• PAMIĘTAMY!

     • 1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych - czas refleksji i zadumy. W piątek, tuż przed 1 listopada przedszkolaki z wszystkich grup odwiedziły pobliski cmentarz. Dzieci zapaliły symboliczne światełka na grobie patrona szkoły Czesława Wojewody oraz na cmentarzu wojskowym.

     • "Bądź widoczny - noś odblaski" - szkolny konkurs plastyczny.

     • Wyniki konkursu plastycznego "Bądź widoczny - noś odblaski", realizowanego w ramach XII edycji konkursu "Odblaskowa szkoła": 

      Klasy IV-VII

      1 miejsce - Karol Kaczka kl.VII

      2 miejsce - Julia Mikrut kl.V

      3 miejsce - Joanna Kumięga kl.IV

      Klasy I-III

      1miejsce - Antoni Cieślikowski kl.I

      2 miejsce - Natan Zgłobiś kl.I

      3 miejsce - Marcel Kumięga kl.II   3 miejsce - Marlena Cieślikowska kl.III

     • Jesienne zabawy w grupach przedszkolnych🍂🍁

     • Rozpoczęła się jesień i w naszych grupach przedszkolnych również zagościł jesienny klimat. Podczas zajęć poznawaliśmy dary jesieni, liczyliśmy i klasyfikowaliśmy kasztany, żołędzie oraz liście. Wykonywaliśmy także wiele jesiennych prac plastycznych.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

     • PROGRAM ERASMUS+ PROJEKT; „ Students in climate action: Climate change education for a better future”

     • Miło nam poinformować ze już 7 listopada rozpoczną się warsztaty dla nauczycieli zorganizowane w ramach programu Erasmus+ w projekcie „Students in climate action: Climate change education for a better future”. Trzydniowe spotkanie skierowane do nauczycieli z Grecji, Portugalii i Polski odbywa się w przepięknej Lizbonie. Stolica Portugalii jest laureatem European Green Capital Award for 2020!!!https://ec.europa.eu/.../lisbon-is-the-2020-european.../ Przedstawicielami Zespołu Szkół w Lubczy będą: Edyta Kos, Karolina Bień, Klaudia Janiga oraz koordynatorzy projektu: Katarzyna Pyznarska-Baran i Barbara Golec. Przypominamy, że Zespół Szkół realizuje projekt "Students in Climate Action". Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia i korzystania ze wszystkich materiałów dostępnych na stronie projektu: www.studentsinclimateaction.com 

     • Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Ryglicach

     • 27 października odbyły się uzupełniające wybory Młodzieżowej Rady Miejskiej w Ryglicach. Radnymi zostali:

      • Justyna Gąsiorek z klasy 8a,
      • Patryk Lesiak z klasy 8b,

      Tym samym przedstawicielami naszej Szkoły w Radzie są:

      • Natalia Kłusek
      • Justyna Gąsiorek
      • Patryk Lesiak

      Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

     • Zajęcia z robotem Photonem w grupie przedszkolnej "Sówki".

     • Dnia 25 października w grupie „Sówek” odbyły się zajęcia z robotem Photonem.

      Dzieci poznały możliwości robota za pomocą aplikacji zainstalowanej na tablecie. Poprzez zadania stawiane Photonowi określały jego ruch, wydawanie dźwięku czy zmianę czułek na wyznaczony kolor. Głównym zadaniem dla dzieci było pomóc Photonowi ubrać chłopca stosownie do pory roku. Dzieci kodowały drogę Photona, docierając do poszczególnych części garderoby. Sześciolatki poradziły sobie doskonale z tym zadaniem.

     • Grupa „Muminki" w roku szkolnym 2022/2023 realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawy podwórkowe".

     • Głównym założeniem projektu jest zapoznanie dzieci z zabawami i grami podwórkowymi sprzed kilkunastu-kilkudziesięciu lat, dzięki czemu w ciekawy sposób będą rozwijać swoją sprawność fizyczną, koordynację ruchową, ćwiczyć pamięć i refleks oraz mierzyć się z wygraną i przegraną. Wszystko odbywać będzie się na świeżym powietrzu, co pozytywnie wpłynie na dotlenienie małego organizmu i nabieranie przez niego wewnętrznej odporności.

