• „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” etap gminny- 20.II.2023 r.

     • Etap gminny Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski już za nami. Do rywalizacji przystąpiło 5 szkół podstawowych z Gminy Ryglice. Młodzież podczas konkursu rozwiązywała zadania dotyczące biologii, geografii , flory i fauny  Parku Krajobrazowego Pasmo Brzanki. Mimo, że pytania nie były łatwe nasi uczniowie poradzili sobie dobrze i zajęli II miejsce w gminie.


      Reprezentacja naszej szkoły to:
      Justyna Gąsiorek klasa VIII a
      Liliana Olszówka klasa VIII a
      Martyna Studniarz klasa VIII b
      Zwycięzcom gratulujemy.

     • PROGRAM ERASMUS+ PROJEKT; „ Students in climate action: Climate change education for a better future”

     • Już jest! Miło nam poinformować, że na stronie naszego projektu www.studentsinclimateaction.com

      opublikowany już został czwarty rezultat pracy naszego międzynarodowego zespołu projektowego: przewodnik dla nauczycieli dotyczący edukacji w zakresie zmian klimatu. Przewodnik pomaga nauczycielom zrozumieć istotę zmian klimatu, przedstawia umiejętności Xxi wieku oraz zielone umiejętności oraz dostarcza wskazówek jak zorganizować dyskurs obywatelski w klasie. Oprócz przewodnika na stronie można znaleźć kurs online, w którym po każdym rozdziale, można sprawdzić swoją wiedzę oraz 3 webinary online, prowadzone przez naszych expertów.

      Serdecznie zachęcamy do skorzystania ze wszystkich materiałów zamieszczonych na naszej stronie!

     • Dzień Dinozaura

     • 26 lutego to Dzień Dinozaura, a nasze Przedszkolaki obchodziły święto znanych, prehistorycznych stworzeń w poniedziałek 27 lutego.

      Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Poznały pracę paleontologa i wspólnie dokonywały ,,wykopalisk" dzięki którym zobaczyły jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów i próbowały je odtworzyć z różnych materiałów. Obejrzały film edukacyjny przedstawiający historię funkcjonowania dinozaurów, ich cechy i gatunki. Jak się okazało trudne nazwy niektórych z nich nie są straszne dla naszych przedszkolaków, wszyscy sobie z nimi poradzili.

     • Wiele dróg, jedno stypendium

     • Zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty
      i ucz się w wybranym liceum lub technikum w Polsce!

       

      Jeżeli osiągasz dobre wyniki w nauce, chcesz się dalej rozwijać i poznać przyjaciół na całe życie – zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty! To szansa na naukę w najciekawszych liceach i technikach w Polsce. Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej.

      • Pokrywamy pełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek. 
      • Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie.
      • Wiemy, że znajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy certyfikujące.
      • Podchodzimy do stypendystów indywidualnie i wspieramy ich w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy też do udziału w ciekawych warsztatach i projektach społecznych.
      • Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów.

      Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1700 złotych netto na osobę. Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednej ze szkół partnerskich Fundacji EFC.

      Poniżej lista szkół, z którymi współpracujemy w województwie małopolskim:

      • V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
      • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
      • Technikum Łączności Nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie

      Rekrutacja startuje 15 lutego i trwa do 31 marca! Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji EFC: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty, na Instagramie i TikToku: @stypendium_horyzonty.

      ***

      Fundacja EFC od 13 lat wspiera dzieci, młodzież i nauczycieli w równym dostępie do rzetelnej i jakościowej edukacji. Wzmacnia szkoły w tworzeniu przyjaznego środowiska do wszechstronnego rozwoju. Promuje postawy zaangażowania społecznego i filantropii. To jedna z największych fundacji rodzinnych w Polsce. Utworzona przez polskiego biznesmena  i filantropa – Andrzeja Czerneckiego, obecnie zarządzana jest przez jego synów – Igora i Andrzeja Czerneckich. 

      Do tej pory Program Stypendialny Horyzonty wsparł edukację blisko tysiąca uczniów i uczennic. Obecnie ponad 200 stypendystów i stypendystek uczy się w 18 szkołach średnich w całej Polsce.

      Program prowadzony jest w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.

     • Szkolny Konkurs Pięknego Czytania rozstrzygnięty!

     • Czwartkowy poranek był dla uczestników wydarzenia wyjątkowy: w bibliotece odbył się finał Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania, do którego przystąpiło 19 uczestników - reprezentantów klas 4 - 8 wyłonionych w eliminacjach klasowych przez nauczycieli polonistów oraz klas 1 - 3 wyłonionych przez wychowawców.

      Uczestnicy prezentowali 3 minutowe teksty wybrane przez siebie oraz prezentowali umiejętności czytania "na gorąco" czyli wylosowanego fragmentu lektury.

      Jury konkursu oceniało dykcję, interpretację, poprawność oraz płynność czytanego tekstu.

      Zwycięzcami Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania zostali:

      w kategorii klas 1 - 3:

      1. Wiktoria Kłusek

      2. Emilia Zgłobis

      3. Nikola Zgłobis

      W kategorii klas 4 - 8:

      1. Nikodem Kłusek

      2. Martyna Studniarz

      3. Milena Witek

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

     • Spotkanie ze znanym żużlowcem.

     • Gminna Biblioteka Publiczna w Ryglicach zaprasza na spotkanie zesportowcem z naszej Gminy (żużlowcem Stanisławem Burzą), któreodbędzie się 8 lutego (środa) o godz. 11:00 na hali sportowej Szkołypodstawowej w Ryglicach.

