• Drodzy Ósmoklasiści!

     • Już za kilka dni przystąpicie do ważnego dla Was egzaminu – Egzaminu Ósmoklasisty. Mimo wszystkich trudności i stresu, który towarzyszy temu wydarzeniu, warto zdać sobie sprawę, że nie jest on przeszkodą w Waszym życiu, a próbą, przez którą każdy przechodzi.
      Warto uświadomić sobie, że jest to realne wyzwanie, które leży w zasięgu Waszych możliwości!
     • „Velvet. Piątka dla Natury”

     • Klasa 3 b po raz kolejny znalazła się w gronie zwycięzców konkursu „Ekowyzwanie” w programie „Velvet. Piątka dla Natury”. Głównym celem programu jest wspieranie edukacji ekologicznej w szkołach, aktywizowanie uczniów do zmieniania na lepsze ich najbliższego otoczenia. W tegorocznej edycji (2022/23) ogólnopolskiego programu edukacyjnego uczniowie podczas zajęć pogłębili temat oszczędzania wody, rozszerzając go również o inne media, a także mądre wykorzystanie zasobów naturalnych, np. poprzez odnawialne źródła energii, jak również temat ograniczania wytwarzania odpadów poprzez życie w duchu less/zero waste oraz nadawanie starym, zużytym przedmiotom drugiego życia. Na zakończenie programu uczniowie wykonali kreatywne prace konkursowe - eko „ Ekowyzwanie”.

     • Międzyszkolne Rywalizacje o Puchar Burmistrza Gminy Ryglice ⚽️🥈🥉

     • W dniu 08.05 na Orliku przy Szkole Podstawowej w Kowalowej rozegrano turniej piłkarski o tytuł Mistrza Gminy Ryglice Igrzyska Dzieci w piłce nożnej dziewcząt i chłopców. Nasze dziewczęta ukończyły turniej na III miejscu, a chłopcy o jedną pozycję niżej. Były to ostatnie zawody w tym roku szkolnym zaliczane do punktacji w Międzyszkolnej Rywalizacji o Przechodny Puchar Burmistrza Gminy Ryglice. W tej klasyfikacji nasza Szkoła uplasowała się na drugim miejscu zarówno w Igrzyskach Dzieci jak i Igrzyskach Młodzieży. W starszej kategorii do pierwszego miejsca zabrakło nam zaledwie 3 punkcików do zwycięskiej Szkoły z Zalasowej.

      Wielkie dzięki za postawę i walkę do końca!

     • Młodzież z Zespołu Szkół w Lubczy tym razem… w Normandii! 🇫🇷

     • Uczniowie Zespołu Szkół w Lubczy w dniach 30 kwietnia – 7 maja 2023 r. uczestniczyli w ostatniej wymianie międzynarodowej we Francji w ramach projektu „Be ECO – LOGICAL” programu Erasmus+ realizowanego od 2020 roku. Tematem spotkania była ochrona bioróżnorodności przyrodniczej, zdrowy styl życia i zwrócenie uwagi na codzienne nawyki, które generują śmieci zatruwające naszą planetę.

      Podczas wymiany uczniowie z Francji, Włoch, Hiszpanii i Polski mieli okazję odwiedzić ważne miejsca w historii Europy: plażę Omaha, cmentarz żołnierzy amerykańskich poległych w bitwie z Niemcami podczas lądowania Aliantów w Normandii.  Odwiedziliśmy także muzeum City de la Mer i zwiedziliśmy okręt podwodny, co daje nam wyobrażenie o możliwościach balistycznych tych mini państw podwodnych.

      Szkoła goszczącą jest umieszczona w wyjątkowej scenerii – mury szkoły to dawne opactwo benedyktyńskie, którego historię uczniowie poznali w formie Questu odpowiadając na zawarte w nim pytania w międzynarodowych grupach.

      Uczniowie podczas zajęć lekcyjnych w międzynarodowych grupach sprawdzali swoją wiedzę na temat kaloryczności spożywanych posiłków i w ramach aktywności obliczali ilość spalonych kalorii. Ten rodzaj zadań pozwolił im uświadomić sobie znaczenie zbilansowanej diety połączonej z aktywnością sportową.

      Niezapomnianą przygodą było także piesze pokonanie rzeki opływającej Mont Saint Michel i poznanie historii miasta i powstania klasztoru oraz znaczenia otaczającej go przyrody.  Ruchome piaski były dla wszystkich uczniów prawdziwą atrakcją.

