• Wyniki I Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego „Geografia Europy”.

     • W dniu 2 czerwca 2022 r. w  Zespole Szkół w Lubczy odbył się I Międzypowiatowy Konkurs Geograficzny pod nazwą: „Geografia Europy”, który został objęty honorowym patronatem Burmistrza Ryglic Pawła Augustyna, Starosty Powiatu Tarnowskiego Romana  Łucarza, Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Marcina Guzika, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie Rafała Rosteckiego oraz Dyrektora Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie Łukasza Cieślika.

                  Do rywalizacji przystąpiło 23 uczniów z 23 szkół z terenu powiatów: tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. Pytania przygotowane zostały przez nauczyciela konsultanta z MCDN Ośrodek w Tarnowie  Panią Anitę Stinię. Po sprawdzeniu  prac przez komisję wyłoniono zwycięzców, którymi zostali:

      I miejsce: Kinga Jabłoniec z Zespołu Szkół w Radłowie

      II miejsce: Marek Duda  z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żurowej

                       Damian Uchwat  ze Szkoły Podstawowej w Ryglicach.

      III miejsce: Bartosz Małek ze Szkoły Podstawowej w Smęgorzowie,

      IV miejsce: Magdalena Siuda ze szkoły Podstawowej w Ołpinach,

      V miejsce: Martyna Kawa ze Szkoły Podstawowej w Śmignie,

                        Krystian Kosowski ze Szkoły Podstawowej w Swoszowej,

                        Borys Szura ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli,

                       Antonina Marcinek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gnojniku

      Dla wszystkich uczestników przygotowano  drobne upominki. Dla najlepszych nagrody sponsorowali:  Starosta Powiatu Tarnowskiego, Burmistrz Ryglic, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych  Województwa  Małopolskiego  oraz Dyrektor Zespołu Szkół  w Lubczy.

       Wszystkim uczestnikom serdecznie  gratulujemy.

      Dziękujemy Współorganizatorom i Partnerom oraz nauczycielom  za przygotowanie  uczniów.

     • Mistrz ortografii - III edycja konkursu na Dyktanda.pl

     • Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w III edycji konkursu Mistrz Ortografii!

      Uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę poprzez rozwiązywanie dyktand online w serwisie Dyktanda.pl.
      https://dyktanda.pl/lista-konkursow [1]

      W tej edycji rywalizacja będzie wyglądała następująco:
           * konkurs potrwa 5 dni - od 13.06 (poniedziałek) do 17.06 (piątek);
           * każdego dnia będą pojawiały się dwa dyktanda konkursowe;
           * oceniana będzie poprawność odpowiedzi oraz czas rozwiązywania;
           * wszystkie zdobyte punkty będą sumowane w rankingu, który wyłoni zwycięzców;
           * do wygrania są korepetycje w serwisie z korepetycjami online i nauką języków Tutors.live [2] (https://tutors.live/pl).

      Aby dołączyć do rywalizacji, wystarczy zapisać się do konkursu w swojej kategorii wiekowej:
           * klasy 1-3 [3]
           * klasy 4-6 [4]
           * klasy 7-8 [5]
           * szkoła średnia [6]
           * dorośli [7].

      Udział w konkursie jest bezpłatny! Każdy uczestnik otrzyma nagrodę gwarantowaną, a najlepsi otrzymają pakiety 
      korepetycji do 
      wykorzystania w serwisie Tutors.live.

      Serdecznie zapraszamy!

     • Wycieczka Parku Rozrywki "Mani" w Krośnie.

     • 3 czerwca dzieci z grup "Pszczółki" i "Mali Odkrywcy" wybrały się na wycieczkę do Parku Rozrywki "MANI" w Krośnie. Czekały tam na nich przeróżne atrakcje m.in. trampoliny, parki linowe, labirynt, pływanie łódkami, kule wodne, gokardy. Czas szybko minął i po aktywnie spędzonym dniu wszyscy zadowoleni wrócili do przedszkola.

