• Dyktando na Święto Edukacji Narodowej

     • Z okazji Święta Edukacji Narodowej Portal edukacyjny Dyktanda.pl  zaprasza wszystkich zainteresowanych, a w szczególności Uczniów i Nauczycieli, na specjalne dyktando z nagrodami!

      Dyktando odbędzie się tradycyjnie 14 października 2022 r. Zostanie rozegrane w całości online, a zatem do udziału niezbędny będzie komputer podłączony do internetu. Istotne jest także, aby móc  skorzystać z głośników lub słuchawek, ponieważ będzie to dyktando ze słuchu. Takie, jak na lekcji w szkole!

      Dyktando będzie dostępne do rozwiązywania między godziną 18:00 a 19:00. Nagranie, stanowiące treść dyktanda, będzie można samodzielnie zatrzymywać i przewijać, tak aby każdy uczestnik mógł dostosować prędkość do swoich możliwości. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów wydarzenia oraz do zapisania się na Dyktando na Święto Edukacji Narodowej. Wystarczy kliknąć “Zapisz się do konkursu” na poniższej stronie:

      https://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-dzien-edukacji-narodowej-2022?audio=1

     • „Zielone wzgórza nad Soliną…”

     • … tym razem były cudownie kolorowe, zwłaszcza widziane z okien nowej kolejki gondolowej, podświetlone delikatnym jesiennym słońcem. Bieszczady jesienią to feeria ciepłych barw, klucze odlatujących ptaków, spokój… Taki sam spokój towarzyszył uczestnikom wycieczki również w sanockim skansenie, w którym tak wspaniale odtworzono klimat galicyjskiej prowincji. Jeśli dodać do tego zapach chleba pieczonego w piecu opalanym drewnem i proziaków, to nietrudno zrozumieć, że wycieczka była naprawę udana.

     • Mistrzostwa Gminy w Halowej Piłce Nożnej ⚽️🥉

     • 10 października 2022 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Ryglicach rozegrano Mistrzostwa Gminy w halowej piłce nożnej w ramach Igrzysk Młodzieży. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy uplasowali się na 3 miejscu.

      Gratulacje!

     • Wycieczka dzieci 5 - 6 letnich do Tarnowa

     • W poniedziałek 11.10.2022 r. dzieci z grup „Muminki" i „Sówki" wybrały się na pełną kolorów i kształtów wycieczkę do Tarnowa. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Zabaw Dziecięcych „Figle Migle".W pięknej wielobarwnej sali czekało na nas szereg różnych atrakcji, które pozwoliły nam na fantastyczną zabawę między innymi w uwielbianym przez wszystkie dzieci suchym basenie z kulkami i zjeżdżalniami, na karuzelach i torach przeszkód, a także w przeróżnych pojazdach.
      A co gdyby wszystkie otaczające nas kształty ożyły?Drugim, a zarazem głównym punktem programu była wizyta w Centrum Sztuki Mościce, gdzie mieliśmy przyjemność wziąć udział w spektaklu i warsztatach dla dzieci "Kształty". "K S Z T A Ł T Y" to spektakl teatru tańca Living Space Theatre, pobudzający wyobraźnię, przedstawiający życie dwóch abstrakcyjnych stworów o różnych kolorach i kształtach. To spektakl, który uruchomił wyobraźnię nie tylko dzieci, ale i dorosłych.Jak się okazało najlepsza część wycieczki była dopiero przed nami - warsztaty, w czasie których mogliśmy wejść w interakcje z artystami, skonfrontować naszą interpretację spektaklu z innymi widzami, a nawet (chociaż przez krótką chwilę, ale jednak) poczuć się jak prawdziwi aktorzy.
      Zmęczeni, szczęśliwi i spełnieni, a co najważniejsze cali i zdrowi wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była naprawdę udana.

     • 29 Akcja Sprzątania Świata

     • Społecznosć szkolna Zespołu Szkół w Lubczy chętnie włącza się w akcje związane z ochroną przyrody. W tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w 29 Akcji Sprzątania Świata.

