• Konkurs na najciekawszy wiersz o nauczycielu

     • Nauczyciele świetlicy przeprowadzili konkurs z okazji Dnia Nauczyciela. Celem tego konkursu było napisanie przez dzieci rymowanek - wierszy o wybranym nauczycielu. Z ponad 20 prac, wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Klasy I - III: Magdalena Olszówka oraz klasy IV - VIII : Joanna Kumięga. Pozostali uczestnicy otrzymali słodki upominek.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

     • Międzynarodowo i na sportowo!

     • W czwartkowy poranek 20 października 2022 w ramach projektu międzynarodowego "Bądź EKO - LOGICZNY" realizowanego w naszej szkole od 2020 roku we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Francji i Włoch odbyły się międzynarodowe zawody sportowe.

      Każda uczestnicząca szkoła przygotowała reprezentację liczącą do 60 uczniów, którzy według określonego regulaminu wykonywali zadania konkurencyjne: stanie na jednej nodze, "krzesełko", rzuty piłką do celu, odbijanie piłki w kółku oraz podawanie piłki stopami. Konkurencje były ograniczone czasowo, a wszyscy uczestnicy widzieli się i słyszeli na żywo. Na zakończenie każdy kraj zaśpiewał swoją popularną i znaną piosenkę, a podsumowaniem był wspólny taniec. Gratulujemy zwycięzcom - szkole z Hiszpanii. My zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce! Dziękujemy uczniom klas 4 i 5 za udział w wydarzeniu i zachęcamy do aktywnego spędzania wolnego czasu.

     • Przerwa na czytanie w naszej szkole!

     • W czwartek 20 października 2022 przedszkolaki i uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubczy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji po tytułem: "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Najmłodsi z uwagą słuchali tekstów czytanych przez Panie, natomiast uczniowie jedną przerwę spędzili w ciszy i skupieniu czytając ulubione książki lub wybrane teksty literackie. Łącznie w akcji uczestniczyło 150 osób. Niezwykły widok: korytarz pełen czytających i kolejka w bibliotece do wypożyczenia książki - właśnie o to chodzi w akcji: zachęcić wszystkich do czytania i uświadomić, że oprócz poszerzania wiedzy i horyzontów, poprawy ortografii i stylistyki to także wędrówka do świata wyobraźni i podróż do przeszłości lub przyszłości. A wszystko to zupełnie za darmo! Zachęcamy do czytania - czytanie jest super!

     • Ole Ole Ole SP Lubcza Mistrzem jest!

     • Szkolna reprezentacja chłopców zdobyła tytuł Mistrza Gminy Ryglice, a dziewcząt Wicemistrzyń w halowej piłce nożnej w ramach Igrzysk Dzieci czyli klas VI i młodszych. Turniej odbył się 18 października w Ryglicach. Imponujący był bilans bramkowy naszej drużyny 23:1, który był też przyczyną zwycięstwa w całym turnieju. Po remisie 0:0 z reprezentacja Szkoły Podstawowej w Ryglicach ilość punktów meczowych mieliśmy taki sam więc zadecydowały bramki, a mieliśmy ich o 5 więcej.

      Na dużą pochwalę zasługują nasze dziewczęta szczególnie za waleczność i determinację co pozwoliło im na zajęcie drugiego miejsca ulegając tylko reprezentantkom Szkoły Podstawowej w Zalasowej.

      Wielkie gratulacje i trzymamy kciuki za chłopców na półfinale powiatowym który odbędzie się 25 października w Tuchowie.

     • Rajd pieszy na Brzankę

     • W dniu 10 października 2022 roku uczniowie klasy 6 i 7 uczestniczyli w rajdzie pieszym na Brzankę. Celem wyjazdu była integracja zespołów uczniów, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku oraz poznanie walorów turystycznych naszej gminy. Uczestnicy wyruszyli z Żurowej zielonym szlakiem w kierunku Pasiej zwanej też Ostrym Kamieniem. Podziwiali pomnik przyrody nieożywionej - skalną grzędę zbudowaną
      z piaskowca. Następnie udali się żółtym szlakiem Trzech Pogórzy na Brzankę. Dotarli do drewnianego schroniska zbudowanego w 1979 r. położonego na Pogórzu Ciężkowickim w Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki (Karpaty). Obok stoi wieża widokowa, która powstała w 2006 roku. Ma ona 23 metry wysokości, z wieży roztacza się rozległy widok obejmujący: Pogórze CiężkowickiePogórze RożnowskieTatry. Pogoda sprzyjała, więc wszyscy podziwiali ośnieżone szczyty Tatr Słowackich. Po skorzystaniu z gościnnych progów bacówki, uczniowie spędzili aktywnie czas na świeżym powietrzu grając w siatkówkę i koszykówkę. W drodze powrotnej wędrowali zielonym szlakiem rowerowym pod gospodarstwo agroturystyczne „Filipówka”. Pogoda i humor dopisywały, pozostały miłe wspomnienia