     • Zakończenie projektu "Oto Hałabała! zna go Polska cała"

     • Przedszkolaki z grupy "Biedronki" zakończyły realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Oto Hałabała! zna go Polska cała". W ramach ostatnich zadań dzieci zapoznane zostały ze śpiewem słowika oraz z podstawowym krokiem tradycyjnego tańca -walczyka. Na zakończenie projektu wykonały pamiątkowe zdjęcie z Krasnalem. Grupa "Biedronki" zakończyła także przygodę z innowacją pedagogiczną pt. "Kreatywne prace plastyczne małego artysty". Ostatnie zadanie w wykonaniu przedszkolaków to "Plaża"- taca sensoryczna (wykorzystanie galaretki spożywczej, kaszy mannej, muszli i kamieni naturalnych).

     • Program "Mamo, tato, wolę wodę!"

     • Przedszkolaki z najmłodszych grup "Żuczki" i "Biedronki" wzięły udział w XII edycji programu "Mamo, tato, wolę wodę!" Program „Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. W ramach programu przedszkolaki realizowały różne zadania.

     • „Poznaj Polskę”, to super hasło na wycieczkę!

     • 27 i 28 maja uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wyruszyli szlakami polskiej historii. Pierwsze poznane miejsce to zamek w Pieskowej Skale i słynna Maczuga Herkulesa. Następnie odwiedziliśmy Gród Kraka, Zamek na Wawelu oraz Rynek Starego Miasta. Poznaliśmy pełne uroku i czaru krakowskie zabytki. Zmęczeni ale szczęśliwi udaliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce na zasłużony odpoczynek. Była to niezapomniana noc.

      W drugim dniu odwiedziliśmy muzeum św.Jana Pawła II w Wadowicach oraz spróbowaliśmy słynnych kremówek. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie słynnej Kalwarii Zebrzydowskiej. Pełni wrażeń i pozytywnych emocji wróciliśmy do domu.

      Oby w kolejnym roku udało się wyruszyć na dalszy ciąg wędrówki z cyklu ,,Poznaj Polskę”.

     • Gminny Dzień Dziecka

     • 1 czerwca odbył się Gminny Dzień Dziecka w Kowalowej. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji m.in. iluzjonista z papugą Niko, animacje, zabawy, dmuchany plac zabaw, zjeżdżalnie oraz poczęstunek: lody, rurki z kremem, drożdżówki, kiełbaski z grilla, placki, ciastka i wspaniałe tradycyjne przysmaki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Kowalowej i Lubczy. Równolegle z zabawami odbywającymi się na przy szkolnym placu rozgrywano również zawody sportowe na orliku.

      Dziękujemy organizatorom: Burmistrzowi Ryglic, Stowarzyszeniu Razem dla Jonin, Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach oraz Klubowi Sportowemu Ks Ryglice.

     • Dzień Mamy

     • "...Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,

      Za to , że wskazujesz mi drogę  w mroku,

      Za to , że dni moje tęczą malujesz.

      Dziś Mamo z serca Ci dziękuję..."

       

      1 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Matki, na którą cała nasza społeczność szkolna zaprosiła najbliższe i najważniejsze osoby - swoje mamy. Dzień Matki to święto wypełnione serdecznymi życzeniami. Jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Dzieci z Punku Przedszkolnego, Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniowie klas 1-3 przygotowały wiersze, piosenki i piękne tańce.  Rozczulone mamy z radością dziękowały swoim pociechom za miłość, pamięć i pozytywne emocje. Pani Dyrektor  złożyła zebranym serdeczne życzenia z okazji ich święta. Słodki poczęstunek i czas spędzony na wspólnej rozmowie zakończył tę miłą uroczystość.

     • Spotkanie z Pszczelarzem

     • Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 z niecierpliwością oczekiwali na zapowiedziane spotkanie z Pszczelarzem. Wszyscy bardzo się zdziwili jak zobaczyli swojego gościa. Pszczelarzem okazał się bowiem wieloletni pracownik Zespołu Szkół w Lubczy Pan Artur Trojan, który już od ponad 20 lat zajmuje się pszczelarstwem. Zaproszony gość przybył do nas w towarzystwie swoich „przyjaciół”, które przywiózł w specjalnym ulu. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia tych owadów, dowiedziały się czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Obserwowały z bliska rój pszczół i odszukiwały królową. Pan Artur omówił i zademonstrował również narzędzia i strój jaki wykorzystuje się przy pracy w pasiece. Pszczelarz przygotował też dla wszystkich słodką niespodziankę. Wszystkich poczęstował zdrowym, świeżym i pachnącym miodem ze swojej pasieki.

