• Światowy Dzień Hasła 2022

     • Obchodzone corocznie w pierwszy czwartek maja święto, to idealny dzień na zapoznanie się z dobrymi praktykami dotyczącymi haseł. Zastanówmy się dziś czy nie ułatwiamy życia cyberprzestępcom!

      Żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie, a hasła pomimo, że towarzyszą nam od wieków, obecnie są ważniejsze niż kiedykolwiek. Hasło to podstawowa forma zabezpieczenia dostępu do naszych danych. W ten sposób chronimy swoją pocztę e-mail, dostęp do bankowości internetowej czy mediów społecznościowych. Światowy Dzień Hasła jest doskonałą okazją do tego, aby sobie przypomnieć, jakie są dobre praktyki tworzenia bezpiecznych haseł.

      Jak świętować Dzień Hasła?

      Poświęć chwilę i sprawdź swoje hasła. W razie konieczności wzmocnij je, wymyślając nielogiczne frazy, dodając spacje, zamieniając litery na cyfry itp. Upewnij się, że stosujesz różne hasła do swoich różnych kont. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak stworzyć silne hasło:

      Hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków. Jeszcze lepsze jest dłuższe hasło, składające się z 12 lub 14 znaków. Pamiętaj, że niektóre witryny, systemy operacyjne lub aplikacje mają swoje wymagania co do minimalnej długości hasła

      Hasło powinno zawierać co najmniej jeden znak z każdej z następujących grup: małe litery, duże litery, liczby, znaki specjalne.

      Tworząc hasło używaj frazy – wybierz np. łatwy do zapamiętania cytat z piosenki i użyj pierwszej litery z każdego słowa.

      Litery lub całe słowa zastępuj liczbami i symbolami. Przykład? Słowa „Mam dwadzieścia lat” można zapisać jako M@m2dzie$ciAl4T, a „Mam psa” jako M@m%p$@.

      Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają też, aby hasła tworzyć przy użyciu trzech losowych słów. Wystarczy, że je połączysz, np. „kawatramwajryba” lub „ścianacienkikoszula”. Tego dnia warto również upewnić się, że na ważnych kontach masz aktywowane uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „ŻYWY OBRAZ- ODTWORZENIE W FORMIE ZDJĘCIA WYBRANEGO DZIEŁA MALARSKIEGO”

     • 25 kwietnia w naszym przedszkolu został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny pt.  „Żywy obraz- odtworzenie w formie zdjęcia wybranego dzieła malarskiego”. Konkurs skierowany był do dzieci uczęszczających do Punktu Przedszkolnego i Oddziałów Przedszkolnych 0A, 0B i  0C oraz ich Rodziców.

      Konkurs miał na celu zintegrować członków rodziny, zachęcić do zabawy a także rozbudzić u najmłodszych zainteresowanie sztuką. 

      Komisja konkursowa stanęła przed trudnym wyborem, ponieważ każde
      z nadesłanych zdjęć zrobiło na nich ogromne wrażenie.

      Wyniki konkursu prezentują się następująco:

      I miejsce- Julia Kowalska

      II miejsce- Michalina Kowalska

      III miejsce- Sara Kowalska

      Wyróżnienie: Szymon Kumięga

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

     • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

     • Od 2020 r. działa darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
      800 121212 oraz specjalny czat internetowy czat.brpd.gov.pl, gdzie dzieci i młodzież mogą porozmawiać o swoich problemach, doświadczanych trudnościach, a także wspólnie ze specjalistami zastanowić się nad rozwiązaniami i sposobami radzenia sobie z kryzysem. Telefon i czat zapewniają młodym ludziom bezpieczną przestrzeń, w której są wysłuchiwani i mogą bez obaw, nawet anonimowo, przedstawić swoją perspektywę sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nasi specjaliści umożliwiają także włączanie rodzin dzieci lub szkoły w proces koniecznych zmian.

      Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku. Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) jako operator telekomunikacyjny i firma zaangażowana społecznie w pomoc dzieciom zdecydowała się wspomóc Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej współpracy wszyscy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych. Czat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.