      W październiku 5-latki przybliżyły sobie grę w „Klasy" oraz w „Berka kucanego". 

     • Program Kulczyk Foundation oraz marki Rossmann – „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.

     • Z radością informujemy, że nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu Kulczyk Foundation i marki Rossmann "Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny". Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.

      W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.

      W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.

     • Światowy Dzień Owoców i Warzyw 2022

     •  

      W dniu 21 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubczy wzięli udział w  obchodach Światowego Dnia Owoców i Warzyw. Celem podjętych w czasie akcji działań było promowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków żywieniowych. Uczniowie poznali korzyści wynikające ze spożywania owoców i warzyw, które są cennym źródłem witamin, soli mineralnych, błonnika i wody. W tym dniu wszyscy uczniowie i nauczyciele założyli koszulki w kolorach owoców i warzyw, oraz przynieśli na drugie śniadanie swoje ulubione warzywa i owoce. Uczniowie klas I-III przygotowali w ramach zajęć pyszne i zdrowe soki i sałatki owocowe. W ramach lekcji przyrody i biologii rozmawialiśmy o korzyściach wynikających ze zdrowego odżywiania, chętni uczniowie przygotowali i przedstawili krótkie referaty na temat znaczenia owoców i warzyw w codziennej diecie. W naszej szkole było kolorowo, wesoło i bardzo zdrowo!

     • Gminny Konkurs Ekologiczny

     • W dniu 24 października 2022 r. uczennice naszej szkoły uczestniczyły w Gminnym Konkursie Ekologicznym w Szkole Podstawowej w Joninach pod hasłem: „Myślę, działam, dbam, oszczędzam”. W ramach realizacji zadań konkursowych uczniowie aktywnie uczestniczyli w akcji sprzątania naszej miejscowości i przygotowali tabliczkę, który zachęca nas do dbania o czystą przyrodę. Przed konkursem wykonali także plakat w programie graficznym Canva promujący szkolne wydarzenie proekologiczne. W Joninach reprezentowały naszą szkołę uczennice klas 8 – Klaudia Kumięga i Daria Bocheńska. W czasie konkursu Klaudia i Daria rozwiązywały test z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Uczennice uzyskały najwyższą liczbę punktów z wiedzy o ekologii. Wysoko ocenione zostały także pozostałe działania uczniów, co zapewniło naszej szkole I miejsce w Gminnym Konkursie Ekologicznym. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

     • Innowacja pedagogiczna w grupie przedszkolnej "Tygryski"

     • Grupa TYGRYSKI w roku szkolnym 2022/2023 rozpoczęła realizację zadań w ramach innowacji pedagogicznej "Z ekologią na Ty", która ma na celu wzmocnienie edukacji ekologicznej i rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

     • Prelekcja przedstawiciela Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

     • 19 października 2022 r. odbyła się  prelekcja przedstawiciela Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w naszej szkole. Tegorocznymi tematami spotkania były: Ślady i tropy zwierząt oraz Ochrona owadów zapylających. Uczniowie klas IV-VIII mogli nauczyć się odróżniać tropy zwierząt pozostawione na ziemi, rozpoznawać ślady bytowania różnych gatunków zwierząt na danym terenie, a także zgłębili wiedzę na temat owadów społecznych. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wykazując się dużą wiedzą z każdego tematu.

     • Konkurs na najciekawszy wiersz o nauczycielu

     • Nauczyciele świetlicy przeprowadzili konkurs z okazji Dnia Nauczyciela. Celem tego konkursu było napisanie przez dzieci rymowanek - wierszy o wybranym nauczycielu. Z ponad 20 prac, wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Klasy I - III: Magdalena Olszówka oraz klasy IV - VIII : Joanna Kumięga. Pozostali uczestnicy otrzymali słodki upominek.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

     • Międzynarodowo i na sportowo!

     • W czwartkowy poranek 20 października 2022 w ramach projektu międzynarodowego "Bądź EKO - LOGICZNY" realizowanego w naszej szkole od 2020 roku we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Francji i Włoch odbyły się międzynarodowe zawody sportowe.