     • Lekturki spod chmurki

     • Uczniowie klasy 3 b zrealizowali I moduł w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. Przeczytaliśmy lekturę Marcina Pałasza „Sposób na Elfa”, uzupełniliśmy lekturniki, przygotowaliśmy plakaty i stworzyliśmy kącik zachęcający do czytania książek. Z niecierpliwością czekamy na realizację kolejnych etapów projektu.

     • Bezpieczne ferie.

     • Drodzy Uczniowie!

      Dziś pierwszy dzień ferii. Życzymy Wam zatem bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Dobrze odpocznijcie, by nabrać siły i motywację do dalszej nauki w nowym półroczu. Dbajcie jednak o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących.

      Do zobaczenia za 2 tygodnie

     • Wyjazd klasy 8a na lodowisko.

     • W ostatnim dniu nauki przed feriami zimowymi uczniowie klasy 8a udali się na lodowisko. Celem wycieczki było popularyzowanie łyżwiarstwa jako formy aktywnego spędzania czasu wolnego, nauka i doskonalenie umiejętności jazdy na łyżwach, rozwijanie indywidualnych zainteresowań, integracja zespołu klasowego oraz oczywiście dobra zabawa. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Był to dla wielu osób sprawdzian swoich możliwości, mimo że niektórzy mieli po raz pierwszy na nogach łyżwy.

     • Zabawa karnawałowa 2023.

     • Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-8 niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy i dyskoteki karnawałowej. Najpierw bawiły się przedszkolaki i klasy 1- 3, a w godzinach wieczornych uczniowie klas 4-8.

      Tańce, konkursy, bańki, fotobudka - to jedne z wielu atrakcji z których uczniowie mogli skorzystać podczas zabawy.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

     • Dzień Babci i Dziadka

     • Babcia i Dziadek to osoby, które w życiu każdego dziecka odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego już tradycyjnie w Zespole Szkół w Lubczy nie mogło zabraknąć dziadków na uroczystości przygotowanej specjalnie dla nich. Obchody Dnia Babci i Dziadka odbyły się 24 stycznia 2023 r. Uroczystość została rozpoczęta od przywitania przez Dyrektora Szkoły p. Magdaleny Szwajkosz licznie przybyłych gości, a w szczególności Burmistrza Gminy Ryglice p. Pawła Augustyna oraz od złożenia życzeń wszystkim Babciom i Dziadkom. W pierwszej kolejności wystąpiły na scenie przedszkolaki, a następnie swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie klas 1- 3. Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami i życzeniami. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości oraz dumy.

     • PRZEDSTAWIENIE „SNOW WHITE AND THE SEVEN DWARFS”

     • Dnia 19 stycznia odbyło się w  naszej szkole przedstawienie pt.”  Snow White and the seven dwarfs” czyli dobrze nam znana „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w języku angielskim. W przedstawieniu wystąpili:

      Prowadząca - Roksana Witek

      Królewna Śnieżka - Wiktoria Kłusek

      Królewicz - Mikołaj Siedlik

      Król – Michał Cieślikowski

      Dobra Królowa – Gabriela Bawiec

      Okrutna Królowa – Aleksandra Siedlik

      Lustro - Aleksandra Ludwin

      Myśliwy - Hubert Molek

      Staruszka - Monika Frączek

      Krasnoludki: Błażej Witek, Marcel Kumięga, Marlena Cieślikowska, Lena Molek, Nadia Kłusek, Tomasz Kłusek i Maksymilian Zając

      Podczas przedstawienia wystąpiła również Angelika Szwalec z piosenką: „Hallelujah’.

      Uczniowie przygotowując inscenizację mieli świetną okazję, by doszlifować swoje umiejętności językowe. Na widowni zasiedli uczniowie klas 0-III SP, którzy w czasie przedstawienia świetnie się bawili. Zaprezentowana bajka podkreśliła świadomość nauki języka angielskiego.

     • Kartki świąteczne od partnerów z projektu ERASMUS+

     • W styczniu 2023 roku w ramach współpracy ze szkołami z Włoch, Francji i Hiszpanii otrzymaliśmy kartki świąteczne wraz z życzeniami. Wszystkie nadesłane kartki trafiły do uczniów, którzy biorą udział w tym projekcie.

     • SPOTKANIE OPŁATKOWO - NOWOROCZNE W LUBCZY

     • Msza Święta, przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej i wspólne kolędowanie to atmosfera styczniowego niedzielnego popołudnia, które zgromadziło mieszkańców Lubczy przy wspólnym stole...

      15 stycznia w Zespole Szkół w Lubczy po raz kolejny miało miejsce tradycyjne Spotkanie Opłatkowo- Noworoczne dla Seniorów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubczy pod przewodnictwem Ks. Dziekana Marka Kuzaka, który w słowach skierowanych do uczestników podkreślił znaczenie wpólnych spotkań i relacji z drugim Człowiekiem. Dalsza część uroczystości odbyła się w murach szkoły, gdzie przybyłych gości powitali: Dyrektor Zespołu Szkół w Lubczy Magdalena Szwajkosz, Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz sołtys Lubczy Andrzej Marcinek. Wyjątkową oprawę artystyczną spotkania przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Lubczy, przedstawiając przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej. Całość spotkania uświetniło wspólne kolędowanie, któremu przewodniczył chórek szkolny.

      Organizatorami spotkania byli: sołtys Lubczy Andrzej Marcinek, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ryglicach oraz Zespół Szkół w Lubczy.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i spędzenie tego wyjątkowego popołudnia z nami.

      * Dziękujemy Pani Dorocie Gancarz za możliwość udostępnienia zdjęć i filmów z tego wydarzenia.

      Nagranie można obejrzeć tutaj - https://www.youtube.com/watch?v=NcHtzBAi6GA