• Wizyta przedszkolaków w Bibliotece Publicznej w Lubczy.

     • W dniach 12 i 17 maja 2023 r. dzieci z grup „Tygryski” „Muminki” i „Sówki” odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Lubczy. Pani Bibliotekarka demonstrowała dzieciom różnego rodzaju książki: małe, duże, ruchome i z efektami świetlnymi. Dzieci oglądały prezentację multimedialną „Jak powstaje książka?”  Wesoło bawiły się przy piosence pt. „Książeczka” oraz kolorowały książki wg. kodu. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z zakładką do książki, słodkościami, ale przede wszystkim obietnicą, że wróci, aby móc korzystać z bogatej oferty książek dla dzieci.

     • O krok od medalu!

     • 16 maja 2023 r. na obiektach LKS Dunajec Mikołajowice rozegrano finał powiatowy w piłce nożnej dziewcząt. Nasza reprezentacja po wygraniu 7:0 z S.P. Wierzchosławice, 2:0 z S.P. Łopoń, remisie 1:1 z S.P. Karwodrza i przegranym meczu z S.P. Zakliczyn, uplasowały się na drugim miejscu w grupie. W półfinale przegrywamy jednak 1:4. Jak się później okazało ze zwycięzcą całego turnieju S.P. Lisia Góra. Mecz o III miejsce to rewanż z S.P. Zakliczyn. Po wielu niewykorzystanych sytuacjach bramkowych przed samym końcowym gwizdkiem, dajemy sobie wbić bramkę i kończymy turniej na 4 miejscu.

      Klasyfikacja końcowa:

      Igrzyska Młodzieży Szkolnej

      1. Lisia Góra - awans

      2. Czermna

      3. Zakliczyn

      4. Lubcza

      5 - 6 Łopoń

      5 - 6 Rzuchowa

      7 - 8 Gromnik

      7 - 8 Karwodrza

      9 - 10 Wierzchosławice

      9 - 10 Zabawa

     • Przedszkolaki z Ekologią na Ty! 🐝

     • Rola w przyrodzie pszczoły murarki jest ogromna. Owady te zapylają rośliny w promieniu nawet do 300 m od swojego gniazda!!! Przedszkolaki dbając o przyrodę postanowiły umieścić w szkolnym ogrodzie specjalny dla nich domek. Mamy nadzieję, że pszczoły i ich domki będą ciekawym materiałem do obserwacji dla dzieci, które w ten sposób mogą uczyć się ekologii i wrażliwości na piękno natury.

     • Gminny Konkurs Ortograficzny 🖋️📖

     • 16 mają 2023 r. w Szkole Podstawowej im.J.Korczaka w Kowalowej odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas 1-3. W ortograficzne szranki stanęli najlepsi uczniowie ze wszystkich gminnych szkół. Miło nam poinformować, że 1 miejsce zdobyła uczennica klasy 3a Aleksandra Ludwin.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Smerfy poznają świat

     • Nawet w niepogodę Smerfy poznają świat wszystkimi zmysłami. Dowiedzieliśmy się jak budowane są domy nie tylko ludzi ale i zwierząt. Spróbowaliśmy swych sił w budowie pajęczyny ucząc się współpracy. Poznaliśmy różne rodzaje ziem dzieląc się pomysłami na ich wykorzystanie. 

     • Drodzy Ósmoklasiści!

     • Już za kilka dni przystąpicie do ważnego dla Was egzaminu – Egzaminu Ósmoklasisty. Mimo wszystkich trudności i stresu, który towarzyszy temu wydarzeniu, warto zdać sobie sprawę, że nie jest on przeszkodą w Waszym życiu, a próbą, przez którą każdy przechodzi.
      Warto uświadomić sobie, że jest to realne wyzwanie, które leży w zasięgu Waszych możliwości!
     • „Velvet. Piątka dla Natury”

     • Klasa 3 b po raz kolejny znalazła się w gronie zwycięzców konkursu „Ekowyzwanie” w programie „Velvet. Piątka dla Natury”. Głównym celem programu jest wspieranie edukacji ekologicznej w szkołach, aktywizowanie uczniów do zmieniania na lepsze ich najbliższego otoczenia. W tegorocznej edycji (2022/23) ogólnopolskiego programu edukacyjnego uczniowie podczas zajęć pogłębili temat oszczędzania wody, rozszerzając go również o inne media, a także mądre wykorzystanie zasobów naturalnych, np. poprzez odnawialne źródła energii, jak również temat ograniczania wytwarzania odpadów poprzez życie w duchu less/zero waste oraz nadawanie starym, zużytym przedmiotom drugiego życia. Na zakończenie programu uczniowie wykonali kreatywne prace konkursowe - eko „ Ekowyzwanie”.