      Odwiedziliśmy także farmę ostryg – jakże dla nas egzotyczny rodzaj gospodarstwa rolnego. Poznaliśmy zasady hodowli ostryg, na własne oczy zobaczyliśmy w jakich warunkach dorastają te „owoce morza” i zobaczyliśmy, że plaża to także miejsce hodowli na skalę przemysłową.

      Na podsumowanie wrażeń dotknęliśmy Paryża – zobaczyliśmy Wieżę Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny, Galerię Lafayette, Panteon, Katedrę Notre Damme i ratusz – siedzibę władz Paryża.  Wszystko zbyt krótko i zbyt szybko – mamy po co wracać.

      W ramach projektu Be ECO – LOGICAL (2020 – 2023) w wymianach międzynarodowych w Hiszpanii, Włoszech, Francji i Polsce uczestniczyło 28 uczniów. Tym spotkaniem zakończyliśmy realizację projektów Erasmus+ dla młodzieży w naszej szkole. Była to nie tylko przygoda współpracy z rówieśnikami z Europy – była to także lekcja życia i poszerzania horyzontów na przyszłość. Uczniowie po powrocie z każdej podróży doceniali w sposób szczególny piękno naszego kraju, naszej miejscowości i szkoły. Jesteśmy dumni, że byliśmy częścią programu Erasmus+ i wierzymy, że dla wszystkich uczestników była to okazja do rozwoju osobistego.

     • II Powiatowy Konkurs Informatyczny

     • 5 maja 2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Czesława Majorka w Ryglicach odbył się II Powiatowy Konkurs Informatyczny. Skierowany był on do uczniów klas 8, a celem promowanie informatyki, popularyzowanie zawodu technik informatyk, motywowanie do twórczej pracy umysłowej oraz zastosowanie technologii cyfrowej. Uczniowie w konkursie musieli przebrnąć przez 2 etapy – test wiedzy oraz zadanie praktyczne wykonywane na komputerze.

      Miło nam poinformować, że II miejsce w konkursie zajął uczeń naszej szkoły – Karol Sarad. Gratulujemy!

     • Projekt realizowany przez Gminę Ryglice

     • Informujemy, że Gmina Ryglice realizuje projekt dofinansowywany z Funduszy Europejskich pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych”, którego celem jest umożliwienie szkołom wsparcie nauczania zdalnego.

      W ramach tego projektu nasza szkoła otrzymała: 3 komputery All in One oraz 2 tablety.

      Dziękujemy!

     • Uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • 26 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w krótkim montażu słowno- muzycznym. Przypomniano w nim okoliczności, jakie towarzyszyły powstawaniu pierwszej konstytucji w Europie. Zwrócono też uwagę, że w maju obchodzimy Święto Flagi, która jest jednym z symboli naszego kraju. Akademię uświetniły taniec z flagą w wykonaniu klasy trzeciej oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

     • Ogólnopolska Akcja "Żonkile"

     • 27 kwietnia klasa VI wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ,,Żonkile’’.

      Odbywa się ona pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu państw europejskich. Głównym jej celem jest przybliżenie historii związanej z gettem warszawskim i powstaniem, które w nim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Uczniowie zostali zaproszeni do Publicznej Biblioteki w Lubczy przez Panią Mirosławę Trojan, która przeprowadziła krótkie warsztaty na temat sytuacji dzieci i młodzieży, przebywającej w obrębie getta. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, chętnie włączali się do dyskusji i zadawali ciekawe pytania.

      Z pewnością to spotkanie zapadnie im na długo w pamięci.

     • Igrzyska Młodzieży w piłce nożnej ⚽️🥇🥉

     • Kolejny czyli już czwarty tytuł Mistrza Gminy Ryglice wywalczyły nasze dziewczyny. W dniu dzisiejszym na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej w Kowalowej rozegrano zawody w piłce nożnej chłopców I dziewcząt - Igrzyska Młodzieży. Po bardzo zaciętych pojedynkach mamy kolejny złoty medal dziewcząt i brązowy chłopców.
     • Światowy Dzień Języka Angielskiego

     • 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Języka Angielskiego, czyli święto 2 mld ludzi! Również nasi uczniowie dołączyli do tego wydarzenia poprzez udział w różnych aktywnościach m.in. grach językowych memory, rozpoznawaniu symboli krajów anglojęzycznych, grze dobble czy też literowaniu w języku angielskim. Na koniec odbył się konkurs wiedzowy kahoot o krajach anglojęzycznych, który przeprowadzony był w dwóch grupach. A oto laureaci, którzy otrzymali nagrody oraz dyplomy.

