• KRAKOWSKIE SPOTKANIE z TALIĄ

     • Spotkanie z Talią, muzą komedii, było najważniejszym powodem wyprawy do Krakowa grupy wielbicieli teatru. Uczniowie mieli możliwość poznać jedną z najbardziej znanych sztuk mistrza Moliera pt.: "Chory z urojenia", na dodatek w jubileuszowym wydaniu, w dwudziestym roku jej wystawienia. Wspaniałe wnętrza Teatru im. Juliusza Słowackiego, śledzenie gry gwiazdora, Andrzeja Grabowskiego, dotąd znanego jedynie z telewizyjnego ekranu, to nie jedyne wrażenia, które pozostały po tej wyprawie. Obcowanie z płótnami wielkich mistrzów w Muzeum Narodowym, spacer Królewskim Traktem też zapewne pozostaną w pamięci uczestników wycieczki do grodu Kraka.

     • Żeby Polska była Polską!

     • Maj, najpiękniejszy miesiąc roku, kojarzy się Polakom przede wszystkim z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.W naszej szkole świętowaliśmy tę rocznicę 5 maja. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów były słowa piosenki Jana Pietrzaka Żeby Polska była Polską, która w czasach PRL-u łączyła Polaków walczących o prawdziwą wolność kraju zniewolonego przez Związek Radziecki.Majowe święta to jednak nie tylko 3 Maja, ale i Święto Flagi oraz  8 maja - rocznica zwycięstwa nad faszyzmem, o czym przypomniały uczniom słowa scenariusza.

      Zatem niech się święcą wszystkie majowe rocznice!

     • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Przy rodzinnym stole”.

     • W ubiegłym tygodniu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt.: „Przy rodzinnym stole”. Napłynęło dużo pięknych zdjęć przedstawiających rodzinę uczniów przy wielkanocnym stole. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      I miejsce – Zuzanna Stalec klasa IIb

      II miejsce – Lena Molek klasa I

      III miejsce – Wiktoria Kłusek klasa IIa

                          Monika Frączek klasa IIb

      Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu. Dziękujemy także wszystkim rodzicom, którzy pomogli uczniom w wykonaniu pomysłowych fotografii.

      Konkurs został zorganizowany w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”.

     • Zbiórka surowców wtórnych – butelki PET i makulatura.

     • W dalszym ciągu zbieramy butelki plastikowe po wodzie mineralnej i innych napojach oraz makulaturę.

      Za ostatni rok – z uzyskanych funduszy ze sprzedaży surowców wtórnych, zakupiliśmy 7 globusów do pracowni geograficznej.

      Dlatego, prosimy Cię drogi Uczniu! Przynieś do szkoły zgniecione butelki PET i makulaturę, pozostaw je obok schodów przy głównym wejściu oraz poinformuj obsługę szkoły o przyniesionych surowcach wtórnych.

     • Konkurs „Dobry Obywatel".

     • Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie pt.: "Dobry obywatel" dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych. 

      Zadanie konkursowe polega na wykonaniu techniką dowolną pracy przedstawiającej „Dobrego Obywatela”. Poprzez technikę dowolną rozumie się:

      a) pracę stworzoną z wykorzystaniem narzędzi technologicznych - stworzenie materiału wideo, grafikę komputerową, fotografię;

      b) artystyczną (plastyczną) - malowanie, szkicowanie, wyklejanie, wydzieranie itp.;

      c) literacką - stworzenie utworu słownego;

      d) inną forma artystyczną.

      Termin nadsyłania prac mija 30 maja.

      Przedsięwzięcie organizuje Centrum Analiz i Rozwoju Edukacji Obywatelskiej, działające w ramach Instytutu 
      Badań Edukacyjnych, we 
      współpracy z Centrum GovTech.

      Więcej informacji dostępnych jest na strponie internetowej: https://www.gov.pl/web/dobryobywatel

     • Zabawy plastyczne w Grupie Biedronki

     • Przedszkolaki z grupy Biedronki zrealizowały wiosenne prace plastyczne w ramach innowacji pedagogicznej „Kreatywne prace plastyczne małego artysty”. Dzieci wykonały „Wiosenne kwiaty” malując woskiem i farbą akwarelową. Tworzyły także artystyczną łąkę z cieczy nienewtonowskiej, którą barwiły barwnikami spożywczymi i układały kompozycję kwiatową. Razem z krasnalem Hałabałą wykonały na talerzykach papierowych maki. W tej pracy plastycznej wykorzystały farby plakatowe i gąbkę, którą odbijały kształty kwiatów.

