• Przedszkolne od kuchni.

     • Dzieci z grupy „Smerfy" realizując zadanie "Kicia Kocia gotuje" w ramach Ogólnopolskiego projektu "Z Kicią Kocią Maluchy zamieniają się w Zuchy" udały się z wizytą do przedszkolnej kuchni. 

      Powitały nas panie, które codziennie przygotowują smaczne i zdrowe posiłki dla wszystkich przedszkolaków. 

      Dzieci dowiedziały się na czym polega praca kucharek, jakich zasad bezpieczeństwa i higieny należy przestrzegać w pracy. Panie o prowadziły nas po kuchennych pomieszczeniach, pokazały sprzęty potrzebne do gotowania. Przedszkolne garnki, kuchenka czy patelnie okazały się o wiele większe niż te w domu. 

       Na zakończenie dzieci pięknie podziękowały za wszystkie zdrowe posiłki, które panie kucharki przygotowują dla nich codziennie. 

      Justyna Trojan

     • Przedszkole w Teatrze

     • 15 listopada grupy Tygryski, Muminki i Sówki wybrały się na przedstawienie teatralne pt. "Jaś i Małgosia". Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie był okazją do poznania dobrze znanej dzieciom bajki w nowej - teatralnej odsłonie i pozwolił nam przenieść się w barwny świat pełen radości, marzeń i muzyki. Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem dla dzieci i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

      Justyna Trojan

     • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 11 LISTOPADA 2023

     • Z okazji 105 rocznicy odzyskania Niepodległości społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii, aby uczcić pamięć wszystkich bezimiennych bohaterów, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Trudna historia Polski zabrała bliskich tysiącom rodzin, którzy w listach pisali z frontu o tęsknocie, miłości i wartościach. Udział w akademii uświadamia Uczniom naszej Szkoły jak ważny jest patriotyzm i szacunek do polskich symboli. Uczniowie klas czwartych wierszem, piosenkami i tańcem wprowadzili nas w patriotyczny nastrój. Pamiętajmy, że Ojczyzna jest w naszych sercach i żadne inne miejsce na ziemi jej nie zastąpi, a wolność zdobyta poświęceniem i ofiarnością wielu pokoleń nie jest dana raz na zawsze.

      Obyśmy zawsze mogli żyć w wolnej Polsce!🇵🇱

     • Dzień Postaci z Bajek

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek nauczyciele punktu przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych oraz panie  pomoce nauczycieli przygotowały niespodziankę swoim dzieciom. Przedstawienie teatralne „Jaś i Małgosia" to pełna zabawy i humoru opowieść o postaciach dobrze nam wszystkim znanych, ale w dość niecodziennej odsłonie. Baba Jaga, która się stała Jadwigą oraz zamiast chatki z piernika pensjonat. Zaniepokojony Jaś i Małgosia prosili o pomoc Wielkiego Baja i Wróżkę Fantazję. Jak się okazało wspólną pracą udało się uporządkować znaną bajkę. Gra aktorska nauczycieli spowodowała uśmiech na niejednej twarzy.

      Renata Hebda

     • Strażacy w Przeszkolu

     • Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz punktu przedszkolnego z wielką radością witały przybyłych gości- Strażaków z OSP w Lubczy. W trakcie spotkania przybliżyli dzieciom, na czym polega ich praca oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Przypomniano zasady ewakuacji w naszej szkole, miejsce zbiórki oraz zasady postępowania. 

      Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe i dowiedziały się w jakich okolicznościach można ich używać. 

      Dziękujemy strażakom za przybycie i atrakcyjne zajęcia.

      Renata Hebda

     • Światowy Dzień Kanapki

     • Kanapka to jedna z najprostszych i najsmaczniejszych przekąsek, po które chętnie sięgamy, gdy nie mamy zbyt wiele czasu. W zależności od strony świata przygotowywane są na różne sposoby. Jej święto przypada na 3 listopada, czyli datę urodzin hrabiego Johna Montagu – czwartego hrabiego Sandwich, który uznawany jest za pomysłodawcę „kanapki”. Tego dnia uczniowie naszej szkoły w ramach działań programu prozdrowotnego wzięli udział w szkolnej akcji “Dzień Kanapki”. Kolejny raz dzieci pokazały, że wiedzą jak należy zdrowo się odżywiać. Uczniowie przygotowali i wspólnie w klasach zjedli drugie śniadanie, które składało się z pożywnych, kolorowych i zdrowych kanapek, pełnych świeżych i pysznych składników. Kanapki uginały się pod ciężarem wędlin, serów, jajek oraz warzyw. Akcja była świetną okazją do tego, aby porozmawiać wspólnie o roli śniadania i zdrowych nawykach żywieniowych. To także doskonała okazja, by zatroszczyć się o swoje zdrowie i miło spędzić wspólnie czas!

