• „ Bądź bezpieczny na drodze – noś odblaski”

     • Dnia 08 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygniecie konkursu plastycznego „Bądź bezpieczny na drodze – noś odblaski”. Udział w konkursie miał na celu popularyzację wśród dzieci zasad ruchu drogowego oraz propagowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Celem było uzmysłowienie uczniom jak ważne jest noszenie odblasków, jakie są ich zalety i przed czym mogą nas ochronić. Wykonując swoje prace uczniowie wykorzystali różne materiały i techniki rysunkowe. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy zwycięzcom!

     • Projekt kartki pocztowej o tematyce patriotycznej i harcerskiej

     • Młodzi artyści z naszej szkoły z klas 4-8,wykazali się umiejętnościami i kreatywnością biorąc udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ryglicach, Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju i Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach. Celem konkursu było m. in. popularyzowanie patriotyzmu małych ojczyzn oraz rozwijanie zainteresowań na temat osób czy wydarzeń, które przyczyniły się do powstania Polski oraz założenia ZHP, a związanych z Pogórzem. Konkurs przeprowadzany był w dwóch grupach wiekowych od 10 do 13 lat oraz od 14 do 16 lat. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i z niecierpliwością czekamy na wyniki!

     • 103 rocznica Odzyskania Niepodległości!

     • Biało-czerwone barwy to motyw przewodni ostatnich wydarzeń w naszej szkole: kotyliony, flagi, odświętne stroje, piękne dekoracje patriotyczne. Wszystko to dla uczczenia pamięci ludzi, którzy oddali życie za Ojczyznę. W środę 10 listopada o godzinie 11.11 dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu". Korytarze wypełniły się donośnym śpiewem płynącym z serc wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy ze względów bezpieczeństwa pozostali w swoich klasach - łączyła nas muzyka i wspólny śpiew. Uczniowie obejrzeli w formie nagrania uroczystą akademię przygotowaną przez koleżanki i kolegów z klas 2-7. To wszystko, co teraz robimy dla pamięci naszych przodków pozwala wierzyć, że już nigdy nie będziemy poddani żadnej próbie. A na znak solidarności i bycia Polakiem niech na każdym domu w tym dniu powiewa flaga biało - czerwona!#szkoładohymnu#103rocznicaodzyskanianiepodleglosci#niepodległa

     • Szkoła Promująca Zdrowie – Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania

     • Każdy z nas rano wstaje i myśli jak nie spóźnić się do szkoły, pracy, w co się ubrać? Ale i tak najważniejszą rzeczą jest energia jaką dostarczymy naszemu organizmowi. W związku z tym ważnym aspektem każdego poranka jest zdrowe energetyczne śniadanie. W naszej szkole postanowiliśmy zaakcentować Światowy Dzień Zdrowego Śniadania. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID – 19 zdrowe śniadania przygotowane zostały w domach, a w szkole mogliśmy podziwiać zdjęcia przygotowanych potraw. Każdy uczeń biorący udział w akcji otrzymał zdrową przekąskę.Dziękujemy wszystkim za udział.

     • Pani dietetyk z wizytą u naszych najmłodszych przedszkolaków

     • Promując wśród przedszkolaków  z grup „Żuczki” i  „Biedronki” zdrowe nawyki żywieniowe,  zorganizowano spotkanie z panią dietetyk Pauliną Czech. Pani Paulina opowiedziała przedszkolakom między innymi: kim jest dietetyk i czym się zajmuje, jakie produkty są najbardziej wartościowe dla naszego organizmu oraz w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Dzieci dowiedziały się również dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Przedszkolaki poznały więc zasady prawidłowego odżywiania się oraz klasyfikowały produkty spożywcze w piramidzie żywienia. Dla dzieci były to z pewnością pouczające zajęcia. Bardzo dziękujemy Pani Paulinie.

     • Zajęcia czytelnicze w klasie 2a

     • Dzięki współpracy z p. Mirosławą Trojan, 8 listopada uczniowie klasy 2a mieli okazje poznać legendę o "Hejnale z wieży mariackiej." Spotkanie zbiegło się z Dniem postaci z bajek, co jeszcze bardziej podkreśliło wagę czytania utworów literackich w młodszym wieku szkolnym i nie tylko. Uczniowie super spędzili czas oraz mogli poznać nie tylko treść legendy ale też zapoznać się z budową trąbki.