     • Światowy Dzień Hasła 2022

     • Obchodzone corocznie w pierwszy czwartek maja święto, to idealny dzień na zapoznanie się z dobrymi praktykami dotyczącymi haseł. Zastanówmy się dziś czy nie ułatwiamy życia cyberprzestępcom!

      Żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie, a hasła pomimo, że towarzyszą nam od wieków, obecnie są ważniejsze niż kiedykolwiek. Hasło to podstawowa forma zabezpieczenia dostępu do naszych danych. W ten sposób chronimy swoją pocztę e-mail, dostęp do bankowości internetowej czy mediów społecznościowych. Światowy Dzień Hasła jest doskonałą okazją do tego, aby sobie przypomnieć, jakie są dobre praktyki tworzenia bezpiecznych haseł.

      Jak świętować Dzień Hasła?

      Poświęć chwilę i sprawdź swoje hasła. W razie konieczności wzmocnij je, wymyślając nielogiczne frazy, dodając spacje, zamieniając litery na cyfry itp. Upewnij się, że stosujesz różne hasła do swoich różnych kont. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak stworzyć silne hasło:

      Hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków. Jeszcze lepsze jest dłuższe hasło, składające się z 12 lub 14 znaków. Pamiętaj, że niektóre witryny, systemy operacyjne lub aplikacje mają swoje wymagania co do minimalnej długości hasła

      Hasło powinno zawierać co najmniej jeden znak z każdej z następujących grup: małe litery, duże litery, liczby, znaki specjalne.

      Tworząc hasło używaj frazy – wybierz np. łatwy do zapamiętania cytat z piosenki i użyj pierwszej litery z każdego słowa.

      Litery lub całe słowa zastępuj liczbami i symbolami. Przykład? Słowa „Mam dwadzieścia lat” można zapisać jako M@m2dzie$ciAl4T, a „Mam psa” jako M@m%p$@.

      Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają też, aby hasła tworzyć przy użyciu trzech losowych słów. Wystarczy, że je połączysz, np. „kawatramwajryba” lub „ścianacienkikoszula”. Tego dnia warto również upewnić się, że na ważnych kontach masz aktywowane uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „ŻYWY OBRAZ- ODTWORZENIE W FORMIE ZDJĘCIA WYBRANEGO DZIEŁA MALARSKIEGO”

     • 25 kwietnia w naszym przedszkolu został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny pt.  „Żywy obraz- odtworzenie w formie zdjęcia wybranego dzieła malarskiego”. Konkurs skierowany był do dzieci uczęszczających do Punktu Przedszkolnego i Oddziałów Przedszkolnych 0A, 0B i  0C oraz ich Rodziców.

      Konkurs miał na celu zintegrować członków rodziny, zachęcić do zabawy a także rozbudzić u najmłodszych zainteresowanie sztuką. 

      Komisja konkursowa stanęła przed trudnym wyborem, ponieważ każde
      z nadesłanych zdjęć zrobiło na nich ogromne wrażenie.

      Wyniki konkursu prezentują się następująco:

      I miejsce- Julia Kowalska

      II miejsce- Michalina Kowalska

      III miejsce- Sara Kowalska

      Wyróżnienie: Szymon Kumięga

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

     • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

     • Od 2020 r. działa darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
      800 121212 oraz specjalny czat internetowy czat.brpd.gov.pl, gdzie dzieci i młodzież mogą porozmawiać o swoich problemach, doświadczanych trudnościach, a także wspólnie ze specjalistami zastanowić się nad rozwiązaniami i sposobami radzenia sobie z kryzysem. Telefon i czat zapewniają młodym ludziom bezpieczną przestrzeń, w której są wysłuchiwani i mogą bez obaw, nawet anonimowo, przedstawić swoją perspektywę sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nasi specjaliści umożliwiają także włączanie rodzin dzieci lub szkoły w proces koniecznych zmian.

      Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku. Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) jako operator telekomunikacyjny i firma zaangażowana społecznie w pomoc dzieciom zdecydowała się wspomóc Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej współpracy wszyscy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych. Czat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.

       

      Z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie i przyjęcie do szkół dzieci i młodzieży ukraińskiej uruchomiłem w ramach Dziecięcego Telefonu Zaufania dyżury psychologów Warszawa, 14 kwietnia 2022 roku w języku ukraińskim i rosyjskim. Przebywający na terenie Polski małoletni z Ukrainy wymagają specjalnych oddziaływań psychologicznych, a także wsparcia informacyjnego, które dzięki dyżurowi psychologa biegle mówiącego w ich ojczystym języku są w stanie otrzymać. Lista dyżurów telefonicznych skierowanych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy znajduje się na stronie: ww.brpd.gov.pl. Kwietniowe dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim:

      19.04 – godz. 8-15

      20.04 – godz. 8-14

      20.04 – godz. 14-22

      21.04 – godz. 8-14

      21.04 – godz. 15-22

      26.04 – godz. 9-14

      27.04 – godz. 9-14

      27.04 – godz. 14-22

      28.04 – godz. 15-22

      Także w każdy poniedziałek w godzinach od 18 do 20 dyżuruje prawnik specjalizujący się w prawach uchodźców i cudzoziemców.