     • Programy edukacyjne realizowane we współpracy z PSSE w Tarnowie w roku szkolnym 2021/2022

     • W roku szkolnym 2021/2022 we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną realizowaliśmy następujące programy edukacyjne:

      • „Podstępne WZW” - celem przedsięwzięcia było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, uświadomienie ryzyka zakażenia wirusami HBV i HCV oraz zagrożeń wynikających z zakażenia, wpojenie zasad profilaktyki w tym zakresie oraz pobudzenie do refleksji nad akceptacją osób już zakażonych.
      • „Bieg po zdrowie” – program antytytoniowej edukacji zdrowotnej dla uczniów klasy IV.
      • „Nie pal przy mnie proszę” – program edukacji antynikotynowej przeznaczony dla klas I – III.
      • „Skąd się biorą produkty ekologiczne” – ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli, którego celem było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych.
      • „Znamię! Znam je?” - czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Program ten poprzez popularyzację profilaktyki, prezentuje skuteczne metody zabezpieczania się przed tym groźnym nowotworem skóry.
     • Kółko taneczne

     • Dla dziewcząt z klas 1-3 prowadzone są w naszej szkole zajęcia taneczne. Na kółku tym uczennice mają okazję rozwijać poczucie rytmu, kształtować wyobraźnię i ekspresję ruchową.  Tematyka realizowana na zajęciach, związana jest z nauką i doskonaleniem kroków tanecznych i ćwiczeń gimnastycznych potrzebnych do tworzenia układów tańca z elementami akrobatyki. Swoje umiejętności dziewczęta będą prezentowały podczas występów na terenie szkoły i poza nią.

      Inicjatorem zajęć jest p. Agnieszka Szczeklik

     • Klub Małego Sportowca

     • Od września bieżącego  roku, w naszej szkole działa Klub Małego Sportowca. Jego skład tworzą chłopcy z klas I-III lubiący gry i zabawy ruchowe. Zajęcia mają charakter  rekreacyjno-sportowy. Głównym założeniem jest dbałość wśród najmłodszych uczniów o prawidłowy rozwój fizyczny. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu,
      a prowadzi je p. Agnieszka  Szczeklik

     • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 07.10.2022 r.

     • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna (organizowana przez Wydawnictwo Karty Grabowskiego), która odbyła się w naszej szkole 7 października 2022 roku.

      Celem przedsięwzięcia było przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Uczniowie z klasy ósmej egzaminowali kolegów, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły z tabliczki mnożenia. „Egzamin” opierał się na wylosowaniu pytań spośród losów o różnym stopniu trudności. Każdy, kto prawidłowo odpowiedział na 5 pytań z losu otrzymał nagrodę. Na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali zadania z tabliczki mnożenia na czas.

     • Dzień zwierzaka

     • W kalendarzu świąt nietypowych 4 października obchodzony jest Dzień Zwierząt. Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany konkurs na przebranie za ulubione zwierzę. Uczniowie zaprezentowali różnorodne i barwne stroje. Jury  wzięło pod uwagę szczególnie pomysłowość i samodzielność wykonania przebrania. 
      Pierwsze miejsce zdobyli: Nikola Zgłobiś i Franciszek Srebro. 
      Wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodkimi upominkami.

      Gratulujemy!

     • Spotkanie z policjantem

     • Całkiem niedawno bo w zeszłym tygodniu odwiedził nasze przedszkole niecodzienny gość asp. Mariusz Nalepa - dzielnicowy. Podczas spotkań w każdej grupie przedszkolnej opowiedział dzieciom jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, komu można powiedzieć jak się nazywamy, a komu nie? Nasze przedszkolaki posiadają takie wiadomości i swoją wiedzą podzieliły się z naszym gościem. Pokazały również, że są odpowiedzialni i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu. Pan policjant chętnie opowiadał przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i nie zapiętych pasów. Serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.

