• Finał Konkursu Matematyczno-Informatycznego

     • 31 maja w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie odbył się Finał Konkursu Matematyczno-Informatycznego. W konkursie wzięło udział 129 uczestników z 27 szkół powiatu tarnowskiego. Do finału zakwalifikowało się tylko 17 osób, a wśród nich uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Lesiak, Arkadiusz Baran, Patryk Lesiak. Gratulujemy!

     • Wycieczka Smerfów i Muminków

     • W dniu 13 czerwca odbyła się wycieczka grup przedszkolnych Smerfy oraz Muminki do sali zabaw Rajtek-Dziecięcy Raj. Wesołym i kreatywnym zabawom nie było końca, ale musieliśmy znaleźć jeszcze czas na warsztaty robienia pizzy. Dzieci poznały tajemnice jej powstawania a każde z nich stworzyło swoją niepowtarzalną, autorską pizze. Kiedy przyszedł czas na degustacje radości i apetytu na szczęście nikomu nie zabrakło, więc dzieci z wycieczki wróciły radosne,  zmęczone i z pełnymi brzuszkami :)

     • Wycieczka do Krynicy-Zdroju klasy 3 a

     • 16 czerwca nasze lekcje odbyły się w pięknych okolicznościach przyrody. Wyjechaliśmy na Jaworzynę Krynicką, gdzie podziwialiśmy cudowne widoki. Potem degustacja leczniczych wód i gorącej czekolady w Pijalni Wód. Po spacerze i obiadku ruszyliśmy na podbój wieży widokowej. Oczywiście emocji było moc, wyjazd kolejką i spacer w koronach drzew to duża dawka adrenaliny. Wycieczka zakończyła się na krynickim deptaku, gdzie zakupiliśmy ciekawe pamiątki i bardzo twarzowe zielone kapelusze. W radosnym nastroju wróciliśmy do domu.

     • Konkurs recytatorski w naszej szkole

     • Wczoraj w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „W zaczarowanym świecie wierszy Brzechwy, Tuwima oraz Chotomskiej. Celem konkursu było rozbudzenie  wrażliwości na piękno poezji, odkrywanie i rozwijanie talentów. W konkursie wzięło udział 23 uczniów z klas I-III, którzy przed publicznością i jury zaprezentowały wybrane przez siebie wybrane wiersze. Konkurs przebiegł w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje i mimo tremy, fantastycznie wystąpiły przed zgromadzoną publicznością.

      Wyniki konkursu są następujące:

      I miejsce Karol Pancerz kl. I

      II miejsce Maja Łępa kl. I

      III miejsce Monika Frączek z kl. III b

      III miejsce Roksana Witek z kl. III a

      Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy, pozostali uczestnicy dyplomy za udział oraz słodki upominek. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Mirosławie Trojan z Publicznej Biblioteki z Lubczy, która zaszczyciła nas swoją obecnością w komisji konkursowej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

     • Wizyta klasy III B w Bibliotece Publicznej

     • Dnia 12 czerwca klasa III b wraz wychowawcą udała się do Biblioteki Publicznej w Lubczy na prelekcję na temat: „Bezpieczeństwo podczas wakacji”. Pani Mirosława przedstawiła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się m.in. w lesie, nad wodą oraz podczas zabawy na podwórku. Następnie odbyło się spotkanie z Panią pielęgniarką Barbarą Kłusek, która przedstawiła dzieciom zagrożenia z medycznego punktu widzenia. Dzieci dowiedziały się m.in. jak należy postępować w przypadku drobnych skaleczeń i urazów, jak postępować w przypadku ukąszeń owadów, w tym kleszczy. Pani pielęgniarka uświadomiła również dzieciom jak uchronić się od niebezpiecznego działania promieni słonecznych i wysokiej temperatury, aby z przyjemnością korzystać z wypoczynku podczas wakacji. Dzieci miały także możliwość zobaczyć jak bandażujemy np. zwichniętą nogę. Serdecznie dziękujemy Paniom za miłą i przyjazną atmosferę, a zdobyta wiedza z zakresu bezpieczeństwa pozwoli dzieciom uniknąć wielu niebezpieczeństw.

