• DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW W PRZEDSZKOLU 🍎🍐🥕🍅

     • 20 października dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz punktu przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Tego dnia w salach zapachniało owocami i warzywami. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznały wybrane warzywa i owoce oraz ich znaczenie w codziennej diecie, a następnie samodzielnie skomponowały owocowo-warzywne przekąski. Wspomniane święto było też okazją do stworzenia owocowych szaszłyków, a także świeżego i zdrowego soku owocowo-warzywnego. Była to prawdziwa bomba witaminowa, którą dzieci zjadły ze smakiem. Zaangażowanie dzieci pokazało, że warzywa i owoce staną się nieodzownym elementem ich codziennej diety.

      Renata Hebda 

     • XVI Konkurs Ortograficzny "O Pióro Burmistrza Ryglic"🖋️

     • W dniu 18 października w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach odbył się XVI Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii i Pióro Burmistrza Ryglic. Patronat nad tym konkursem objął Burmistrz Ryglic Pan Paweł Augustyn. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII - Milena Witek i Kacper Tomasiewicz. Cieszy nas fakt, że III miejsce w tymże konkursie zajął Kacper Tomasiewicz. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Wycieczka do Krynicy Zdroju

     • Góry najpiękniejsze są jesienią...

      Przekonali się o tym uczniowie klasy piątej, którzy 17 października wyruszyli do Krynicy Zdroju.

      Choć piąta klasa to już wiek poważny, jednak urok Muzeum Zabawek podziałał na wszystkich (z opiekunami włącznie), podobnie jak las tropikalnych roślin w Domu Zdrojowym. Największą jednak atrakcją był widok gór w jesiennej szacie podziwiany z wagonika kolejki i ze szczytu wieży widokowej. Zapewne wielu wycieczkowiczów wróci tu jeszcze,bo kto był w Krynicy choć raz, zawsze wraca...

      /B. Ługowska/

     • Klasy pierwsze w Krakowie

     • W dniu 16 października uczniowie klasy I a i b udali się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego oraz Teatru Współczesnego w Krakowie.

      Pierwszym punktem wycieczki był Ogród Zoologiczny, który obecnie eksponuje ponad 1400 sztuk zwierząt, przedstawicieli około 270 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące zazwyczaj z odległych, egzotycznych krajów. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Z wielkim zachwytem podziwiały różnorodne gatunki zwierząt m. in. flamingi,papugi, orły, sowy, pingwiny, hipopotamy, lwy, zebry oraz dostojne żyrafy.

      Kolejnym punktem wycieczki była wizyta dzieci w Teatrze Współczesnym oraz spektakl pt: „ Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy dzielnego doktora , który wyrusza wraz ze swoimi przyjaciółmi w niezwykłą podróż do Afryki. Spektakl ukazał dzieciom relacje ludzi i zwierząt oraz istotę bezinteresownej pomocy i tolerancji. Niezwykła scenografia pozwoliła dzieciom na chwilę przenieść się do Afryki. Dzieci były zachwycone występem oraz scenicznym humorem.

      Wycieczka do Krakowa była dla dzieci niezapomnianą i żywą lekcją przyrody.

       

      K. Bradło

     • Zbiórka surowców wtórnych

     • Nasza szkoła bierze udział w szkolnej akcji „Zbieramy surowce wtórne”, ponieważ łączy ona w sobie walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej oraz dbałości o środowisko naturalne. Dzięki takiej akcji młodzież ma szansę przekonać się, jak wielkie ilości różnych opakowań są produkowane każdego dnia i jak w pożyteczny sposób można je wykorzystać w formie recyklingu zamiast zaśmiecać środowisko.

      Dzięki takim zbiórkom ta świadomość ciągle narasta. Akcja zbierania surowców wtórnych cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko samych uczniów, ale ich rodziców. Również nauczyciele wspierają swoich uczniów poprzez aktywne uczestnictwo w zbieraniu odpadów. Zbiórka surowców wtórnych trwa w szkole od wielu lat. Przynosimy makulaturę, butelki plastikowe po wodzie mineralnej i  nakrętki plastikowe. Przyniesione surowce pozostawiamy za drzwiami wejściowymi do szkoły – obok szatni.

     • Dzień Nauczyciela - uroczyste święto...

