• Dzień Przedszkolaka


     • 20 września dzieci z Punktu Przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych świętowały radośnie Dzień Przedszkolaka 😊. Było mnóstwo świetnej zabawy i niespodzianek. Przedszkolaki na pewno na długo zapamiętają ten dzień 🥰

     • "Muminki" pieką muffinki.

     • Dzieci z grupy "Muminki" przygotowania do Dnia Przedszkolaka rozpoczęły już w poniedziałek od upieczenia pysznych muffinek z czekoladą. Przedszkolaki dzielnie pracowały w parach. Każda grupa miała do wykonania jedno zadanie, ale efekty tej współpracy szybko dały się wyczuć w całej szkole, po której unosił się cudowny zapach babeczek.

     • Pogórzański festiwal smaków w Ryglicach.

     • W sobotę 24 września 2022 r. w Ryglicach odbędzie się Pogórzański Festiwal Potraw Regionalnych i wręczenie nagrody na Najlepszego Sołtysa Małopolski.

      Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. w intencji Ojczyzny i Sołtysów o godz.12:30. Dalsze uroczystości będą miały miejsce na Rynku w Ryglicach.

      W programie przewidziano: Pogórzański Festiwal Potraw Regionalnych, rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszego Sołtysa Małopolski A.D.2021, w którym nagrodę wręczy Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

      Ponadto odbędą się: występy kapel ludowych, koncert zespołu Leliwa Jazz Band, degustacje potraw regionalnych przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, degustacje miodów i win, inne bezpłatne atrakcje.

      Na wydarzenie zaprasza Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Grzegorz Przybyło.

      Więcej informacji znajduje się pod adresem: www.kulturaryglice.pl

     • 29 Ogólnopolska Akcja Sprzątnie Świata

     • W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach poprzednich, postanowiliśmy działać na rzecz naszego środowiska lokalnego. Dlatego chętnie przyłączyliśmy się do 29 Ogólnopolskiej Akcji Sprzątnie Świata, która w tym roku odbyła się pod hasłem  „Wszystkie śmieci są nasze!”. W naszej szkole przebiegała ona
      w dniach14-15 września 2022r.

      Celem akcji było podjęcie działań, dzięki którym nauczymy siebie i innych jak nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i jak być świadomymi konsumentami. W kształtowaniu postaw prośrodowiskowych poza nie śmieceniem  i sprzątaniem, liczy się również zmiana naszych codziennych nawyków na takie, które są przyjazne środowisku. 

      W akcji Sprzątanie Świata 2022 aktywny udział wzięli uczniowie klasy IVa, Va, VIa, VIIa, VIIIa, VIIIb wraz
      z nauczycielami wychowania fizycznego, p. A. Szczeklik, oraz p. M. Chmielem.

      Mamy nadzieję, że przeprowadzona akcja skłoniła do refleksji nad stanem środowiska naturalnego, oraz przysłużyła się rozwinięciu poczucia odpowiedzialności  za nie.

      Troska o środowisko naturalne wymaga zaangażowania każdego z nas. Jak to zrobić? Wskazówki znajdziemy m.in. w podręczniku aktywizmu ekologicznego, przygotowanego w ramach projektu Students in Climate Action, który realizuje nasza szkoła wraz ze szkołą w Alexandrii (Grecja), Uniwersytetem Pedagogicznym oraz organizacjami z Portugalii, Grecji i Cypru.

      Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli do korzystania z materiałów dotyczących edukacji ekologicznej zamieszczonych na stronie naszego projektu: zapraszamy do lektury!

      https://studentsinclimateaction.com/.../%CE%99%CE%9F2...

     • Biegamy i pomagamy - Razem dla Marysi

     • Burmistrza Ryglic Pan Paweł Augustyna zaprasza wszystkich do udziału w akcji "Biegamy i pomagamy - Razem dla Marysi”, która odbędzie się 18 września (niedziela) na Rynku w Ryglicach.

      Szczegóły na plakacie.

     • RAZEM DLA MARYSI – ZBIERAMY NAKRĘTKI

     • Samorząd Uczniowski zaprasza do włączenia się w akcję zbiórki nakrętek dla Marysi.

      Nakrętki można wrzucać do metalowego serca zamieszczonego na podwórku szkolnym lub zapakowane w worki zostawiać przy wejściu do szkoły nr 1.

      Każda ilość się liczy

      ZAPRASZAMY DO POMOCY!!!

     • Złota Jesień w Joninach

     • Burmistrz Ryglic Pan Paweł Augustyn zaprasza wszystkich na udział w uroczystości "Złota Jesień w Joninach", która odbędzie się 11 września 2022 r. Początek imprezy o godz. 12.00. Szczegółowy harmonogram znajduje się na plakacie.

     • Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

     • 1 września 2022 r. zaczął się nowy Rok Szkolny 2022/2023. Ten wyjątkowy dzień  rozpoczęliśmy wspólną Mszą Świętą w kościele parafialnym w Lubczy, po zakończeniu której uroczystym przemarszem udaliśmy się do Szkoły na akademię przygotowaną przez uczniów klas 8. Nowy Rok zainaugurowała Dyrektor Szkoły Pani Magdalena Szwajkosz, życząc wszystkim uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów. 1 września to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego, ale także data upamiętniająca wybuch II wojny światowej. Nasi uczniowie doskonale o tym wiedzą, dlatego ich występ artystyczny nawiązywał do tego jakże ważnego wydarzenia zapisanego na kartach historii Polski. Po akademii uczniowie spotkali się jeszcze ze swoimi wychowawcami, by parę chwil później wybiec ze szkoły i cieszyć się ostatnim dniem bez dźwięku lekcyjnego dzwonka.

     • MAMY TO! PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ W LUBCZY!

     • Z przyjemnością informujemy, że już od 1 września Szkoła Podstawowa w Lubczy realizuje program Laboratoria Przyszłości. W ramach programu otrzymaliśmy grant w wysokości 60 000 zł. Pierwszą część kwoty w wysokości 38 854zł przeznaczyliśmy na zakup następującego wyposażenia:

      -drukarka 3D, aparat fotograficzny, statyw do aparatu i kamery, oświetlenie do realizacji nagrań wraz z akcesoriami, mikroport i mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, stacje lutownicze z gorącym powietrzem i akcesoriami, filament do drukarki 3D, laptop do drukarki 3D oraz robot edukacyjny Photon Edu wraz z akcesoriami.

      Pozostała część uzyskanego grantu w kwocie 21,146zł została przeznaczona na zakup wyposażenia sali językowej: konsola/mikser dźwięku, słuchawki studyjne, głośniki oraz stoliki.

      Od września 2022 zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany w pracy z uczniami zarówno na lekcjach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, fizyka, geografia, matematyka, historia czy plastyka, ale też w zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów np. na zajęciach kółka artystycznego.

      (…) Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

      Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. (…)

     • "Mamy Talenty w Lubczy" 2022

     • 21 czerwca uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów na scenie przed całą wspólnotą szkolną. Pokaz obserwowali i oceniali jurorzy wybrani spośród nauczycieli różnych specjalizacji. Do finału można było dostać się także w momencie kiedy jeden z jurorów wcisnął "złoty przycisk". Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem - swoje talenty przedstawiło 5 grup oraz 21 uczniów. W głosowaniu publiczności wyłoniliśmy zwycięzcę - został nim Radosław Marcinek z klasy V, który układał kostkę rubika na czas. Miejsce drugie zajęła Agnieszka Kłusek przedstawiająca program gimnastyczny. Trzecie miejsce przypadło grupie "Tea Party" czyli Agacie Cieślikowskiej i Karolinie Zięba, które śpiewały piosenkę. Serdecznie gratulujemy wszystkim odwagi i ich talentów.

      https://youtu.be/Ce7WDwHAZ78

     • Nagroda za najwyższą średnią w gminie!

     • Warto pracować, warto się uczyć, warto pomagać. O prawdziwości tych słów przekonuje nasz najlepszy absolwent, Daniel Machota, który w nagrodę za najwyższą średnią, nie tylko szkolną, ale i gminną - 5,50! - odbył powietrzną podróż balonem. Serdecznie życzymy dalszych wysokich lotów!

     • KONKURS PIOSENKI W JĘZYKU ANGIELSKIM: „YOU CAN SING”

     • W dniu 21 czerwca 2022 roku odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej dla chętnych uczniów chcących zaprezentować swoje talenty wokalne.  Jury w składzie: ksiądz Kamil Szęszoł, pani Lucyna Warchał oraz pani Iwona Bryg miało przyjemność wysłuchać wielu angielskich piosenek przygotowanych przez uczestników. Piosenki prezentowane przez uczniów były bardzo różnorodne, między innymi „Beach song”, „Dance Monkey” czy hit muzyczny „Dancing Queen”. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców, jury zdecydowało się przyznać trzy nagrody i trzy wyróżnienia:

      I miejsce – Angelika Szwalec „Dance Monkey”

      II miejsce - Wiktoria Kłusek „Beach song”

      III miejsce – Lena Łępa „Wellerman”

      Wyróżnienie – Nikodem Kłusek „My mummy song”

      Wyróżnienie - Agata Cieślikowska „Perfect”

      Wyróżnienie - Aleksandra Siedlik „Un Poco Loco”

      Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę.