      Serdecznie dziękujemy panu Arturowi za miłą wizytę i poświęcony czas.

     • Klasa 2b laureatem w konkursie edukacyjnym "Velvet.Piątka dla Natury".

     • Z ogromną radością informujemy, że klasa II B z Zespołu Szkół w Lubczy znalazła się w gronie nagrodzonych prac w konkursie edukacyjnym ,,Velvet. Piątka dla natury’’! Serdecznie dziękujemy za oddawane na nas głosy przez całą społeczność lokalną. Dzięki Państwu klasa zdobyła tak wiele głosów w konkursie. Cieszymy się, że ten konkurs był impulsem do aktywnego i kreatywnego promowania postaw proekologicznych wśród najmłodszych. W nagrodę otrzymaliśmy certyfikat oraz nagrody w postaci zestawów edukacyjnych , które posłużą nam i naszym rówieśnikom w zgłębianiu wiedzy.

      Dziękujemy za wsparcie i oddane głosy!

     • SPOTKANIE Z TRENEREM ZDROWIA

     • 11 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  warsztatach edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego trenera zdrowia, pozwoliły dzieciom w przystępny i atrakcyjny sposób poznać zasady prawidłowego żywienia oraz rolę codziennej aktywności fizycznej. Pani trener pokazała uczniom jak wybierać zdrowe produkty do codziennej diety oraz omówiła alternatywy dla niezdrowych i fast foodowych przekąsek i potraw. Wskazała, jakie produkty powinno zawierać pełnowartościowe, zbilansowane i zdrowe I i II śniadanie. Uświadomiła również dzieciom, jak niezdrowe jedzenie wpływa na ich zdrowie i naukę w obecnym czasie i jakie konsekwencje może przynieść w przyszłości. Wskazała choroby fizyczne i psychiczne wynikające z niezdrowego stylu życia. Uczniowie w czasie warsztatów byli bardzo aktywni, chętnie wykonywali przydzielone zadania i uczestniczyli w dyskusji.  Zajęcia były atrakcyjne i bardzo pouczające :)

     • Ciao Roma! Uczniowie z Lubczy na wymianie międzynarodowej w Rzymie.

     • W dniach 15-21 maja 2022 sześciu uczniów pod opieką nauczycielek uczestniczyło w spotkaniu szkół partnerskich z Francji, Hiszpanii i Włoch w ramach programu Erasmus+. Program zawierał udział w zajęciach lekcyjnych, warsztatach, wycieczkach i poznawaniu włoskiej kultury. Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie najważniejszych zabytków Rzymu: Koloseum, Forum Romanum, Fontanny di Trevi, Panteonu. Najważniejszym punktem była wizyta w Watykanie. Uczniowie mieszkając przez tydzień we włoskich rodzinach ze swoimi rówieśnikami mieli niepowtarzalną okazję poznać codzienne życie rodzinne i sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne. 

      Głównym tematem wymiany międzyszkolnej było zapoznanie uczestników z tematem Żywności Modyfikowanej Genetycznie. Uczniowie poznali czym jest GMO, jakie są jego wady i zalety oraz odwiedzili farmę ekologiczną, której celem jest ochrona bioróżnorodności i edukacja. Zaprezentowali także swoim kolegom nasz kraj i naszą szkołę. 

      Udział w międzynarodowych zajęciach, pobyt w szkole i nawiązane relacje z uczniami z Europy rozwijają umiejętności językowe i komunikacyjne oraz są motywacją do poszerzania swojej wiedzy. 

      Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Be ECO - LOGICAL" realizowanego od 2020 roku.

     • Śladami Patronów Roku 2022

     • 17 maja odbyła się wycieczka przedmiotowa do Bóbrki i Żarnowca. Uczniowie klasy piątej i czwartej pod opieką wychowawców: p. Bożeny Gąsiorek, p. Marii Kłusek i p. Barbary Wójtowicz-Machoty zwiedzili dwa niezwykle urokliwe miejsca. Pierwsze to Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, drugie - Muzeum Marii Konopnickiej.