     • ...mówią słowa znanej piosenki. U nas w tym roku to święto przede wszystkim pierwszoklasistów, 

      którzy pięknie zaśpiewali, zatańczyli i wykazali się odpowiednią wiedzą, by dostąpić zaszczytu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Cz. Wojewody w Lubczy. Dobry przykład mogą brać m. in. ze swego starszego kolegi Radka Marcinka, który został mistrzem Polski w Speedcubingu. Jemu, nauczycielom i wszystkim członkom szkolnej społeczności życzymy samych sukcesów w dalszej pracy, realizacji marzeń i pogody ducha na każdy dzień 💐😇

     • Wycieczka do Lasu Tuchowskiego

     • W dniu wczorajszym klasa 4a wybrała się na wycieczkę do Lasu Tuchowskiego. Wyprawa miała charakter integracyjny i dydaktyczny. Dzięki panu leśniczemu poznaliśmy liczne ciekawostki dotyczące świata przyrody – co to jest budowa warstwowa lasu, jakie zwierzęta tu mieszkają i czym możemy je dokarmiać oraz jakie są rodzaje budek dla ptaków. Następnie korzystając z przepięknej pogody i urokliwego miejsca rozpaliliśmy ognisko i wspólnie smażyliśmy kiełbaski. Wszyscy świetnie się przy tym bawili, a spotkanie umilały nam rozmowy i zabawy integracyjne. Na koniec jednogłośnie stwierdzono, że takie ognisko należy jeszcze kiedyś powtórzyć . Do domów wróciliśmy w dobrych humorach, zadowoleni, lekko zmęczeni , ale ze śpiewem na ustach .

     • Mistrz Polski w Speedcubingu 2023

     • Uczeń naszej szkoły Mistrzem Polski!

      Miło nam zakomunikować, że uczeń klasy VII Radosław Marcinek zdobył tytuł Mistrza Polski podczas Mistrzostw Polski w Speedcubingu (układanie kostki Rubika na czas). Zawody odbywały się w Skierniewicach w dniach 6 - 8 października 2023 r.

      Spośród ponad 200 uczestników w różnych kategoriach wiekowych Radek nie miał sobie równych i zdobył Mistrzostwo bijąc przy tym wszelkie rekordy.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Wycieczka klasy VI i VII

     • 6 października klasa VIa i VIIa wraz z wychowawcami i p. M. Chmielem wybrała się do Tarnowa na wycieczkę.

      W pierwszej kolejności udaliśmy się do kina w Galerii Tarnovia na przepiękny film pt. "Siła naszych marzeń". Po pełnym emocji seansie udaliśmy się do FlyParku, gdzie mogliśmy podnosić swoją sprawność fizyczną na przeróżnych atrakcjach sportowych, ćwicząc skoki, podskoki, salta, przewroty. 

      Pełni pozytywnych wrażeń, nowych doświadczeń, wróciliśmy do domu.

      A. Szczeklik

     • Sprzątamy dla Polski

     • 4 października, pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wzięliśmy udział w 6 edycji #SPRZĄTAMY DLA POLSKI.

      Uczniowie klas młodszych oraz Ci najstarsi wyposażeni w rękawiczki ochronne oraz worki, ruszyli w teren.

      Głównym celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy, ale także kształtowanie odpowiedzialności za wspólne dobro.

      Uczniom, którzy wzięli aktywny udział w akcji serdecznie dziękujemy ❤️

     • Dzień Chłopaka w przedszkolu.

     • Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne więc było w przedszkolu Święto Chłopców, które przypada 30 września. Z okazji tego dnia chłopcy obdarowani zostali życzeniami, serdecznością oraz drobnymi upominkami. Nie brakło także świetnych zabaw, tańców i wspaniałych uśmiechów :)

     • Aktywna Tablica

     • Szkoła Podstawowa im. Czesława Wojewody w Zespole Szkół w Lubczy otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii niezbędnych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno –komunikacyjnychDofinansowanie pozyskane zostało w ramach Rządowego programu „Aktywna tablica” – edycja 2023. Całkowity koszt zadania wynosi 20.000 zł, w tym kwota dofinansowania pozyskana w ramach programu „Aktywna tablica” – 16.000 zł,  oraz wkład własny – 4.000 zł.

       

     • Zajęcia przedszkolaków i uczniów klas I dot. bezpiecznego poruszania się po drodze.