       

      Z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie i przyjęcie do szkół dzieci i młodzieży ukraińskiej uruchomiłem w ramach Dziecięcego Telefonu Zaufania dyżury psychologów Warszawa, 14 kwietnia 2022 roku w języku ukraińskim i rosyjskim. Przebywający na terenie Polski małoletni z Ukrainy wymagają specjalnych oddziaływań psychologicznych, a także wsparcia informacyjnego, które dzięki dyżurowi psychologa biegle mówiącego w ich ojczystym języku są w stanie otrzymać. Lista dyżurów telefonicznych skierowanych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy znajduje się na stronie: ww.brpd.gov.pl. Kwietniowe dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim:

      19.04 – godz. 8-15

      20.04 – godz. 8-14

      20.04 – godz. 14-22

      21.04 – godz. 8-14

      21.04 – godz. 15-22

      26.04 – godz. 9-14

      27.04 – godz. 9-14

      27.04 – godz. 14-22

      28.04 – godz. 15-22

      Także w każdy poniedziałek w godzinach od 18 do 20 dyżuruje prawnik specjalizujący się w prawach uchodźców i cudzoziemców.

     • Ekologiczny tydzień.

     • Miniony tydzień w oddziałach przedszkolnych upłynął pod znakiem przyrody, ekologii i zdrowia. Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem. W poszczególnych dniach obowiązywał inny kolor ubioru i działo się coś ciekawego. Dzieci wspólnie tworzyły plakat ,,Przyroda wokół nas”, ozdabiały plakietkę z napisem „Uśmiechnij się” dla kolegi lub koleżanki. Oglądały również teatrzyk pt. „Smutna Ziemia”, wysłuchały pogadanki Pani pielęgniarki na temat zdrowia      i Pani asystentki stomatologicznej na temat higieny jamy ustnej oraz wzięły udział w quizie ekologicznym. Na zakończenie ekologicznej przygody dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i obiecały codziennie dbać o naszą planetę, a w nagrodę otrzymały dyplom „Mały Ekolog”.

     • Majówka w Ryglicach

     • W pierwszych dniach maja Ryglice staną się prawdziwą stolicą kominiarzy i orkiestr dętych. Będzie bardzo edukacyjnie i naukowo, ale nie zabraknie przy tym dobrej rozrywki i zabawy.

      Międzywojewódzki Cech Kominiarzy wskazał miasto Ryglice na miejsce organizacji I Ogólnopolskiego Kongresu Kominiarzy. Wybór nie był przypadkowy. Teren Gminy Ryglice posiada liczne walory krajobrazowe, kulinarne, kulturalne, turystyczne. Mieszkańcy wraz z lokalnym samorządem skutecznie dbają o wolne od smogu, krystalicznie czyste powietrze. Wydarzenie pod patronatem Ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Cieślaka rozpocznie się 2 maja panelem edukacyjnym pn. Komin-kocioł-paliwo, dotyczącym m.in. wykorzystania różnorodnych źródeł energii, ekologii, urządzeń grzewczych, bezpiecznego ogrzewania, historii zawodu kominiarza oraz konserwacji kominów.

      Na majówce w Ryglicach nie zabraknie także wrażeń artystycznych i patriotycznych. 3 maja przewidziana jest Gala Kominiarska połączona z XI Ryglicką Paradą Orkiestr Dętych- eliminacją do małopolskiego konkursu Echo Trombity. Gmina będzie uczci rocznicę Konstytucji 3 Maja, a lokalni strażacy będą obchodzić swoje święto.

      Podczas majówki przewidziane są także liczne dodatkowe atrakcje dla młodszych i starszych. Popłyną dźwięki rodzimych zespołów ludowych, Koła Gospodyń Wiejskich przyrządzą smaczne, tradycyjne potrawy, dla dzieci przygotowane będą m.in.: konkursy, zjeżdżalnia, wata cukrowa, popcorn.

      Ogromnie się cieszę, że możemy zorganizować tak wspaniałe wydarzenie i zapraszam Mieszkańców Małopolski w pierwszych dniach maja do naszej Gminy. Naprawdę będzie warto nas odwiedzić- mówi Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn.

     • Turniej Piłkarski o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Czesława Majorka w Ryglicach.