      Ignacy Łukasiewicz to wynalazca lampy naftowej i pionier w wydobywaniu ropy, Maria Konopnicka była niezwykłą kobietą, pisarką i patriotką. To ona napisała ,,Rotę’’ - utwór, który zna chyba każdy Polak. Obydwoje są Patronami Roku 2022, wybranymi przez Sejm Rzeczypospolitej.

      W czasie zwiedzania uczniowie słuchając opowieści przewodników, poszerzali wiadomości na temat technik wydobywania ropy, tych dawnych i współczesnych, podziwiali piękne kolekcje lamp naftowych. Zobaczyli dworek, w którym mieszkała poetka (dar od polskiego społeczeństwa). Jeden z uczniów - Adam Klucznik z klasy 5, miał nawet okazję zagrać na pianinie artystki, czym wzbudził uznanie całej grupy.

      Wycieczka zakończyła się wizytą w Fly Parku, gdzie wszyscy mogli się odprężyć i sprawdzić swoją sprawność fizyczną.

      Z pewnością ten wyjazd zapadnie wszystkim w pamięć i będzie mile wspominany.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA "EKO - ZABAWKĘ"

     • W naszym przedszkolu odbył się konkurs ekologiczny na „Eko - Zabawkę". Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu zabawki z materiałów ekologicznych bądź surowców wtórnych. Dzieci razem z Rodzicami wykonały niezwykłe prace wykazując się pomysłowością i niezwykłą inwencją twórczą. Na konkurs wpłynęło łącznie aż 43 prace. Każda praca była oryginalna i niepowtarzalna.

      Komisja konkursowa, która miała niezwykle trudne zadanie, postanowiła ostatecznie przyznać w konkursie następujące nagrody i wyróżnienia:

      I miejsce – Sara Kowalska  – gr. ŻUCZKI

      II miejsce - Michalina Kowalska  - gr. PSZCZÓŁKI

      III miejsce - Julia Kowalska - gr. BIEDRONKI

      Wyróżnienia:

      Alicja Siedlik – gr. BIEDRONKI

      Maja Łępa – gr. MALI ODKRYWCY

      Kacper Niemiec - gr. MALI ODKRYWCY

      Dziękujemy serdecznie tym, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami :) GRATULUJEMY!!!

     • Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej „YOU CAN SING”

     • Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z regulaminem szkolnego konkursu piosenki angielskiej „YOU CAN SING”. Drogi uczniu! Jeżeli chcesz wziąć udział w konkujrsie musisz zgłosić to nauczycielowi j. angielskiego do 30 maja 2022 r. Sam konkurs odbędzie się 21 czerwca. Nie zwlekaj!!! Zapisz się w najbliższym czasie.

     • Spotkanie z muzyką - muzyczne Trio KURAKAS

     • Dziś w naszej szkole gościliśmy muzyczne trio „Kurakas”. „Kurakas” w języku Quechua (jeden z języków Inków-Indian Ameryki Południowej) znaczy „Wysłannicy Inków”. Celem spotkania było poznanie muzyki, tradycji, historii, geografii i obyczajów czyli szeroko pojętej kultury krajów Ameryki Łacińskiej. Uczniowie poznali instrumenty charakterystyczne dla danego regionu, a nawet mieli możliwość zagrania na nich. Nie obyło się także bez tańca. Dziękujemy zespołowi „Kurakas” za wspaniałą zabawę.

     • Wygrana zabawa w Promiennym Zamku.

     • Uczniowie klasy II b w dniu 9 maja udali się na dwugodzinny pobyt do Promiennego Zamku w Tarnowie. Była to nagroda za udział w  konkursie, którego zadaniem było wspólne przygotowanie projektu zaproszenia do Promiennego Zamku. Dzieci skorzystały z mnóstwa atrakcji m.in. ogromnej dmuchanej zjeżdżalni, trzypoziomowego toru przeszkód, basenu kulkowego ze zjeżdżalniami. Mogły także przeglądać się w magicznych lustrach. To był niezapomniany dzień pełen wrażeń. Warto brać udział w konkursach!