     • Mieszkania na wynajem w Ryglicach

     • Od 5 do 31 października 2022 r. trwa nabór wniosków na przydział mieszkań w bloku mieszkalnym przy ul. W. Boratyńskiego w Ryglicach. W nowo budowanym bloku dostępnych będzie 56 lokali mieszkalnych. Do wyboru będą mieszkania jednopokojowe, dwupokojowe oraz trzypokojowe o powierzchni od 32m2 do 69m2.  Do skorzystania z naboru pierwszeństwo będą miały młode małżeństwa, które nie posiadają jeszcze na własność lokalu mieszkalnego. Wpłata rezerwacyjna wynosi 900 zł/m2 i po ok. 20 latach mieszkania będzie można wykupić na własność, a wpłata będzie odliczona od wartości mieszkania. W załączeniu ulotka informacyjna. 

      Zainteresowanych zapraszamy do Urzędu Miejskiego w Ryglicach na spotkanie z pracownikiem (pokój nr 12, II piętro), który przedstawi Państwu warunki przydziału lokali lub do kontaktu telefonicznego pod nr tel.: (14) 644- 36-26.

       

      Burmistrz Ryglic

      Paweł Augustyn

     • Wycieczka klasy 1 i 2 na bajkę edukacyjną" Muzyczny Kodeks Drogowy"

     • 30 września uczniowie klasy 1 i 2 uczestniczyli w wystawianej na scenie Tuchowskiego Centrum Kultury bajce muzycznej pt.,, Muzyczny Kodeks Drogowy''. Bajka została przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej w Tuchowie. Po inscenizacji odbyła się krótka prelekcja z policjantem dotycząca bezpiecznego zachowania się na drodze.

     • Wycieczka do Krakowa

     • W dniu 30 września klasy trzecie w optymistycznym nastroju  wybrały się na wycieczkę do Krakowa po Starym Mieście  w ramach przygotowań do małopolskiego  konkursu Krakusek. Tematem tegorocznej edycji Konkursu jest: KRAKÓW – miasto pełne skarbów”.Celem  konkursu jest zachęcenie dzieci do poznawania Krakowa, jego zabytków, historii, tradycji i legend poprzez lekturę wybranych tekstów oraz udział w aktywnych formach edukacji, takich jak: lekcja muzealna, wycieczka po mieście i rodzinna gra terenowa.

      Pod opieką pani przewodnik z Akademii Żakowskiej, spacerowaliśmy po Starym Mieście rozwiązując zadania na kartach pracy. Uczniowie musieli pilnie słuchać i obserwować, gdyż podczas oprowadzania mieli również rozwiązywać rozmaite zadania. Po drodze w poszukiwaniu krakowskich skarbów  wstąpiliśmy do kościoła Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy polichromię, przedstawiającą polskie stylizowane kwiaty, zaprojektowaną przez Stanisława Wyspiańskiego oraz wysłuchaliśmy hejnału w wieży Mariackiej.

      Drugim punktem naszego programu była lekcja muzealna w Muzeum Narodowym  Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach. Zobaczyliśmy wiele obrazów nawiązujących do kampanii Napoleona oraz do rozbiorów Polski. Niewątpliwie największe wrażenie zrobił na dzieciach obraz Jana Matejki "HOŁD PRUSKI", a także "Kościuszko pod Racławicami".

      Nasz spacer zakończył się pod Wawelem. Na zakończenie zajęć klasa rozwiązała test i otrzymała  materiały, które pomogą im w przygotowaniu do konkursu. Aby dotrzeć  do ostatniego „skarbu”trzeba wejść na WAWELSKIE WZGÓRZE w kolejnym etapie konkursu.