     • 15 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Piłkarskim o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Czesława Majorka w Ryglicach, który odbył się na hali Szkoły Podstawowej w Ryglicach. Nasza drużyna w składzie: Kacper Balasa, Kamil Gilski, Rafał Kumięga, Kamil Łaguz, Karol Stojak, Kacper Filip, Bartosz Kumięga, Jan Wnęk, Antoni Żygłowicz, Grzegorz Kumięga i Marcel Maduzia, po ciężkiej i dobrej grze zajęli PIERWSZE miejsce. Chłopcy podjęli walkę od samego początku, dzięki czemu udało im się wyjść z grupy na pierwszym miejscu. W finale ponownie spotkaliśmy się z reprezentacją szkoły podstawowej w Łękawicy (w meczu grupowym był remis 2:2) i po koncertowej grze wygraliśmy go 4:1. Najlepszym zawodnikiem i królem strzelców turnieju został Kacper Balasa. Chłopcy pokazali serce na boisku i to że nigdy się nie poddają. Opiekunem drużyny był Marcin Chmiel.

     • Wyniki Gminnego Konkursu

     • XXVIII Gminny Konkurs „Na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową” organizowany przez Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach. Gratulujemy!

     • Turniej BRD

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Zalasowej. Składał się on z kilku etapów m.in. z toru przeszkód, testów wiedzy z przepisów ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

     • Wyjazd do kina

     • Dnia 7 kwietnia 2022 roku przedszkolaki z grupy „Biedronki” pojechały na projekcję filmu animowanego pt. „ Zając Max:  Misja pisanka”  do Kina Millenium w Tarnowie.

      Celem wycieczki było: kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej , kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino) i w środkach transportu oraz integracja dzieci i wzmocnienie więzi koleżeńskiej,
      Po zakończonym seansie przedszkolaki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do przedszkola.

     • Międzynarodowy Dzień Książki w "Żuczkach".

     • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, Przedszkolaki z grupy "Żuczki" celebrowały w tym roku wyjątkowo 6 kwietnia. Z tej okazji każdy mógł przynieść do przedszkola swoją ulubioną książkę oraz opowiedzieć o niej kolegom i koleżankom. W czasie pouczających zajęć dzieciaki poznały zasady korzystania z książek i uświadomiły sobie, że wszystkie książki chcą być szanowane. Okazało się też, że chodzenie z książką na głowie wcale nie jest takie łatwe. Na pamiątkę świętowania dzieci własnoręcznie wykonały zakładkę do książki, a na zakończenie poznały trochę inny sposób czytania.

     • Spotkanie z bibliotekarką.

     • We wtorek 5 kwietnia 2022 roku naszą grupę przedszkolną „ Biedronki” odwiedziła Pani Bibliotekarka Mirosława Trojan  z Publicznej Biblioteki w Lubczy.   

      Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem bibliotekarza, rozbudzanie zainteresowania książkami oraz wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

      Na pamiątkę spotkania wszystkie dzieci  wykonały zakładkę do  książki i zostały zaproszone do biblioteki.

      Serdecznie dziękujemy Pani Mirosławie za spotkanie.

     • Konkurs plastyczno – techniczny „EKO - ZABAWKA”.

     • Konkurs plastyczno-techniczny dla dzieci i rodziców

       

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie  Eko – zabawka.

      Konkurs skierowany jest do dzieci uczęszczających do wszystkich oddziałów przedszkolnych i Punktu Przedszkolnego w Zespole Szkół w Lubczy oraz ich rodziców.

       Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie zabawki z materiałów ekologicznych bądź surowców wtórnych, w sposób bezpieczny dla użytkownika.

      CELE KONKURSU:

      • rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz rozbudzanie zainteresowań ekologicznych dzieci,
      • rozbudzanie wyobraźni i fantazji,
      • rozwijanie zdolności manualnych,
      • wdrażanie do estetycznego wykonywania prac plastyczno - technicznych,
      • integracja dzieci i rodziców, czerpanie radości ze wspólnie spędzonych chwil podczas kreatywnych działań.

      Prace należy przynosić do wychowawczyń grup do 29 kwietnia 2022 r.

      Regulamin w załączniku poniżej.

      Danuta Zgłobiś

      Regulamin-EKOZABAWKA_2022.docx​​​​​​​