     • Międzyszkolne Rywalizacje o Puchar Burmistrza Gminy Ryglice ⚽️🥈🥉

     • W dniu 08.05 na Orliku przy Szkole Podstawowej w Kowalowej rozegrano turniej piłkarski o tytuł Mistrza Gminy Ryglice Igrzyska Dzieci w piłce nożnej dziewcząt i chłopców. Nasze dziewczęta ukończyły turniej na III miejscu, a chłopcy o jedną pozycję niżej. Były to ostatnie zawody w tym roku szkolnym zaliczane do punktacji w Międzyszkolnej Rywalizacji o Przechodny Puchar Burmistrza Gminy Ryglice. W tej klasyfikacji nasza Szkoła uplasowała się na drugim miejscu zarówno w Igrzyskach Dzieci jak i Igrzyskach Młodzieży. W starszej kategorii do pierwszego miejsca zabrakło nam zaledwie 3 punkcików do zwycięskiej Szkoły z Zalasowej.

      Wielkie dzięki za postawę i walkę do końca!

     • Młodzież z Zespołu Szkół w Lubczy tym razem… w Normandii! 🇫🇷

     • Uczniowie Zespołu Szkół w Lubczy w dniach 30 kwietnia – 7 maja 2023 r. uczestniczyli w ostatniej wymianie międzynarodowej we Francji w ramach projektu „Be ECO – LOGICAL” programu Erasmus+ realizowanego od 2020 roku. Tematem spotkania była ochrona bioróżnorodności przyrodniczej, zdrowy styl życia i zwrócenie uwagi na codzienne nawyki, które generują śmieci zatruwające naszą planetę.

      Podczas wymiany uczniowie z Francji, Włoch, Hiszpanii i Polski mieli okazję odwiedzić ważne miejsca w historii Europy: plażę Omaha, cmentarz żołnierzy amerykańskich poległych w bitwie z Niemcami podczas lądowania Aliantów w Normandii.  Odwiedziliśmy także muzeum City de la Mer i zwiedziliśmy okręt podwodny, co daje nam wyobrażenie o możliwościach balistycznych tych mini państw podwodnych.

      Szkoła goszczącą jest umieszczona w wyjątkowej scenerii – mury szkoły to dawne opactwo benedyktyńskie, którego historię uczniowie poznali w formie Questu odpowiadając na zawarte w nim pytania w międzynarodowych grupach.

      Uczniowie podczas zajęć lekcyjnych w międzynarodowych grupach sprawdzali swoją wiedzę na temat kaloryczności spożywanych posiłków i w ramach aktywności obliczali ilość spalonych kalorii. Ten rodzaj zadań pozwolił im uświadomić sobie znaczenie zbilansowanej diety połączonej z aktywnością sportową.

      Niezapomnianą przygodą było także piesze pokonanie rzeki opływającej Mont Saint Michel i poznanie historii miasta i powstania klasztoru oraz znaczenia otaczającej go przyrody.  Ruchome piaski były dla wszystkich uczniów prawdziwą atrakcją.

      Odwiedziliśmy także farmę ostryg – jakże dla nas egzotyczny rodzaj gospodarstwa rolnego. Poznaliśmy zasady hodowli ostryg, na własne oczy zobaczyliśmy w jakich warunkach dorastają te „owoce morza” i zobaczyliśmy, że plaża to także miejsce hodowli na skalę przemysłową.

      Na podsumowanie wrażeń dotknęliśmy Paryża – zobaczyliśmy Wieżę Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny, Galerię Lafayette, Panteon, Katedrę Notre Damme i ratusz – siedzibę władz Paryża.  Wszystko zbyt krótko i zbyt szybko – mamy po co wracać.

      W ramach projektu Be ECO – LOGICAL (2020 – 2023) w wymianach międzynarodowych w Hiszpanii, Włoszech, Francji i Polsce uczestniczyło 28 uczniów. Tym spotkaniem zakończyliśmy realizację projektów Erasmus+ dla młodzieży w naszej szkole. Była to nie tylko przygoda współpracy z rówieśnikami z Europy – była to także lekcja życia i poszerzania horyzontów na przyszłość. Uczniowie po powrocie z każdej podróży doceniali w sposób szczególny piękno naszego kraju, naszej miejscowości i szkoły. Jesteśmy dumni, że byliśmy częścią programu Erasmus+ i wierzymy, że dla wszystkich uczestników była to okazja do rozwoju osobistego.