     • Przedszkolaki Pamiętają

     • Listopad - czas związany ze Świętem Zmarłych, to czas zadumy i odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli i tych, którzy poświęcili życie dla naszej Ojczyzny. Jest to także okres modlitwy i wizyt na cmentarzach.

      Dzieci z naszego przedszkola wraz z wychowawcami także uczciły pamięć i oddały hołd żołnierzom, którzy zginęli w walce o naszą Ojczyznę zapalając znicze w miejscu pamięci na naszym cmentarzu parafialnym.

      Justyna Trojan

     • "Szkoła Pamięta"

     • Nasza Szkoła wzięła udział w piątej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

      Nauczyciele wspólnie z uczniami podjęli szereg działań. Obejmowały one porządkowanie grobów żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej, uczniowie odwiedzili groby Patrona Szkoły Czesława Wojewody oraz postaci ważnej w historii Lubczy księdza Józefa Lenartowicza. W celu przypomnienia postaci ważnej dla Lubczy powstała gazetka poświęcona księdzu J. Lenartowiczowi.

      Podjęte działania to kolejna okazja, aby uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

     • Stopki, wersaliki, szpalty...

     •  

          ...te nieco tajemnicze terminy nie są już niezrozumiałe dla uczniów klas siódmej i ósmej dzięki spotkaniu z dziennikarzem "Gazety Krakowskiej", Pawłem Chwałem.

          Doświadczony dziennikarz prasowy zaprezentował świeżo wydany numer gazety i zaznajomił uczestników spotkania z podstawową terminologią związaną ze swoją pracą. Przedstawił też zalety i wady tej profesji i zachęcił do podjęcia prób własnej twórczości. Miejmy nadzieję, że pan Paweł nie będzie jedynym dziennikarzem pochodzącym z naszej miejscowości!

     • Niezwykła przerwa – „Przerwa na czytanie”!

     • W czwartek 26 października 2023 uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubczy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji po tytułem: "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Uczniowie jedną przerwę spędzili w ciszy i skupieniu czytając ulubione książki lub wybrane teksty literackie. Łącznie w akcji uczestniczyło 163 osoby. Niezwykły widok: korytarz pełen czytających i kolejka w bibliotece do wypożyczenia książki - właśnie o to chodzi w akcji: zachęcić wszystkich do czytania i uświadomić, że oprócz poszerzania wiedzy i horyzontów, poprawy ortografii i stylistyki to także wędrówka do świata wyobraźni i podróż do przeszłości lub przyszłości. A wszystko to zupełnie za darmo! Aby jeszcze bardziej zachęcić wszystkich do czytania przypomnimy kilka korzyści, które są rezultatem spędzania czasu z książką:

      1. Czytanie pomaga w krytycznym myśleniu i poprawia funkcjonowanie mózgu.

      2. Poszerza wiedzę i wzbogaca słownictwo.

      3. Pomaga obniżyć poziom stresu i pozwala na relaks.

      4. Poprawia pamięć i koncentrację.

      5. Wzmacnia Twoje umiejętności pisania.

      6. Rozwija inteligencję emocjonalną.

      Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.  Przyjdź do biblioteki i zakochaj się w czytaniu! Czytanie to jak mocna dawka witamin – bez recepty #przerwanaczytanie

       

      Mapa szkół biorących udział w akcji:

      https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?hl=pl&mid=1QmaKMTxXkHJkULhIkdxY1y8cupVJu-Q&ll=15.11532095971022%2C25.22783770000001&z=2

       

      Barbara Golec

     • Dzień Dyni w Przedszkolu

     • Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni". W naszym przedszkolu święto to obchodziliśmy w piątek 27 października, wtedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.

      Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat.Poznały jej zastosowanie i budowę zaglądając nawet do środka. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. 

      Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw po których dzieci z zapałem zabrały się do wykonania prac plastycznych - wszystkie wyszły przepięknie! 

      Język angielski w tym dniu również upłynął pod hasłem Pumpkinday. 

      Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, wiedzy, ciekawości i świetnej zabawy.

      Justyna Trojan

     • Szkolne Kluby Sportowe 2023/2024

     • W naszej szkole prężnie działają sportowe zajęcia dodatkowe.