     • Wycieczka do Wrocławia

     • W dniach 6-7 czerwca 2023 roku uczniowie klas 4-8 Zespołu Szkół w Lubczy odwiedzili stolicę Dolnego Śląska - Wrocław. Po przyjeździe rozpoczęliśmy zwiedzanie od Ostrowa Tumskiego, gdzie znajdują się pałace Kurii Wrocławskiej i Katedra Św. Jana Chrzciciela. Byliśmy zachwyceni odrestaurowanym złotych pałacem biskupim (elewacja i dachówki z białego piaskowca). Po przejściu przez Most Zakochanych ruszyliśmy w kierunku Ossolineum. Spacerowaliśmy niezwykle urokliwymi uliczkami pamiętającymi czasy średniowiecza. Fantastycznym okazał się dziedziniec biblioteki. Kręte uliczki doprowadziły nas do Kawiarni Artystycznej, gdzie dawniej mieściło się jedno z najstarszych więzień w Polsce. Miejsce to słynie z tego, że więźniem był tu Wit Stwosz- twórca ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie. Ciekawym miejscem na Rynku są Jatki, gdzie znajdują się jedyne na świecie rzeźby poświęcone zwierzętom rzeźnym. Obejrzeliśmy fasadę kościoła Św. Elżbiety i stanęliśmy przed najsłynniejszymi we Wrocławiu kamieniczkami -Jaś i Małgosia. Domki te od wieków stoją na Rynku „trzymając się za ręce”. Duże wrażenie wywarł na nas Ratusz, który ze względu na swoje piękno dzierży palmę pierwszeństwa w Europie.

      Na rynku „spotkaliśmy” najwięcej krasnoludków wrocławskich, trzeba zaznaczyć, że każdy z uczestników miał znaleźć po drodze wszystkie krasnoludki.

      Uliczki doprowadziły nas do głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych w Europie auli barokowych – Leopoldina oraz Oratorium Marianum . Z Wieży Matematycznej mogliśmy podziwiać piękne widoki Wrocławia. Kolejno udaliśmy się do Rotundy Panoramy Racławickiej. Oczom naszym ukazało się niezwykłe dzieło stworzone przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że obraz zajmuje całą powierzchnię ścian. Przed płótnem leżą przedmioty idealnie dopasowane do obrazu. Stojąc na środku, miało się wrażenie uczestnictwa w tej bitwie. Potem poszliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie obejrzeliśmy malarstwo i rzeźbę ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Śląska. Następny punkt naszej wycieczki to wyjazd na 49 piętro drapacza chmur - na Sky Tower. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę całego Wrocławia. Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy zwiedzaniem Stadionu Miejskiego we Wrocławiu. Obecnie wrocławski stadion piłkarski nazywa się Tarczyński Arena. Podczas godzinnej wycieczki z przewodnikiem na stadionie mogliśmy zobaczyć m.in. loże VIP, strefę biznesową, szatnie piłkarzy. Stadion Miejski we Wrocławiu to jedna z najnowszych atrakcji miasta i wspaniała pamiątka po Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Swoje mecze rozgrywa tu drużyna klubu piłkarskiego Śląsk Wrocław. Następnie zobaczyliśmy Halę Stulecia: halę widowiskowo-sportową znajdującą się w parku Szczytnickim, wzniesioną w latach 1911–1913 w stylu ekspresjonistycznym, uznaną za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzaliśmy halę wewnątrz oraz mogliśmy zobaczyć wystawę pokazującą historię jej powstania. Po tym podążając wzdłuż malowniczej Pergoli przeszliśmy na pokaz przy dźwiękach muzyki jednej z najpiękniejszych fontann we Wrocławiu po czym udaliśmy się na teren Ogrodu Japońskiego z 1913r. Ogród ten to połączenie kilku typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży. Zgromadzono tu 78 gatunków roślin azjatyckich, w tym 38 pochodzących z Japonii. Ostatnim punktem naszej wyprawy był – najstarszy i największy polski ogród zoologiczny założony w 1865 roku. Na terenie ogrodu zwiedziliśmy także Afrykarium – to oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki. W specjalnym budynku, oraz w jego otoczeniu stworzono zwierzętom niemal domowe warunki, od oceanicznych głębi, przez plaże Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zamieszkują je m.in. zachwycające żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle, oraz dziesiątki innych stworzeń. Afrykarium podzielone jest na 6 ekosystemów. Zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Wrocław i udaliśmy się do domów. Bardzo chętnie wrócilibyśmy tam jeszcze.

