• Dzień Dyni w Przedszkolu

     • Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni". W naszym przedszkolu święto to obchodziliśmy w piątek 27 października, wtedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.

      Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat.Poznały jej zastosowanie i budowę zaglądając nawet do środka. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. 

      Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw po których dzieci z zapałem zabrały się do wykonania prac plastycznych - wszystkie wyszły przepięknie! 

      Język angielski w tym dniu również upłynął pod hasłem Pumpkinday. 

      Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, wiedzy, ciekawości i świetnej zabawy.

      Justyna Trojan

     • Szkolne Kluby Sportowe 2023/2024

     • W naszej szkole prężnie działają sportowe zajęcia dodatkowe.

      Jest ich naprawdę wiele, a oto one:

      Kółko sportowe dla dziewcząt  klas 7,8, odbywa się w każdy poniedziałek (M. Chmiel)

      Kółko sportowe  dla młodszych chłopców klas 2,3 i 4 realizowane jest w piątek  (M. Chmiel).

      Dodatkowo w naszej szkole prowadzone są Ministerialne  SKS-y realizowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Są to ogólnodostępne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży.

      Pan M. Chmiel spotyka się z chłopcami 2 razy w tygodniu we wtorki i piątki, natomiast P. A. Szczeklik, mająca grupę koedukacyjną, spotyka się z uczniami w poniedziałki i piątki.

      W naszej szkole prowadzone są również zajęcia taneczne dla chętnych dziewcząt klas III-VIII. Obywają się one w środę. Prowadzi je pani A. Szczeklik.

      Od wielu lat w szkole realizowany jest cykl zajęć dodatkowych z zakresu gimnastyki korekcyjnej dla klas I-III, prowadzi je również P. A. Szczeklik, z częstotliwością po jednej godzinie w tygodniu dla każdej klasy I-III.

      „Nasze zajęcia, które prowadzimy z uczniami klas I-VIII, mają na celu budowanie i wzmacnianie systemu wartości, uczą zdrowej rywalizacji, umiejętności współdziałania w grupie, czy radzenia sobie z porażkami i zwycięstwami, uczą umiejętności rozwiązywania konfliktów. Zajęcia te dają poczucie wspólnoty w drużynie, czy zachęcają do systematyczności, uczą poprawności wykonywania ćwiczeń, wzmacniają poszczególne partie mięśniowe, jednym słowem korzyści z udziału w tego typu zajęciach można mnożyć i mnożyć, bo jest ich ogrom”, mówią jednogłośnie nauczyciele WF, jednocześnie zachęcając wszystkich do aktywności pozaszkolnej.

       

      A. Szczeklik

     • Światowy Dzień Zwierząt

     • Dzień 25 października w naszej szkole, a dokładnie na naszej świetlicy szkolnej był NIEZWYKŁY!

      Obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji zaprosiliśmy do szkoły naszych pupili.

      Zuzia przyniosła króliki miniaturki, Kacper z  Karoliną chomika Xavi, Kuba z Karolem również chomika Pixi, Mikołaj przyniósł papużki faliste Fala i Fefel. Były również patyczaki Uli o nazwie Zdziś  i Mariolka.

      Gościem honorowym tego dnia była lekarz weterynarii, Pani Agnieszka Kobos,. Przyprowadziła ze sobą dwa psy terapeutyczne rasy border collie (Mija i Kraksa), które prezentowały przeróżne sztuczki. Oprócz  tego przywiozła ze sobą żółwia greckiego-Franklina, ślimaka afrykańskiego, pająka-ptasznika kędzierzawego.

      Można było zobaczyć karaluchy, karaczany, w probówkach, uczniowie z naszej świetlicy mogły obejrzeć glisty zwierzęce, kleszcze, pchły, wszy, a pod mikroskopem świerzba.

      Pani A. Kobos, wprowadziła nas w tajniki zwierzęcego świata, poinstruowała jak należy dbać o zwierzęta, jak je pielęgnować i czym karmić. Nie tylko uczniowie, ale również rodzice, słuchali z ogromnym zaciekawieniem. Można było też zasięgnąć indywidualnej porady specjalistycznej.

      Nauczyciele świetlicy serdecznie dziękują rodzicom  i uczniom, zaangażowanym w naszą świetlicową akcję – DNIA ZWIERZAKA!

      Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Kobos za przybycie, za cenne rady i wskazówki do opieki nad naszymi pupilami, oraz przyprowadzone zwierzęta, owady, pajęczaki i inne eksponaty, dzięki którym wiele się nauczyliśmy.

      Ze względu na duże zainteresowanie, mamy nadzieję że uda nam się powtórzyć  tą akcję na wiosnę.

      A.Szczeklik

     • Już jest! English Express Magazine

     • W Naszej Szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna, w ramach której uczniowie redagują dwumiesięcznik w języku angielskim o krajach Wielkiej Brytanii. Czasopismo jest dostępne w wersji cyfrowej jako Flipbook – wystarczy kliknąć w link poniżej -  zapraszamy do lektury :)

      Uwaga – dla wiernych czytelników przewidziano konkurs.

      PS. Jeśli chcesz dołączyć do redakcji – skontaktuj się z p. Przeniosło.

       

     • "Ale Mózgi" Konkurs matematyczny

     • W dniu 24 października 2023 r. uczniowie klas 5-8 z naszej szkoły wzięli udziału w etapie szkolnym pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu „Ale Mózgi”, który polegał na rozwiązaniu 20 zadań matematycznych i logicznych w ciągu 40 minut. Uczestnicząc w konkursie będzie można poznać fascynujący świat matematyki, informatyki i programowania, korzystając z nowoczesnej platformy.

      „Ale Mózgi” to konkurs matematyczno-informatyczny, który nie wymaga wiedzy wstępnej, a jedynie umiejętności logicznego myślenia i chęci do nauki. W czasie trwania konkursu, uczestnicy mieli możliwość odkryć i rozwinąć pasję do matematyki i programowania. Konkurs jest podzielony na 3 etapy. Pomiędzy kolejnymi etapami uczniowie będą mieli czas na indywidualną naukę z użyciem dostarczonych materiałów do nauki programowania w języku Python.

      Życzymy sukcesów i rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

       

      I. Bryg

     • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy 2023

     • Czy wiesz, że każdy z nas ma 24 godziny na dobę, czyli 168 godzin tygodniowo, a więc 8760 godzin rocznie? Każdy sam decyduje, co zrobi z tym czasem, jak go wykorzysta, spożytkuje i zagospodaruje.

      Nasi uczniowie w ubiegłym tygodniu w sposób szczególny uczyli się umiejętności efektywnego zarządzania czasem. Poznali oni metody służące do określania priorytetów takie jak „Metoda ABC”, „Kwadrat Priorytetów”, wzięli aktywny udział w rozpoznaniu „Pożeraczy czasu” oraz poznali wybrane techniki zarządzania czasem. Nasi najmłodsi wykonali papierowe korony oraz brali udział w zajęciach związanych z planowaniem dnia. Wszystkie te działania podjęte zostały w ramach programu edukacyjnego „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy - Zostań Królową / Królem swojego czasu”.

      „Zła wiadomość jest taka, że czas leci. Dobra wiadomość jest taka, że to ty jesteś pilotem”. /M. Altshuler/

     • „Poczuj chemię do fizyki” - Grupa Zaelektryzowani

     • 20 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji pt. „Poczuj chemię do fizyki” prowadzoną przez Grupę Zaelektryzowani. Ciekawe eksperymenty przybliżyły najmłodszym i starszym dzieciom wiedzę dotyczącą powietrza. Uczniowie w ciekawej i przystępnej formie poszerzyli wiedzę o właściwościach powietrza, wodoru, helu i azotu. Uczestniczyli w niecodziennych eksperymentach: wybuchowym spalaniu wodoru, tworzeniu chmury z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz podróży poduszkowcem. Prezentujący zaprosił do wspólnych doświadczeń chętnych uczniów. Było przy tym niemało zabawy. Po raz kolejny okazało się, że nauka nie musi być nudna.

      To była naprawdę ciekawa i wesoła lekcja!

      Katarzyna Kiermasz

     • Halowa piłka nożna - Mistrz Gminy

     • W dniach 16 i 18 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszych w tym roku szkolnym zawodach sportowych. Na hali sportowej w Ryglicach walczono o tytuł Mistrza Gminy w halowej piłce nożnej.