      Jest ich naprawdę wiele, a oto one:

      Kółko sportowe dla dziewcząt  klas 7,8, odbywa się w każdy poniedziałek (M. Chmiel)

      Kółko sportowe  dla młodszych chłopców klas 2,3 i 4 realizowane jest w piątek  (M. Chmiel).

      Dodatkowo w naszej szkole prowadzone są Ministerialne  SKS-y realizowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Są to ogólnodostępne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży.

      Pan M. Chmiel spotyka się z chłopcami 2 razy w tygodniu we wtorki i piątki, natomiast P. A. Szczeklik, mająca grupę koedukacyjną, spotyka się z uczniami w poniedziałki i piątki.

      W naszej szkole prowadzone są również zajęcia taneczne dla chętnych dziewcząt klas III-VIII. Obywają się one w środę. Prowadzi je pani A. Szczeklik.

      Od wielu lat w szkole realizowany jest cykl zajęć dodatkowych z zakresu gimnastyki korekcyjnej dla klas I-III, prowadzi je również P. A. Szczeklik, z częstotliwością po jednej godzinie w tygodniu dla każdej klasy I-III.

      „Nasze zajęcia, które prowadzimy z uczniami klas I-VIII, mają na celu budowanie i wzmacnianie systemu wartości, uczą zdrowej rywalizacji, umiejętności współdziałania w grupie, czy radzenia sobie z porażkami i zwycięstwami, uczą umiejętności rozwiązywania konfliktów. Zajęcia te dają poczucie wspólnoty w drużynie, czy zachęcają do systematyczności, uczą poprawności wykonywania ćwiczeń, wzmacniają poszczególne partie mięśniowe, jednym słowem korzyści z udziału w tego typu zajęciach można mnożyć i mnożyć, bo jest ich ogrom”, mówią jednogłośnie nauczyciele WF, jednocześnie zachęcając wszystkich do aktywności pozaszkolnej.

       

      A. Szczeklik

     • Światowy Dzień Zwierząt

     • Dzień 25 października w naszej szkole, a dokładnie na naszej świetlicy szkolnej był NIEZWYKŁY!

      Obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji zaprosiliśmy do szkoły naszych pupili.

      Zuzia przyniosła króliki miniaturki, Kacper z  Karoliną chomika Xavi, Kuba z Karolem również chomika Pixi, Mikołaj przyniósł papużki faliste Fala i Fefel. Były również patyczaki Uli o nazwie Zdziś  i Mariolka.

      Gościem honorowym tego dnia była lekarz weterynarii, Pani Agnieszka Kobos,. Przyprowadziła ze sobą dwa psy terapeutyczne rasy border collie (Mija i Kraksa), które prezentowały przeróżne sztuczki. Oprócz  tego przywiozła ze sobą żółwia greckiego-Franklina, ślimaka afrykańskiego, pająka-ptasznika kędzierzawego.

      Można było zobaczyć karaluchy, karaczany, w probówkach, uczniowie z naszej świetlicy mogły obejrzeć glisty zwierzęce, kleszcze, pchły, wszy, a pod mikroskopem świerzba.

      Pani A. Kobos, wprowadziła nas w tajniki zwierzęcego świata, poinstruowała jak należy dbać o zwierzęta, jak je pielęgnować i czym karmić. Nie tylko uczniowie, ale również rodzice, słuchali z ogromnym zaciekawieniem. Można było też zasięgnąć indywidualnej porady specjalistycznej.

      Nauczyciele świetlicy serdecznie dziękują rodzicom  i uczniom, zaangażowanym w naszą świetlicową akcję – DNIA ZWIERZAKA!

      Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Kobos za przybycie, za cenne rady i wskazówki do opieki nad naszymi pupilami, oraz przyprowadzone zwierzęta, owady, pajęczaki i inne eksponaty, dzięki którym wiele się nauczyliśmy.

      Ze względu na duże zainteresowanie, mamy nadzieję że uda nam się powtórzyć  tą akcję na wiosnę.

      A.Szczeklik

     • Już jest! English Express Magazine

     • W Naszej Szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna, w ramach której uczniowie redagują dwumiesięcznik w języku angielskim o krajach Wielkiej Brytanii. Czasopismo jest dostępne w wersji cyfrowej jako Flipbook – wystarczy kliknąć w link poniżej -  zapraszamy do lektury :)

      Uwaga – dla wiernych czytelników przewidziano konkurs.

      PS. Jeśli chcesz dołączyć do redakcji – skontaktuj się z p. Przeniosło.