     • II Powiatowy Konkurs Informatyczny

     • 5 maja 2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Czesława Majorka w Ryglicach odbył się II Powiatowy Konkurs Informatyczny. Skierowany był on do uczniów klas 8, a celem promowanie informatyki, popularyzowanie zawodu technik informatyk, motywowanie do twórczej pracy umysłowej oraz zastosowanie technologii cyfrowej. Uczniowie w konkursie musieli przebrnąć przez 2 etapy – test wiedzy oraz zadanie praktyczne wykonywane na komputerze.

      Miło nam poinformować, że II miejsce w konkursie zajął uczeń naszej szkoły – Karol Sarad. Gratulujemy!

     • Projekt realizowany przez Gminę Ryglice

     • Informujemy, że Gmina Ryglice realizuje projekt dofinansowywany z Funduszy Europejskich pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych”, którego celem jest umożliwienie szkołom wsparcie nauczania zdalnego.

      W ramach tego projektu nasza szkoła otrzymała: 3 komputery All in One oraz 2 tablety.

      Dziękujemy!

     • Uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • 26 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w krótkim montażu słowno- muzycznym. Przypomniano w nim okoliczności, jakie towarzyszyły powstawaniu pierwszej konstytucji w Europie. Zwrócono też uwagę, że w maju obchodzimy Święto Flagi, która jest jednym z symboli naszego kraju. Akademię uświetniły taniec z flagą w wykonaniu klasy trzeciej oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

     • Ogólnopolska Akcja "Żonkile"

     • 27 kwietnia klasa VI wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ,,Żonkile’’.

      Odbywa się ona pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu państw europejskich. Głównym jej celem jest przybliżenie historii związanej z gettem warszawskim i powstaniem, które w nim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Uczniowie zostali zaproszeni do Publicznej Biblioteki w Lubczy przez Panią Mirosławę Trojan, która przeprowadziła krótkie warsztaty na temat sytuacji dzieci i młodzieży, przebywającej w obrębie getta. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, chętnie włączali się do dyskusji i zadawali ciekawe pytania.

      Z pewnością to spotkanie zapadnie im na długo w pamięci.

     • Igrzyska Młodzieży w piłce nożnej ⚽️🥇🥉

     • Kolejny czyli już czwarty tytuł Mistrza Gminy Ryglice wywalczyły nasze dziewczyny. W dniu dzisiejszym na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej w Kowalowej rozegrano zawody w piłce nożnej chłopców I dziewcząt - Igrzyska Młodzieży. Po bardzo zaciętych pojedynkach mamy kolejny złoty medal dziewcząt i brązowy chłopców.
     • Światowy Dzień Języka Angielskiego

     • 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Języka Angielskiego, czyli święto 2 mld ludzi! Również nasi uczniowie dołączyli do tego wydarzenia poprzez udział w różnych aktywnościach m.in. grach językowych memory, rozpoznawaniu symboli krajów anglojęzycznych, grze dobble czy też literowaniu w języku angielskim. Na koniec odbył się konkurs wiedzowy kahoot o krajach anglojęzycznych, który przeprowadzony był w dwóch grupach. A oto laureaci, którzy otrzymali nagrody oraz dyplomy.

      I miejsce Gabriela Pytlik i Jakub Piaskowy

      II miejsce Jakub Srebro i Radosław Wiercioch

      III miejsce Karolina Kłusek i Wiktor Skrzek

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w przyszłym roku!

     • Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej

     • W ramach obchodów tegorocznego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły w dniu 24 kwietnia wzięli udziału w akcji wiosennego sprzątania, dołączając  do ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”. Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Uczniowie klas 2, 3, 4, 5, 6 i 7 pod opieką wychowawców, nauczycieli biologii oraz wychowania fizycznego posprzątali otoczenie szkoły, pobocza dróg prowadzących do szkoły oraz centrum naszej miejscowości. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w sprzątanie. Zebrano kilkanaście worków śmieci, głównie plastikowych butelek, folii oraz aluminiowych puszek. Mamy nadzieję, że przeprowadzona akcja skłoniła do refleksji nad stanem środowiska naturalnego, oraz  zachęci wszystkich do dbania o czyste środowisko. Klasy 8 w ramach Dnia Ziemi realizowały w ramach lekcji biologii projekt edukacyjny „Przyjaciele klimatu”,  poznając zagrożenia wynikające z globalnego ocieplenia. W klasach młodszych uczniowie wykonali plakaty, malowanki, wycinanki o tematyce ekologicznej. Cała społeczność szkolna włączyła się także w akcję „Zielono dla Ziemi”, w klasach i na korytarzach dominowały w ubiorze  wszystkie odcienie zieleni.