      W kategorii Igrzysk Dzieci nasze dziewczęta uplasowały się na wysokim drugim miejscu, a chłopcy zostali sklasyfikowani na czwartym. W kategorii Igrzyska Młodzieży obydwie nasze drużyny stanęły na podium, chłopcy zostali Wicemistrzami Gminy, a dziewczęta ukończyły turniej na 3 miejscu.

      Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnych zawodach!

      M. Chmiel

     • Wycieczka klasy III do Krakowa

     • Uczniowie klasy III 20 października wybrali się do Krakowa, aby zwiedzić jego zabytki, poznać jego historię, tradycje i wybrane legendy. Trzecioklasiści wzięli tego dnia udział w aktywnych formach edukacji, takich jak: zajęcia w muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wycieczka z przewodnikiem po Krakowie. Tematyka towarzysząca uczniom podczas zajęć edukacyjnych to „Mikołaj Kopernik w KRAKOWIE”, czyli główny temat konkursu „Krakuskowym Tropem”, do którego uczniowie klasy III aktualnie się przygotowują. Przy okazji wizyty w dawnej stolicy Polski, dzieci odwiedziły kawiarnię „Nowa Prowincja”, gdzie Wisława Szymborska tworzyła swoje wyjątkowe wiersze.

      Edyta Kos

     • DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW W PRZEDSZKOLU 🍎🍐🥕🍅

     • 20 października dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz punktu przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Tego dnia w salach zapachniało owocami i warzywami. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznały wybrane warzywa i owoce oraz ich znaczenie w codziennej diecie, a następnie samodzielnie skomponowały owocowo-warzywne przekąski. Wspomniane święto było też okazją do stworzenia owocowych szaszłyków, a także świeżego i zdrowego soku owocowo-warzywnego. Była to prawdziwa bomba witaminowa, którą dzieci zjadły ze smakiem. Zaangażowanie dzieci pokazało, że warzywa i owoce staną się nieodzownym elementem ich codziennej diety.

      Renata Hebda 

     • XVI Konkurs Ortograficzny "O Pióro Burmistrza Ryglic"🖋️

     • W dniu 18 października w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach odbył się XVI Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii i Pióro Burmistrza Ryglic. Patronat nad tym konkursem objął Burmistrz Ryglic Pan Paweł Augustyn. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII - Milena Witek i Kacper Tomasiewicz. Cieszy nas fakt, że III miejsce w tymże konkursie zajął Kacper Tomasiewicz. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Wycieczka do Krynicy Zdroju

     • Góry najpiękniejsze są jesienią...

      Przekonali się o tym uczniowie klasy piątej, którzy 17 października wyruszyli do Krynicy Zdroju.

      Choć piąta klasa to już wiek poważny, jednak urok Muzeum Zabawek podziałał na wszystkich (z opiekunami włącznie), podobnie jak las tropikalnych roślin w Domu Zdrojowym. Największą jednak atrakcją był widok gór w jesiennej szacie podziwiany z wagonika kolejki i ze szczytu wieży widokowej. Zapewne wielu wycieczkowiczów wróci tu jeszcze,bo kto był w Krynicy choć raz, zawsze wraca...

      /B. Ługowska/

     • Klasy pierwsze w Krakowie

     • W dniu 16 października uczniowie klasy I a i b udali się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego oraz Teatru Współczesnego w Krakowie.

      Pierwszym punktem wycieczki był Ogród Zoologiczny, który obecnie eksponuje ponad 1400 sztuk zwierząt, przedstawicieli około 270 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące zazwyczaj z odległych, egzotycznych krajów. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Z wielkim zachwytem podziwiały różnorodne gatunki zwierząt m. in. flamingi,papugi, orły, sowy, pingwiny, hipopotamy, lwy, zebry oraz dostojne żyrafy.

      Kolejnym punktem wycieczki była wizyta dzieci w Teatrze Współczesnym oraz spektakl pt: „ Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy dzielnego doktora , który wyrusza wraz ze swoimi przyjaciółmi w niezwykłą podróż do Afryki. Spektakl ukazał dzieciom relacje ludzi i zwierząt oraz istotę bezinteresownej pomocy i tolerancji. Niezwykła scenografia pozwoliła dzieciom na chwilę przenieść się do Afryki. Dzieci były zachwycone występem oraz scenicznym humorem.