      Każda uczestnicząca szkoła przygotowała reprezentację liczącą do 60 uczniów, którzy według określonego regulaminu wykonywali zadania konkurencyjne: stanie na jednej nodze, "krzesełko", rzuty piłką do celu, odbijanie piłki w kółku oraz podawanie piłki stopami. Konkurencje były ograniczone czasowo, a wszyscy uczestnicy widzieli się i słyszeli na żywo. Na zakończenie każdy kraj zaśpiewał swoją popularną i znaną piosenkę, a podsumowaniem był wspólny taniec. Gratulujemy zwycięzcom - szkole z Hiszpanii. My zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce! Dziękujemy uczniom klas 4 i 5 za udział w wydarzeniu i zachęcamy do aktywnego spędzania wolnego czasu.

     • Przerwa na czytanie w naszej szkole!

     • W czwartek 20 października 2022 przedszkolaki i uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubczy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji po tytułem: "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Najmłodsi z uwagą słuchali tekstów czytanych przez Panie, natomiast uczniowie jedną przerwę spędzili w ciszy i skupieniu czytając ulubione książki lub wybrane teksty literackie. Łącznie w akcji uczestniczyło 150 osób. Niezwykły widok: korytarz pełen czytających i kolejka w bibliotece do wypożyczenia książki - właśnie o to chodzi w akcji: zachęcić wszystkich do czytania i uświadomić, że oprócz poszerzania wiedzy i horyzontów, poprawy ortografii i stylistyki to także wędrówka do świata wyobraźni i podróż do przeszłości lub przyszłości. A wszystko to zupełnie za darmo! Zachęcamy do czytania - czytanie jest super!

     • Ole Ole Ole SP Lubcza Mistrzem jest!

     • Szkolna reprezentacja chłopców zdobyła tytuł Mistrza Gminy Ryglice, a dziewcząt Wicemistrzyń w halowej piłce nożnej w ramach Igrzysk Dzieci czyli klas VI i młodszych. Turniej odbył się 18 października w Ryglicach. Imponujący był bilans bramkowy naszej drużyny 23:1, który był też przyczyną zwycięstwa w całym turnieju. Po remisie 0:0 z reprezentacja Szkoły Podstawowej w Ryglicach ilość punktów meczowych mieliśmy taki sam więc zadecydowały bramki, a mieliśmy ich o 5 więcej.

      Na dużą pochwalę zasługują nasze dziewczęta szczególnie za waleczność i determinację co pozwoliło im na zajęcie drugiego miejsca ulegając tylko reprezentantkom Szkoły Podstawowej w Zalasowej.

      Wielkie gratulacje i trzymamy kciuki za chłopców na półfinale powiatowym który odbędzie się 25 października w Tuchowie.

     • Rajd pieszy na Brzankę

     • W dniu 10 października 2022 roku uczniowie klasy 6 i 7 uczestniczyli w rajdzie pieszym na Brzankę. Celem wyjazdu była integracja zespołów uczniów, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku oraz poznanie walorów turystycznych naszej gminy. Uczestnicy wyruszyli z Żurowej zielonym szlakiem w kierunku Pasiej zwanej też Ostrym Kamieniem. Podziwiali pomnik przyrody nieożywionej - skalną grzędę zbudowaną
      z piaskowca. Następnie udali się żółtym szlakiem Trzech Pogórzy na Brzankę. Dotarli do drewnianego schroniska zbudowanego w 1979 r. położonego na Pogórzu Ciężkowickim w Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki (Karpaty). Obok stoi wieża widokowa, która powstała w 2006 roku. Ma ona 23 metry wysokości, z wieży roztacza się rozległy widok obejmujący: Pogórze CiężkowickiePogórze RożnowskieTatry. Pogoda sprzyjała, więc wszyscy podziwiali ośnieżone szczyty Tatr Słowackich. Po skorzystaniu z gościnnych progów bacówki, uczniowie spędzili aktywnie czas na świeżym powietrzu grając w siatkówkę i koszykówkę. W drodze powrotnej wędrowali zielonym szlakiem rowerowym pod gospodarstwo agroturystyczne „Filipówka”. Pogoda i humor dopisywały, pozostały miłe wspomnienia

     • Wyjazd klas ósmych do muzeum Auschwitz – Birkenau.