     • Wyjazd klas ósmych do muzeum Auschwitz – Birkenau.

     • 11 października 2022 roku uczniowie klas ósmych wraz z Wychowawcami i Nauczycielem historii wyruszyli na wycieczkę do muzeum byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Mając świadomość celu naszej podróży, ciężko było nam nazwać ten wyjazd „wycieczką”, nieswojo również było cieszyć się z braku lekcji. Od pierwszych chwil towarzyszyła nam powaga i zaduma. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem – za oknem była jeszcze noc, aby w pierwszej kolejności odwiedzić miejsce pamięci pierwszego masowego transportu do Auschwitz. Był to transport więźniów z zakładu karnego w Tarnowie, który w dniu 14 czerwca 1940 został skierowany przez okupantów niemieckich do nowo otwartego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

      Więźniowie przywiezieni z Tarnowa nie byli pierwszymi osadzonymi w obozie – byli nimi bowiem niemieccy kryminaliści z KL Sachsenhausen, których w liczbie trzydziestu skierowano do Auschwitz w maju 1940, aby pełnili tam rolę więźniów funkcyjnych. Tarnowski transport był jednak pierwszym mającym masowy charakter. Znalazło się w nim 728 mężczyzn, z czego zdecydowaną większość stanowili polscy więźniowie polityczniWojnę przeżyło co najmniej 325 więźniów z pierwszego transportu. W ciszy i modlitwie uczciliśmy ich pamięć.

      Po dotarciu do muzeum Auschwitz pod opieką przewodników przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „ Arbeit macht frei”, czyli „praca czyni wolnym” – ironiczne zdanie, które Więźniowie codziennie widzieli  wychodząc rano do pracy w komandach i wracając wieczorem do obozu. 
      Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin. Widzieliśmy płot elektryczny otaczający Auschwitz. Następnie przewodnicy zaprowadzili nas do pomieszczenia w którym mogliśmy zobaczyć rzeczy osobiste straconych, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historie o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniętach. Pokazano nam również komorę gazową i krematorium. Zobaczyliśmy także celę, w której życie oddał święty Maksymilian Maria Kolbe. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie.

       

      Następnie udaliśmy się do Birkenau (Brzezinki) - obozu oddalonego o kilka kilometrów od Auschwitz. Warunki przetrwania w tym obozie były jeszcze trudniejsze, a wielu Żydów prosto z rampy kolejowej kierowano do komór gazowych.

      Miejsca masowej zagłady pokazują do czego prowadzi nienawiść i zobojętnienie, dlatego każdy powinien je odwiedzić. Budynki, przedmioty, opisy przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości i nie pozwalają zapomnieć o popełnionych zbrodniach. Trudno uwierzyć, że to „ludzie – ludziom zgotowali ten los” (cyt. Zofia Nałkowska).

     • Wrzesień z projektem "Laboratoria Przyszłości"

     • Uczniowie jak i nauczyciele Zespołu Szkół w Lubczy, w bieżącym roku szkolnym będą mieli możliwość wzbogacenia  swojej wiedzy i umiejętności wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu wsparcia dla szkół – „Laboratoria Przyszłości”. Pomoce dydaktyczne na pewno uatrakcyjnią zajęcia,a możliwość pracy na zakupionym sprzęcie zapewni naszym uczniom rozwój kompetencji przyszłości.

      W wrześniu uczniowie klasy 2 na zajęciach dodatkowych realizowanych w ramach programu innowacyjnego „Mistrz Programowania” rozwijali swoje wiadomości  i umiejętności z wykorzystaniem robota Photona. Poznali historię robota oraz oprogramowanie Photon EDU z wykorzystaniem Photon Badge, oraz Photon Block.Z pomocą Photona utrwalali zasady pisowni wielkiej litery oraz zasady ortograficzne z „ó” wymiennym. Klasy starsze podejmowały próby na informatyce zaprojektowania wizytówek i postaci komiksowych, natomiast na lekcjach chemii wykorzystywano do doświadczeń zestaw przyrządów powstałych w drukarce 3D.