      Wycieczka do Krakowa była dla dzieci niezapomnianą i żywą lekcją przyrody.

       

      K. Bradło

     • Zbiórka surowców wtórnych

     • Nasza szkoła bierze udział w szkolnej akcji „Zbieramy surowce wtórne”, ponieważ łączy ona w sobie walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej oraz dbałości o środowisko naturalne. Dzięki takiej akcji młodzież ma szansę przekonać się, jak wielkie ilości różnych opakowań są produkowane każdego dnia i jak w pożyteczny sposób można je wykorzystać w formie recyklingu zamiast zaśmiecać środowisko.

      Dzięki takim zbiórkom ta świadomość ciągle narasta. Akcja zbierania surowców wtórnych cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko samych uczniów, ale ich rodziców. Również nauczyciele wspierają swoich uczniów poprzez aktywne uczestnictwo w zbieraniu odpadów. Zbiórka surowców wtórnych trwa w szkole od wielu lat. Przynosimy makulaturę, butelki plastikowe po wodzie mineralnej i  nakrętki plastikowe. Przyniesione surowce pozostawiamy za drzwiami wejściowymi do szkoły – obok szatni.

     • Dzień Nauczyciela - uroczyste święto...

     • ...mówią słowa znanej piosenki. U nas w tym roku to święto przede wszystkim pierwszoklasistów, 

      którzy pięknie zaśpiewali, zatańczyli i wykazali się odpowiednią wiedzą, by dostąpić zaszczytu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Cz. Wojewody w Lubczy. Dobry przykład mogą brać m. in. ze swego starszego kolegi Radka Marcinka, który został mistrzem Polski w Speedcubingu. Jemu, nauczycielom i wszystkim członkom szkolnej społeczności życzymy samych sukcesów w dalszej pracy, realizacji marzeń i pogody ducha na każdy dzień 💐😇

     • Wycieczka do Lasu Tuchowskiego

     • W dniu wczorajszym klasa 4a wybrała się na wycieczkę do Lasu Tuchowskiego. Wyprawa miała charakter integracyjny i dydaktyczny. Dzięki panu leśniczemu poznaliśmy liczne ciekawostki dotyczące świata przyrody – co to jest budowa warstwowa lasu, jakie zwierzęta tu mieszkają i czym możemy je dokarmiać oraz jakie są rodzaje budek dla ptaków. Następnie korzystając z przepięknej pogody i urokliwego miejsca rozpaliliśmy ognisko i wspólnie smażyliśmy kiełbaski. Wszyscy świetnie się przy tym bawili, a spotkanie umilały nam rozmowy i zabawy integracyjne. Na koniec jednogłośnie stwierdzono, że takie ognisko należy jeszcze kiedyś powtórzyć . Do domów wróciliśmy w dobrych humorach, zadowoleni, lekko zmęczeni , ale ze śpiewem na ustach .

     • Mistrz Polski w Speedcubingu 2023

     • Uczeń naszej szkoły Mistrzem Polski!

      Miło nam zakomunikować, że uczeń klasy VII Radosław Marcinek zdobył tytuł Mistrza Polski podczas Mistrzostw Polski w Speedcubingu (układanie kostki Rubika na czas). Zawody odbywały się w Skierniewicach w dniach 6 - 8 października 2023 r.

      Spośród ponad 200 uczestników w różnych kategoriach wiekowych Radek nie miał sobie równych i zdobył Mistrzostwo bijąc przy tym wszelkie rekordy.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Wycieczka klasy VI i VII

     • 6 października klasa VIa i VIIa wraz z wychowawcami i p. M. Chmielem wybrała się do Tarnowa na wycieczkę.

      W pierwszej kolejności udaliśmy się do kina w Galerii Tarnovia na przepiękny film pt. "Siła naszych marzeń". Po pełnym emocji seansie udaliśmy się do FlyParku, gdzie mogliśmy podnosić swoją sprawność fizyczną na przeróżnych atrakcjach sportowych, ćwicząc skoki, podskoki, salta, przewroty. 

      Pełni pozytywnych wrażeń, nowych doświadczeń, wróciliśmy do domu.

      A. Szczeklik