     • 11 października 2022 roku uczniowie klas ósmych wraz z Wychowawcami i Nauczycielem historii wyruszyli na wycieczkę do muzeum byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Mając świadomość celu naszej podróży, ciężko było nam nazwać ten wyjazd „wycieczką”, nieswojo również było cieszyć się z braku lekcji. Od pierwszych chwil towarzyszyła nam powaga i zaduma. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem – za oknem była jeszcze noc, aby w pierwszej kolejności odwiedzić miejsce pamięci pierwszego masowego transportu do Auschwitz. Był to transport więźniów z zakładu karnego w Tarnowie, który w dniu 14 czerwca 1940 został skierowany przez okupantów niemieckich do nowo otwartego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

      Więźniowie przywiezieni z Tarnowa nie byli pierwszymi osadzonymi w obozie – byli nimi bowiem niemieccy kryminaliści z KL Sachsenhausen, których w liczbie trzydziestu skierowano do Auschwitz w maju 1940, aby pełnili tam rolę więźniów funkcyjnych. Tarnowski transport był jednak pierwszym mającym masowy charakter. Znalazło się w nim 728 mężczyzn, z czego zdecydowaną większość stanowili polscy więźniowie polityczniWojnę przeżyło co najmniej 325 więźniów z pierwszego transportu. W ciszy i modlitwie uczciliśmy ich pamięć.

      Po dotarciu do muzeum Auschwitz pod opieką przewodników przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „ Arbeit macht frei”, czyli „praca czyni wolnym” – ironiczne zdanie, które Więźniowie codziennie widzieli  wychodząc rano do pracy w komandach i wracając wieczorem do obozu. 
      Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin. Widzieliśmy płot elektryczny otaczający Auschwitz. Następnie przewodnicy zaprowadzili nas do pomieszczenia w którym mogliśmy zobaczyć rzeczy osobiste straconych, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historie o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniętach. Pokazano nam również komorę gazową i krematorium. Zobaczyliśmy także celę, w której życie oddał święty Maksymilian Maria Kolbe. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie.

       

      Następnie udaliśmy się do Birkenau (Brzezinki) - obozu oddalonego o kilka kilometrów od Auschwitz. Warunki przetrwania w tym obozie były jeszcze trudniejsze, a wielu Żydów prosto z rampy kolejowej kierowano do komór gazowych.

      Miejsca masowej zagłady pokazują do czego prowadzi nienawiść i zobojętnienie, dlatego każdy powinien je odwiedzić. Budynki, przedmioty, opisy przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości i nie pozwalają zapomnieć o popełnionych zbrodniach. Trudno uwierzyć, że to „ludzie – ludziom zgotowali ten los” (cyt. Zofia Nałkowska).

     • Wrzesień z projektem "Laboratoria Przyszłości"

     • Uczniowie jak i nauczyciele Zespołu Szkół w Lubczy, w bieżącym roku szkolnym będą mieli możliwość wzbogacenia  swojej wiedzy i umiejętności wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu wsparcia dla szkół – „Laboratoria Przyszłości”. Pomoce dydaktyczne na pewno uatrakcyjnią zajęcia,a możliwość pracy na zakupionym sprzęcie zapewni naszym uczniom rozwój kompetencji przyszłości.

      W wrześniu uczniowie klasy 2 na zajęciach dodatkowych realizowanych w ramach programu innowacyjnego „Mistrz Programowania” rozwijali swoje wiadomości  i umiejętności z wykorzystaniem robota Photona. Poznali historię robota oraz oprogramowanie Photon EDU z wykorzystaniem Photon Badge, oraz Photon Block.Z pomocą Photona utrwalali zasady pisowni wielkiej litery oraz zasady ortograficzne z „ó” wymiennym. Klasy starsze podejmowały próby na informatyce zaprojektowania wizytówek i postaci komiksowych, natomiast na lekcjach chemii wykorzystywano do doświadczeń zestaw przyrządów powstałych w drukarce 3D.

      O kolejnych podejmowanych działaniach będziemy informować na bieżąco.