      O kolejnych podejmowanych działaniach będziemy informować na bieżąco.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 13 października w naszej szkole świętowaliśmy wspólnie Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrali: Pani dyrektor Magdalena Szwajkosz ora wiceburmistrz Ryglic Pan Krzysztof Kukułka.  Złożyli oni serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowali za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych Polaków. Serdeczności dla pedagogów popłynęły również ze strony Rady Rodziców . Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna przepełniona humorystycznymi scenkami z życia szkoły, a także pełna refleksji na temat życia szkoły i zawodu nauczyciela.

      Wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom i Pracownikom Szkoły życzymy dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów!

     • Prelekcja przyrodnicza

     • W środę, 28 września przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez p.Tomasza Gawlika, pracownika Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Celem spotkania było zapoznanie dzieci ze sposobami zwierząt na przetrwanie zimy. Prelekcję zapoczątkował krótki quiz z zagadkami dot. zwierząt. W drugiej części spotkania dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowieści o jeżu, żabie, biedronce i wiewiórce, które właśnie, każde na swój sposób, przygotowywały się do zimy.

     • Dyktando na Święto Edukacji Narodowej

     • Z okazji Święta Edukacji Narodowej Portal edukacyjny Dyktanda.pl  zaprasza wszystkich zainteresowanych, a w szczególności Uczniów i Nauczycieli, na specjalne dyktando z nagrodami!

      Dyktando odbędzie się tradycyjnie 14 października 2022 r. Zostanie rozegrane w całości online, a zatem do udziału niezbędny będzie komputer podłączony do internetu. Istotne jest także, aby móc  skorzystać z głośników lub słuchawek, ponieważ będzie to dyktando ze słuchu. Takie, jak na lekcji w szkole!

      Dyktando będzie dostępne do rozwiązywania między godziną 18:00 a 19:00. Nagranie, stanowiące treść dyktanda, będzie można samodzielnie zatrzymywać i przewijać, tak aby każdy uczestnik mógł dostosować prędkość do swoich możliwości. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów wydarzenia oraz do zapisania się na Dyktando na Święto Edukacji Narodowej. Wystarczy kliknąć “Zapisz się do konkursu” na poniższej stronie:

      https://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-dzien-edukacji-narodowej-2022?audio=1

     • „Zielone wzgórza nad Soliną…”

     • … tym razem były cudownie kolorowe, zwłaszcza widziane z okien nowej kolejki gondolowej, podświetlone delikatnym jesiennym słońcem. Bieszczady jesienią to feeria ciepłych barw, klucze odlatujących ptaków, spokój… Taki sam spokój towarzyszył uczestnikom wycieczki również w sanockim skansenie, w którym tak wspaniale odtworzono klimat galicyjskiej prowincji. Jeśli dodać do tego zapach chleba pieczonego w piecu opalanym drewnem i proziaków, to nietrudno zrozumieć, że wycieczka była naprawę udana.

     • Mistrzostwa Gminy w Halowej Piłce Nożnej ⚽️🥉

     • 10 października 2022 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Ryglicach rozegrano Mistrzostwa Gminy w halowej piłce nożnej w ramach Igrzysk Młodzieży. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy uplasowali się na 3 miejscu.

      Gratulacje!