     • PRZEDSTAWIENIE „GOLDILOCKS AND THE THREE BEARS”

     • Dnia 6 czerwca odbyło się w  naszej szkole przedstawienie pt.” Goldilocks and the three bears”  czyli dobrze nam znana bajka „Złotowłosa i Trzy Misie” w języku angielskim. W przedstawieniu wystąpili:

      Prowadząca - Aleksandra Siedlik

      Złotowłosa - Wiktoria Kłusek

      Trzy Misie: Mikołaj Siedlik, Roksana Witek, Błażej Witek

      Mama Złotowłosej - Aleksandra Ludwin

      Kwiatki: Nadia Kłusek,  Maksymilian Zając

      Motyle: Angelika Szwalec, Monika Frączek

      Królik: Błażej Łaguz

      Lis: Tomasz Kłusek

      Uczniowie przygotowując inscenizację mieli świetną okazję, by doszlifować swoje umiejętności językowe, utrwalić słownictwo  i przyswoić konkretne  wyrażenia w języku obcym.  Na widowni zasiedli uczniowie klas 0-III SP, którzy w czasie przedstawienia świetnie się bawili. Zaprezentowana bajka podkreśliła świadomość nauki języka angielskiego.

     • Klasa III B laureatem konkursu „Ekowyzwanie"

     • Klasa 3 b laureatem w ogólnopolskim konkursie „Ekowyzwanie” , realizowanym w ramach programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”. Głównym celem programu jest wspieranie edukacji ekologicznej w szkołach, aktywizowanie uczniów do zmieniania na lepsze ich najbliższego otoczenia. Uczniowie otrzymali dyplom oraz zestawy edukacyjne.

     • Wycieczka klas 1, 2 i 3b do Rzeszowa.

     • Wczoraj uczniowie klas 1, 2 i 3b udali się na ostatnią już w tym roku szkolnym wycieczkę do Rzeszowa. Pogoda, a raczej niepogoda, nie przeszkodziła dzieciom we wspaniałej zabawie.

      Na początku uczniowie sprawdzili swoją sprawność we FlyParku, a następnie udali się do Pijalnii Czekolady w Rzeszowie - M.Pelczar Chocolatier, gdzie poznali poszczególne etapy produkcji czekolady. Podczas warsztatów każdy z uczniów ozdobił swoją czekoladę oraz czekoladowego lizaka.

     • English speaking countries in 3D – konkurs rozstrzygnięty!

     • Konkurs plastyczno-językowy na pracę przestrzenną przedstawiającą najbardziej popularne miejsca w krajach anglojęzycznych został rozstrzygnięty.

      W konkursie brało udział 22 uczniów z klas I-VIII, którzy zaskoczyli nas dokładnością wykonania oraz kreatywnością. Wśród prac można było zobaczyć czerwone budki telefoniczne, London Eye, Tower Bridge, Statuę Wolności i wiele innych  - także angielskie śniadanie. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz upominek, a nagrody rzeczowe zostały wręczone laureatom podczas Festynu Rodzinnego 2023. 

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

      A oto zwycięzcy:

      Nagroda Grand Prix
      Marcel Kumięga

      Klasy I - III
      I miejsce Martyna Ciężkowska - Big Ben
      II miejsce Franciszek Srebro - London Eye
      III miejsce Krystian Przybyło - budka telefoniczna


      Klasy IV - VIII
      I miejsce Ignacy Badeński - Stonehenge
      II miejsce Urszula Kobos - English breakfast
      III miejsce - Jakub Srebro - Tower Bridge

     • „Szkoła i Rodzina to jedna drużyna”