       

     • "Ale Mózgi" Konkurs matematyczny

     • W dniu 24 października 2023 r. uczniowie klas 5-8 z naszej szkoły wzięli udziału w etapie szkolnym pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu „Ale Mózgi”, który polegał na rozwiązaniu 20 zadań matematycznych i logicznych w ciągu 40 minut. Uczestnicząc w konkursie będzie można poznać fascynujący świat matematyki, informatyki i programowania, korzystając z nowoczesnej platformy.

      „Ale Mózgi” to konkurs matematyczno-informatyczny, który nie wymaga wiedzy wstępnej, a jedynie umiejętności logicznego myślenia i chęci do nauki. W czasie trwania konkursu, uczestnicy mieli możliwość odkryć i rozwinąć pasję do matematyki i programowania. Konkurs jest podzielony na 3 etapy. Pomiędzy kolejnymi etapami uczniowie będą mieli czas na indywidualną naukę z użyciem dostarczonych materiałów do nauki programowania w języku Python.

      Życzymy sukcesów i rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

       

      I. Bryg

     • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy 2023

     • Czy wiesz, że każdy z nas ma 24 godziny na dobę, czyli 168 godzin tygodniowo, a więc 8760 godzin rocznie? Każdy sam decyduje, co zrobi z tym czasem, jak go wykorzysta, spożytkuje i zagospodaruje.

      Nasi uczniowie w ubiegłym tygodniu w sposób szczególny uczyli się umiejętności efektywnego zarządzania czasem. Poznali oni metody służące do określania priorytetów takie jak „Metoda ABC”, „Kwadrat Priorytetów”, wzięli aktywny udział w rozpoznaniu „Pożeraczy czasu” oraz poznali wybrane techniki zarządzania czasem. Nasi najmłodsi wykonali papierowe korony oraz brali udział w zajęciach związanych z planowaniem dnia. Wszystkie te działania podjęte zostały w ramach programu edukacyjnego „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy - Zostań Królową / Królem swojego czasu”.

      „Zła wiadomość jest taka, że czas leci. Dobra wiadomość jest taka, że to ty jesteś pilotem”. /M. Altshuler/

     • „Poczuj chemię do fizyki” - Grupa Zaelektryzowani

     • 20 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji pt. „Poczuj chemię do fizyki” prowadzoną przez Grupę Zaelektryzowani. Ciekawe eksperymenty przybliżyły najmłodszym i starszym dzieciom wiedzę dotyczącą powietrza. Uczniowie w ciekawej i przystępnej formie poszerzyli wiedzę o właściwościach powietrza, wodoru, helu i azotu. Uczestniczyli w niecodziennych eksperymentach: wybuchowym spalaniu wodoru, tworzeniu chmury z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz podróży poduszkowcem. Prezentujący zaprosił do wspólnych doświadczeń chętnych uczniów. Było przy tym niemało zabawy. Po raz kolejny okazało się, że nauka nie musi być nudna.

      To była naprawdę ciekawa i wesoła lekcja!

      Katarzyna Kiermasz

     • Halowa piłka nożna - Mistrz Gminy

     • W dniach 16 i 18 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszych w tym roku szkolnym zawodach sportowych. Na hali sportowej w Ryglicach walczono o tytuł Mistrza Gminy w halowej piłce nożnej.

      W kategorii Igrzysk Dzieci nasze dziewczęta uplasowały się na wysokim drugim miejscu, a chłopcy zostali sklasyfikowani na czwartym. W kategorii Igrzyska Młodzieży obydwie nasze drużyny stanęły na podium, chłopcy zostali Wicemistrzami Gminy, a dziewczęta ukończyły turniej na 3 miejscu.

      Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnych zawodach!

      M. Chmiel

     • Wycieczka klasy III do Krakowa

     • Uczniowie klasy III 20 października wybrali się do Krakowa, aby zwiedzić jego zabytki, poznać jego historię, tradycje i wybrane legendy. Trzecioklasiści wzięli tego dnia udział w aktywnych formach edukacji, takich jak: zajęcia w muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wycieczka z przewodnikiem po Krakowie. Tematyka towarzysząca uczniom podczas zajęć edukacyjnych to „Mikołaj Kopernik w KRAKOWIE”, czyli główny temat konkursu „Krakuskowym Tropem”, do którego uczniowie klasy III aktualnie się przygotowują. Przy okazji wizyty w dawnej stolicy Polski, dzieci odwiedziły kawiarnię „Nowa Prowincja”, gdzie Wisława Szymborska tworzyła swoje wyjątkowe wiersze.

      Edyta Kos