     • Wycieczka do Warszawy

     • 10 czerwca uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Dwa dni wspólnie spędzonego czasu były dla nas niesamowitą przygodą, ale też ważną lekcją geografii, fizyki i historii. Pierwszego  dnia odwiedziliśmy Cmentarz na Powązkach. Tu mogliśmy oddać hołd Alkowi, Rudemu i Zośce- bohaterom powieści ,,Kamienie na szaniec’’. Na cmentarzu  odwiedziliśmy także groby wybitnych poetów, a także osób ze świata kultury, sportu czy polityki.

      Następnie zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem - poszliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza, później skierowaliśmy się w kierunku Starego Miasta, przewodnik pokazywał i opowiadał nam o najważniejszych miejscach i pomnikach. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, Pomnik Syrenki i wiele innych. Odbyliśmy również spacer uliczkami Starego Miasta. Następnie przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem obok Pałacu Prezydenckiego. Zwiedziliśmy również przepiękne wnętrza Zamku Królewskiego. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Sejmie. Po dokładnych instrukcjach ze strony służb bezpieczeństwa dostaliśmy się do Sali Plenarnej, gdzie pan przewodnik opisał historię tego budynku i przybliżył świat polityków. Wszyscy byli pod bardzo dużym wrażeniem tego miejsca.

                  Później udaliśmy wraz z przewodnikiem się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozował" nam przepiękny paw i liczne wiewiórki. Po drodze zatrzymaliśmy się pod Belwederem, aby wysłuchać krótkiej historii opowiedzianej przez przewodnika. Następnym punktem zwiedzania był Pałac Kultury i Nauki, jeden z najsławniejszych budynków w stolicy. Wjechaliśmy na taras widokowy, z którego można było podziwiać panoramę Warszawy.

                  Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy zwiedzaniem Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Pani przewodnik zaprosiła nas na fascynującą lekcję historii „Na sarmackim dworze”. Pani przewodnik zaprowadziła nas do białej sali, gdzie odbywały się bale. Następnie obejrzeliśmy rzeźbę upamiętniającą zwycięstwo pod Chocimiem, i freski oraz obrazy przedstawiające rodzinę królewską. Zwiedziliśmy apartamenty króla Jana III i królowej Marysieńki oraz galerię. Pani przewodnik wyjaśniła nam, z czego składa się strój szlachecki – jeden uczeń nawet go przymierzył. Mogliśmy również obejrzeć przypałacowe ogrody. Odwiedziliśmy chińską altankę, ogród różany i Jezioro Wilanowskie.

              Następnie pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Byliśmy podzieleni na trzy grupy. Lekcje muzealne były prowadzone w bardzo ciekawy sposób. Skupiliśmy się na przyczynach i przebiegu powstania.

            Kolejny punkt programu to pobyt w Centrum Nauki  Kopernik . To właśnie tu zobaczyliśmy wystawy  z interaktywnymi eksponatami, dzięki którym można samodzielnie odkrywać zjawiska i zasady rządzące światem. Pobyt w CNK stał się inspiracją do doświadczania i rozumienia świata.

            Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

     • „Ballady i romanse” w epoce komputerów

     • Młode pokolenie czyta bardzo niechętnie, nawet współczesną prozę, zaś o wierszach mówią najczęściej: nie rozumiem. Tymczasem okazało się, że młodzi recytatorzy, uczestnicy Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Ryglicach, potrafią doskonale wejść w klimat romantycznej poezji i budzić wzruszenie słuchaczy. Jednym z laureatów konkursu jest uczeń naszej szkoły, Adam Maziarka, który przygotował tak poruszającą interpretację „Rękawiczki”, że oczarowane jury przyznało mu II nagrodę. Gratulujemy laureatowi i życzymy wielu kolejnych sukcesów.

     • Klasa I zwiedza Skansen Archeologiczny w Trzcinicy.

     • Dnia 14 czerwca klasa I udała się do Trzcinicy, aby zwiedzić Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Uczniowie zwiedzili w pierwszej kolejności  wspaniale zaaranżowaną ekspozycję, a następnie  obejrzeli  widowiskowy film o Karpackiej Troi. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie  parku archeologicznego, gdzie  zrekonstruowano osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku. Dodatkową atrakcją była możliwość podziwiania grodziska i rozległej panoramy z platformy widokowej wybudowanej na obrzeżach skansenu. Po długim spacerze nadszedł czas na chwilę odpoczynku, po którym uczniowie udali się na warsztaty ceramiczne oraz warsztaty inspirowane średniowiecznymi zmaganiami wojów pt.: „Gry i zabawy Słowian”.  Wszyscy pełni entuzjazmu i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili bezpiecznie do domu.