      I miejsce Gabriela Pytlik i Jakub Piaskowy

      II miejsce Jakub Srebro i Radosław Wiercioch

      III miejsce Karolina Kłusek i Wiktor Skrzek

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w przyszłym roku!

     • Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej

     • W ramach obchodów tegorocznego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły w dniu 24 kwietnia wzięli udziału w akcji wiosennego sprzątania, dołączając  do ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”. Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Uczniowie klas 2, 3, 4, 5, 6 i 7 pod opieką wychowawców, nauczycieli biologii oraz wychowania fizycznego posprzątali otoczenie szkoły, pobocza dróg prowadzących do szkoły oraz centrum naszej miejscowości. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w sprzątanie. Zebrano kilkanaście worków śmieci, głównie plastikowych butelek, folii oraz aluminiowych puszek. Mamy nadzieję, że przeprowadzona akcja skłoniła do refleksji nad stanem środowiska naturalnego, oraz  zachęci wszystkich do dbania o czyste środowisko. Klasy 8 w ramach Dnia Ziemi realizowały w ramach lekcji biologii projekt edukacyjny „Przyjaciele klimatu”,  poznając zagrożenia wynikające z globalnego ocieplenia. W klasach młodszych uczniowie wykonali plakaty, malowanki, wycinanki o tematyce ekologicznej. Cała społeczność szkolna włączyła się także w akcję „Zielono dla Ziemi”, w klasach i na korytarzach dominowały w ubiorze  wszystkie odcienie zieleni.

       

     • VI Gminny Konkurs Ortograficzny

     • Gospodarzem konkursu, który ma już swoje stałe miejsce w kalendarium roku szkolnego, jest szkoła, której przedstawiciel zwyciężył w poprzedniej edycji. W tym roku szkolnym to nasza szkoła miała zaszczyt i przyjemność gościć najlepszych znawców ortografii z naszej gminy. Teksty dyktand przygotowała pani Bernadeta Klimczak, metodyk, przedstawiciel MCDN w Tarnowie, która była również gościem i doradcą sprawdzających dyktanda członków konkursowej komisji.

      Po wyrównanej walce zwyciężyli:

      - w kategorii klas IV - VI

      NIKODEM KŁUSEK SP w Lubczy

      EMILIA ROŚKO SP w Joninach

      KINGA PSIODA SP w Woli Lubeckiej

      - w kategorii klas VII - VIII

      SYLWIA CZARNIK SP w Zalasowej

      NATALIA MACHOTA SP w Woli Lubeckiej

      NATALIA MAZUR SP w Joninach

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w tak trudnej dziedzinie, jaką jest ortografia w epoce kultury obrazkowej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom i ... do zobaczenia za rok w Zalasowej!

       

     • Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” - wycieczka klas IV-VI

     • 5 kwietnia 2023r. klasa Va wraz z częścią klasy IVa i VIa Zespołu Szkół w Lubczy, wybrała się na wycieczkę do Rzeszowa, zwiedzać Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

      Jest to nowy ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia.
      Nie było to muzeum! Ale też nie plac zabaw. Tutaj nasi uczniowie  mogli eksperymentować do woli, testować, pytać, doświadczać... Służyło do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów. Być może wśród naszej młodzieży właśnie tam pojawią się zainteresowania na przyszłe preferencje zawodowe. Jest to ciekawy sposób na wskazywanie ścieżki przyszłej kariery.


      Kolejnym podpunktem naszego programu  naszego programu były kręgle. Uczniowie podzieleni na grupy, próbowali swoich sił, mając do dyspozycji 7 torów, dzięki czemu mogli zmierzyć się między sobą i poczuć nutkę zdrowej rywalizacji. Niektórzy mogli pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami, dzięki czemu wzmocnili swoje poczucie wartości, a i może  zaszczepili w sobie chęć powrotu na kręgielnię i kontynuację rywalizacji w tej dyscyplinie sportowej w przyszłości.