     •  

      4 czerwca 2023r pod patronatem Burmistrza Gminy Ryglice Pawła Augustyna, w Zespole Szkół w Lubczy odbył się tradycyjny już Festyn Rodzinny. Organizatorami niecodziennego wydarzenia byli nauczyciele wraz z uczniami oraz Rada Rodziców. Dzięki dużemu zaangażowaniu różnych podmiotów zewnętrznych takich jak: Sponsorzy, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Koło Gospodyń Wiejskich atrakcji było bez liku. Podczas świętowania Dnia Matki i Ojca mogliśmy podziwiać talenty wokalne i aktorskie uczniów i przedszkolaków, ale także miło spędzić niedzielne popołudnie. Dochód z imprezy będzie przeznaczony na pokrycie części kosztów nowego podłoża placu przyszkolnego zabaw. Dziękujemy Rodzinom i Sponsorom za liczny udział i poświęcony czas i środki.

     • Sukcesy uczniów w konkursie literackim Bajka Profilaktyczna „Dobre słowa otwierają serca”.

     • 4 czerwca 2023 r. podczas Festynu Szkolnego przy Szkole Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ryglicach odbyło się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie literackim. Zadaniem konkursowym było napisanie bajki profilaktycznej o dowolnej tematyce zgodnie z zasadami jej budowy.

      Z naszej szkoły udział w konkursie wzięło dwoje uczniów. Każdy z nich zajął wysokie miejsce. Klaudia Kumięga z klasy VIIIa za bajkę pt. „Kameleon” otrzymała I miejsce, a Jakub Piaskowy z klasy VI uzyskał miejsce III za bajkę pt.: "Nowy".

      Serdecznie gratulujemy!

     • Dzień Dziecka w grupach przedszkolnych.

     • Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. W naszym przedszkolu był to dzień wyjątkowy, pełen życzeń, uśmiechów, radości i niespodzianek. Od rana panowała radosna atmosfera, a na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Było mnóstwo zabaw i gier oraz smakowitych poczęstunków.

      Mamy nadzieję, że ten dzień, który obfitował w wiele pozytywnych wrażeń będzie mile wspominany przez dzieci.

     • WYDARZENIE UPOWSZECHNIAJĄCE REZULTATY PROJEKTU STUDENTS IN CLIMATE ACTION W ZESPOLE SZKÓŁ W LUBCZY.

     • 31 maja 2023 r. w Zespole Szkół w Lubczy miało miejsce spotkanie upowszechniające program Erasmus+ oraz rezultaty uzyskane w projekcie prowadzonym przez Zespół Szkół w Lubczy: Students in Climate Action. Spotkanie miało też na celu podniesienie świadomości zarówno uczniów, jak i nauczycieli na temat zmian klimatu i ich skutków. Zorganizowane warsztaty zgromadziły ponad 40 nauczycieli i 24 uczniów z trzech powiatów: tarnowskiego, brzeskiego oraz dąbrowskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Burmistrz Gminy Ryglice, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie and Dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie.

      Podczas spotkania nauczyciele zaangażowani w projekt przedstawili publiczności wszystkie jego rezultaty i odpowiedzieli na pytania dotyczące samego projektu, promując również program Erasmus+ wśród uczestników. W ostatnim punkcie spotkania uczestnicy wzięli udział w refleksyjnej dyskusji w dziedzinie edukacji na temat zmian klimatu.

      Z kolei uczniowie wzięli udział w sesjach gry planszowej (IO3), w których mieli okazję stać się aktywnymi działaczami na rzecz klimatu, a nauczyciele mogli obserwować ich pracęi ocenić, w jaki sposób mogą wykorzystać w klasie. W końcowym punkcie spotkania uczniowie wzięli udział w konkursie ekologicznym, który przygotował przedstawiciel MCDN w Tarnowie.

     • Gminny Dzień Dziecka

     • Gminny Dzień Dziecka.

      Dziś odbyły się gminne obchody Dnia Dziecka w Kowalowej pod patronatem Burmistrza Ryglic, pana Pawła Augustyna. Nasi uczniowie z klas 1-4 korzystali z dostępnych tam atrakcji m.in.: dmuchańców, zbaw z animatorami, gier i zabaw konkursowych, turniejów sportowych, pokazu karate, policji i straży pożarnej. Nie brakowało także czegoś na ząb.

      Bardzo dziękujemy za zaproszenie.