     • Dbając o bezpieczeństwo naszych najmłodszych uczniów p. Dyrektor Magdalena Szwajkosz zaprosiła do naszej Szkoły wyjątkowych Gości. Byli to: p. Paweł Gurgul Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie oraz egzaminator p. Robert Dorosz. Przybyli Goście przeprowadzili zajęcia dla uczniów klas I oraz dzieci sześcioletnich o zasadach bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze. Na koniec spotkania uczniom i przedszkolakom zostały wręczone odblaski i ciekawe dydaktyczne malowankami.

      Dziękujemy za interesujące zajęcia.

     • Klasa 4b integruje się w Ciężkowicach.

     • Słoneczna pogoda, dobre humory i uśmiechy na buziach - to dobry początek udanej wyprawy klasy 4b do Ciężkowic. Pierwszy punkt wizyty to Muzeum Przyrodnicze, gdzie poznaliśmy faunę i florę Pogórza Ciężkowickiego, popłynęliśmy batyskafem po dnie rzeki Białej i wysłuchaliśmy ciekawego wykladu Pani Przewodnik o życiu żubrów, jeleni, łosi, wilków, żbików i rysi.

      Drugim ciekawym miejscem było Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie mieliśmy okazję poznać nowe pojęcia: echolokacja, hibernacja, chiropterologia - to wszystko w związku z życiem nietoperzy. Dowiedzieliśmy się ile ważą chmury, przypomnieliśmy sobie obieg wody w przyrodzie i zobaczyliśmy jak można uniknąć powodzi.

      Po przygodzie w tym nowoczesnym miejscu udaliśmy się do Skamieniałego Miasta, gdzie oprócz poznania historii pochodzenia geologicznego skał wysłuchaliśmy ciekawych legend związanych z każdym odwiedzonym miejscem. Na zakończenie sprawdziliśmy swoją wiedzę w konkursie z nagrodami, który potwierdził i utrwalił nową wiedzę zdobytą w czasie wycieczki. Wróciliśmy zmęczeni, ale już chętni na następną wyprawę. Ahoj przygodo!

     • Wizyta „Sówek" w Bibliotece

     • 20 września grupa „Sówki" odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Lubczy. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach muzycznych prowadzonych przez p. Mateusza Klucznika ze Szkoły Muzycznej „Dobre dźwięki" w Ryglicach. Przedszkolaki poznały instrumenty klawiszowe i strunowe, a nawet mogły spróbować zagrać na wybranym przez siebie instrumencie.

      Dziękujemy p. Mateuszowi i p. Mirce za świetną zabawę!

     • Europejski Dzień Języków Obcych 2023

     • 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych.

      Z tej okazji w Naszej Szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu i korzyści płynących z nauki języków obcych oraz poszerzanie wiedzy uczniów o krajach Europy, jak również budowanie motywacji uczniów do uczenia się języków.


      Na uczniów czekały różnorodne wyzwania językowe, m.in. rozpoznawanie flag i zabytków, wskazanie w jakim języku zapisano słowo, a także Mystery Box z zadaniami w języku angielskim. Na wystawie pod kodami QR kryły się ciekawostki językowe i kulturowe.

      Dzieci z punktu przedszkolnego oraz zerówki też uczestniczyły w obchodach – wyklejały flagę Wielkiej Brytanii, uczyli się witać i liczyć w 4 językach, a także rozmawiali o ciekawych miejscach w Londynie. 

      Wydarzeniu towarzyszył dobry humor i zabawa. Sami zobaczcie!

       

     • Wycieczka klasy 2 i 3 do Tarnowa

     • Uczniowie klasy 2 i 3 udali się dziś na pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym. Pierwszym punktem programu były zajęcia w Centrum Nauki i Techniki „Pasaż Odkryć” w Tarnowie. Uczniowie uczestniczyli w seansie, w planetarium, gdzie prowadzący przekazał im solidną dawkę wiedzy o Wszechświecie. Następnie odwiedzili 5 pracowni, z których każda zachęcała do szerszego spojrzenia na świat oraz zadawania wielkich pytań. Po sporej dawce nauki uczniowie udali się do Multikina na seans pt.: „O psie, który jeździł koleją”.

     • Znamy już skład Samorządu Uczniowskiego!

     • W zorganizowanych w ubiegłym tygodniu wyborach przedstawicielami uczniów zostali:

      - Natalia Kłusek z klasy 8 – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

      - Adam Klucznik z klasy 7

      - Karolina Zięba z klasy 7

      Wybranym uczniom gratulujemy u życzymy, aby podejmowane na rzecz szkoły działania dały im wiele radości i satysfakcji.

      Klaudia Janiga

      Opiekun Samorządu Uczniowskiego