     • Ekologiczny tydzień.

     • Miniony tydzień w oddziałach przedszkolnych upłynął pod znakiem przyrody, ekologii i zdrowia. Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem. W poszczególnych dniach obowiązywał inny kolor ubioru i działo się coś ciekawego. Dzieci wspólnie tworzyły plakat ,,Przyroda wokół nas”, ozdabiały plakietkę z napisem „Uśmiechnij się” dla kolegi lub koleżanki. Oglądały również teatrzyk pt. „Smutna Ziemia”, wysłuchały pogadanki Pani pielęgniarki na temat zdrowia      i Pani asystentki stomatologicznej na temat higieny jamy ustnej oraz wzięły udział w quizie ekologicznym. Na zakończenie ekologicznej przygody dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i obiecały codziennie dbać o naszą planetę, a w nagrodę otrzymały dyplom „Mały Ekolog”.

     • Majówka w Ryglicach

     • W pierwszych dniach maja Ryglice staną się prawdziwą stolicą kominiarzy i orkiestr dętych. Będzie bardzo edukacyjnie i naukowo, ale nie zabraknie przy tym dobrej rozrywki i zabawy.

      Międzywojewódzki Cech Kominiarzy wskazał miasto Ryglice na miejsce organizacji I Ogólnopolskiego Kongresu Kominiarzy. Wybór nie był przypadkowy. Teren Gminy Ryglice posiada liczne walory krajobrazowe, kulinarne, kulturalne, turystyczne. Mieszkańcy wraz z lokalnym samorządem skutecznie dbają o wolne od smogu, krystalicznie czyste powietrze. Wydarzenie pod patronatem Ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Cieślaka rozpocznie się 2 maja panelem edukacyjnym pn. Komin-kocioł-paliwo, dotyczącym m.in. wykorzystania różnorodnych źródeł energii, ekologii, urządzeń grzewczych, bezpiecznego ogrzewania, historii zawodu kominiarza oraz konserwacji kominów.

      Na majówce w Ryglicach nie zabraknie także wrażeń artystycznych i patriotycznych. 3 maja przewidziana jest Gala Kominiarska połączona z XI Ryglicką Paradą Orkiestr Dętych- eliminacją do małopolskiego konkursu Echo Trombity. Gmina będzie uczci rocznicę Konstytucji 3 Maja, a lokalni strażacy będą obchodzić swoje święto.

      Podczas majówki przewidziane są także liczne dodatkowe atrakcje dla młodszych i starszych. Popłyną dźwięki rodzimych zespołów ludowych, Koła Gospodyń Wiejskich przyrządzą smaczne, tradycyjne potrawy, dla dzieci przygotowane będą m.in.: konkursy, zjeżdżalnia, wata cukrowa, popcorn.

      Ogromnie się cieszę, że możemy zorganizować tak wspaniałe wydarzenie i zapraszam Mieszkańców Małopolski w pierwszych dniach maja do naszej Gminy. Naprawdę będzie warto nas odwiedzić- mówi Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn.

     • Turniej Piłkarski o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Czesława Majorka w Ryglicach.

     • 15 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Piłkarskim o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Czesława Majorka w Ryglicach, który odbył się na hali Szkoły Podstawowej w Ryglicach. Nasza drużyna w składzie: Kacper Balasa, Kamil Gilski, Rafał Kumięga, Kamil Łaguz, Karol Stojak, Kacper Filip, Bartosz Kumięga, Jan Wnęk, Antoni Żygłowicz, Grzegorz Kumięga i Marcel Maduzia, po ciężkiej i dobrej grze zajęli PIERWSZE miejsce. Chłopcy podjęli walkę od samego początku, dzięki czemu udało im się wyjść z grupy na pierwszym miejscu. W finale ponownie spotkaliśmy się z reprezentacją szkoły podstawowej w Łękawicy (w meczu grupowym był remis 2:2) i po koncertowej grze wygraliśmy go 4:1. Najlepszym zawodnikiem i królem strzelców turnieju został Kacper Balasa. Chłopcy pokazali serce na boisku i to że nigdy się nie poddają. Opiekunem drużyny był Marcin Chmiel.