj się w czytaniu! Czytanie to jak mocna dawka witamin – bez recepty #przerwanaczytanie

       

      Mapa szkół biorących udział w akcji:

      https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?hl=pl&mid=1QmaKMTxXkHJkULhIkdxY1y8cupVJu-Q&ll=15.11532095971022%2C25.22783770000001&z=2

       

      Barbara Golec