      W dniu 30 września klasy trzecie w optymistycznym nastroju  wybrały się na wycieczkę do Krakowa po Starym Mieście  w ramach przygotowań do małopolskiego  konkursu Krakusek. Tematem tegorocznej edycji Konkursu jest :KRAKÓW – miasto pełne skarbów”.Celem  konkursu jest zachęcenie dzieci do poznawania Krakowa, jego zabytków, historii, tradycji i legend poprzez lekturę wybranych tekstów oraz udział w aktywnych formach edukacji, takich jak: lekcja muzealna, wycieczka po mieście i rodzinna gra terenowa.

      Pod opieką pani przewodnik z Akademii Żakowskiej, spacerowaliśmy po Starym Mieście rozwiązując zadania na kartach pracy. Uczniowie musieli pilnie słuchać i obserwować, gdyż podczas oprowadzania mieli również rozwiązywać rozmaite zadania. Po drodze w poszukiwaniu krakowskich skarbów  wstąpiliśmy do kościoła Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy polichromię, przedstawiającą polskie stylizowane kwiaty, zaprojektowaną przez Stanisława Wyspiańskiego oraz wysłuchaliśmy hejnału w wieży Mariackiej.

      Drugim punktem naszego programu była lekcja muzealna w Muzeum Narodowym Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach. Zobaczyliśmy wiele obrazów nawiązujących do kampanii Napoleona oraz do rozbiorów Polski. Niewątpliwie największe wrażenie zrobił na dzieciach obraz Jana Matejki "HOŁD PRUSKI", a także "Kościuszko pod Racławicami".

      Nasz spacer zakończył się pod Wawelem. Na zakończenie zajęć klasa rozwiązała test i otrzymała  materiały, które pomogą im w przygotowaniu do konkursu. Aby dotrzeć  do ostatniego „skarbu”trzeba wejść na WAWELSKIE WZGÓRZE w kolejnym etapie konkursu.

     • Wycieczka klasy V do Grand Chotowa Resort.

     • 27 września 2022 r. klasa Va wraz z wychowawcą p. Agnieszką Szczeklik oraz p. Marcinem Chmielem pojechali na wycieczkę do Grand Chotowa Resort.

      Celem wyjazdu była integracja zespołu uczniów jak również podnoszenie kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej oraz upowszechnianie form aktywnego wypoczynku.

      Nasi uczniowie pokonali dwie  trasy dostosowane do ich wieku. Przed  tym wyzwaniem, obowiązkiem każdego uczestnika było przejście szkolenia z instruktorem parku na temat zasad bezpieczeństwa. Na przeszkodach parku wszyscy uczestnicy nauczyli się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamali barierę lęku wysokości. Pobyt w Parku Linowym zapewnił uczniom niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu.

      Ostatnim punktem programu wycieczki, było ognisko z kiełbaskami. Zgromadzeni przy ognisku rozmawialiśmy o wrażeniach z parku linowego. Chłopcy grali w piłkę nożną, dziewczęta spacerowały po Ośrodku.

      Pogoda dopisała; dzień przeminął w miłej atmosferze.

     • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

     • W naszej szkole od 19 do 23 września odbył się "Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych".
      We wszystkich klasach realizowano zajęcia profilaktyczne poruszające tematy chorób zakaźnych ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dotyczącej przestrzegania podstawowych zasad higieny.
      Uczniowie przekazali ulotki dotyczące szczepień swoim rodzinom, natomiast na korytarzu szkolnym została przygotowana gazetka informacyjna.

     • Międzyszkolny Plener Malarski

     • 22 września 2022 roku w Szkole Podstawowej w Joninach odbył się Międzyszkolny Plener Malarski pod patronatem Burmistrza Ryglic. Uczennice : Joanna Kumięga, Klaudia Błońska i Milena Witek reprezentowały ZS w Lubczy i wraz z kolegami ze szkół z terenu gminy Ryglice wykonały wielkoformatowe prace nawiązujące w tematyce do pejzażu. Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem doktora Krzysztofa Maniaka – artysty wizualnego, prodziekana wydziału intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieli też możliwość wysłuchania wykładu i zapoznania się z twórczością artysty.