     • Wycieczka dzieci 5 - 6 letnich do Tarnowa

     • W poniedziałek 11.10.2022 r. dzieci z grup „Muminki" i „Sówki" wybrały się na pełną kolorów i kształtów wycieczkę do Tarnowa. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Zabaw Dziecięcych „Figle Migle".W pięknej wielobarwnej sali czekało na nas szereg różnych atrakcji, które pozwoliły nam na fantastyczną zabawę między innymi w uwielbianym przez wszystkie dzieci suchym basenie z kulkami i zjeżdżalniami, na karuzelach i torach przeszkód, a także w przeróżnych pojazdach.
      A co gdyby wszystkie otaczające nas kształty ożyły?Drugim, a zarazem głównym punktem programu była wizyta w Centrum Sztuki Mościce, gdzie mieliśmy przyjemność wziąć udział w spektaklu i warsztatach dla dzieci "Kształty". "K S Z T A Ł T Y" to spektakl teatru tańca Living Space Theatre, pobudzający wyobraźnię, przedstawiający życie dwóch abstrakcyjnych stworów o różnych kolorach i kształtach. To spektakl, który uruchomił wyobraźnię nie tylko dzieci, ale i dorosłych.Jak się okazało najlepsza część wycieczki była dopiero przed nami - warsztaty, w czasie których mogliśmy wejść w interakcje z artystami, skonfrontować naszą interpretację spektaklu z innymi widzami, a nawet (chociaż przez krótką chwilę, ale jednak) poczuć się jak prawdziwi aktorzy.
      Zmęczeni, szczęśliwi i spełnieni, a co najważniejsze cali i zdrowi wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była naprawdę udana.

     • 29 Akcja Sprzątania Świata

     • Społecznosć szkolna Zespołu Szkół w Lubczy chętnie włącza się w akcje związane z ochroną przyrody. W tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w 29 Akcji Sprzątania Świata.

     • Programy edukacyjne realizowane we współpracy z PSSE w Tarnowie w roku szkolnym 2021/2022

     • W roku szkolnym 2021/2022 we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną realizowaliśmy następujące programy edukacyjne:

      • „Podstępne WZW” - celem przedsięwzięcia było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, uświadomienie ryzyka zakażenia wirusami HBV i HCV oraz zagrożeń wynikających z zakażenia, wpojenie zasad profilaktyki w tym zakresie oraz pobudzenie do refleksji nad akceptacją osób już zakażonych.
      • „Bieg po zdrowie” – program antytytoniowej edukacji zdrowotnej dla uczniów klasy IV.
      • „Nie pal przy mnie proszę” – program edukacji antynikotynowej przeznaczony dla klas I – III.
      • „Skąd się biorą produkty ekologiczne” – ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli, którego celem było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych.
      • „Znamię! Znam je?” - czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Program ten poprzez popularyzację profilaktyki, prezentuje skuteczne metody zabezpieczania się przed tym groźnym nowotworem skóry.
     • Kółko taneczne

     • Dla dziewcząt z klas 1-3 prowadzone są w naszej szkole zajęcia taneczne. Na kółku tym uczennice mają okazję rozwijać poczucie rytmu, kształtować wyobraźnię i ekspresję ruchową.  Tematyka realizowana na zajęciach, związana jest z nauką i doskonaleniem kroków tanecznych i ćwiczeń gimnastycznych potrzebnych do tworzenia układów tańca z elementami akrobatyki. Swoje umiejętności dziewczęta będą prezentowały podczas występów na terenie szkoły i poza nią.

      Inicjatorem zajęć jest p. Agnieszka Szczeklik

     • Klub Małego Sportowca

     • Od września bieżącego  roku, w naszej szkole działa Klub Małego Sportowca. Jego skład tworzą chłopcy z klas I-III lubiący gry i zabawy ruchowe. Zajęcia mają charakter  rekreacyjno-sportowy. Głównym założeniem jest dbałość wśród najmłodszych uczniów o prawidłowy rozwój fizyczny. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu,
      a prowadzi je p. Agnieszka  Szczeklik

     • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 07.10.2022 r.

     • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna (organizowana przez Wydawnictwo Karty Grabowskiego), która odbyła się w naszej szkole 7 października 2022 roku.

      Celem przedsięwzięcia było przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Uczniowie z klasy ósmej egzaminowali kolegów, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły z tabliczki mnożenia. „Egzamin” opierał się na wylosowaniu pytań spośród losów o różnym stopniu trudności. Każdy, kto prawidłowo odpowiedział na 5 pytań z losu otrzymał nagrodę. Na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali zadania z tabliczki mnożenia na czas.

     • Dzień zwierzaka

     • W kalendarzu świąt nietypowych 4 października obchodzony jest Dzień Zwierząt. Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany konkurs na przebranie za ulubione zwierzę. Uczniowie zaprezentowali różnorodne i barwne stroje. Jury  wzięło pod uwagę szczególnie pomysłowość i samodzielność wykonania przebrania. 
      Pierwsze miejsce zdobyli: Nikola Zgłobiś i Franciszek Srebro. 
      Wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodkimi upominkami.

      Gratulujemy!