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w klasach 1-3

     • 5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. Czytając je dzieciom, rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej uczcili to święto, przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych, dzięki czemu po korytarzu co jakiś czas przechadzał się m. in. Kubuś Puchatek, Czerwony Kapturek, rycerz, Alicja z Krainy Czarów, księżniczka i wiele, wiele innych bajkowych postaci. Wszyscy oni spotkali się w sali gimnastycznej, żeby wziąć udział w konkursie na oryginalny strój bajkowy.Komisja wyłoniła zwycięzców. Są nimi:

      I miejsce: Kacper Piaskowy;II miejsce: Zuzanna StalecIII miejsce: Marcel KumięgaMartyna Cieślikowska

      Dziękujemy uczniom za aktywne włączenie się w Międzynarodowy Dzień Bajek, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada  i to właśnie tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Święto stało się okazją, aby przypomnieć  ulubionych bajkowych bohaterów, zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować dzieci z naszego przedszkola do wspólnej zabawy w „bajkowym wymiarze”.

     • Innowacja pedagogiczna w przedszkolu

     • Przedszkolaki z grupy „Biedronki” zrealizowały jesienne zadania w ramach innowacji pedagogicznej pt.„Kreatywne prace plastyczne małego artysty”. Malując folię bąbelkową i odciskając ją na kartce wykonały „Jesienne drzewa”. Za pomocą farby i dmuchania powstały prace związane z listopadową pogodą. Przedszkolaki ćwiczyły także ubieranie lalek na listopadowe chłody.

     • Wieczór z biblioteką

     • 22 października tego roku szkolnego w piątkowy wieczór, w gościnnych progach naszej biblioteki pojawili się uczniowie klasy czwartej z wychowawczynią. Pani bibliotekarka Mirosława Trojan przygotowała wiele niespodzianek. Na początek czytano fragmenty książki Thomasa Breziny pt. „Szkolny upiór powraca”. Sam tytuł książki sprawił, że podczas czytania zgaszono wszystkie światła, jedynie blask latarki oświetlał tekst. Książka podobała się dzieciom. Zainspirowane lekturą, dowiedziały się jak powstaje książka, potem rozwiązywały rebusy i łamigłówki. Mnóstwo radości przyniosły różne zabawy, gry oraz konkursy, między innymi wykonanie mumii egipskiej. Mamy nadzieję, że przez cały rok będą częstymi gośćmi biblioteki i będą czytali dla przyjemności.

     • Laboratoria Przyszłości

     • Mamy to! Z radością informujemy o otrzymaniu wsparcia finansowego w wysokości 60.000 zł w ramach program Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech  „Laboratoria Przyszłości”.

      „Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.”

       

      W ramach programu Nasza Szkoła zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt m.in drukarkę 3D, który z pewnością uatrakcyjni dotychczasowy proces zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności przez uczniów. 

      Dziękujemy!!!

     • Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży

     • Informujemy, że od 1 listopada br. działa telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

      Nowy, bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież mogą otrzymać wsparcie psychologiczne to 800 12 12 12.

      Z ekspertami można również skontaktować się za pomocą czatu internetowego, który znajduje się na stronie Rzecznika www.brpd.gov.pl

      Telefon i czat internetowy czynne są całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefoniczne są bezpłatne, a rozmówcy mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Link do strony Rzecznika Praw Dziecka:

      https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

     • „Przerwa na czytanie” – ogólnopolska akcja w biciu rekordu czytania na przerwie

     • 29 października 2021 roku widok korytarza szkolnego oraz sal najmłodszych przedszkolaków budził zachwyt i niedowierzanie: zaczytani uczniowie, nauczyciele a także panie z sekretariatu i z kuchni – każdy znalazł chwilę na czytanie!W specjalnie przygotowanych strefach, na wygodnych pufach starsi i młodsi czytali swoje ulubione książki. Najmłodszym przedszkolakom Panie czytały najciekawsze bajki. To pierwsza tego typu akcja w naszej szkole, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

     • #SzkołaPamięta

     • W odpowiedzi na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła Pamięta”. Nauczyciele wspólnie z uczniami podjęli szereg działań. Obejmowały one:

      • Porządkowanie Grobów żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej, Grobu patrona Szkoły Czesława Wojewody oraz grobu postaci ważnej w historii Lubczyks. Józefa Lenartowicza.

      • Samorząd Uczniowski odwiedził cmentarz oraz złożył na grobach, którymi opiekuje się szkoła kwiaty i znicze.

      • W celu przypomnienia postaci ważnej dla Lubczy powstała gazetka ścienna poświęcona ks. Józefowi Lenarowiczowi.

      Podjęte działania to kolejna okazja, aby uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

     • Akcja charytatywna

     • W czwartek 28 października 2021 r. Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował akcję charytatywną, której celem była zbiórka pieniędzy dla Pana Andrzeja Kłuska z Woli Lubeckiej. Przygotowania do akcji rozpoczęły się już w środę po południu, kiedy grupa Wolontariuszy spotkała się i wspólnie upiekła oraz pięknie udekorowała muffinki. Wszyscy lubimy słodycze, a te zrobione własnoręcznie smakują jeszcze lepiej. Przygotowane ciasteczka zostały wykupione w ciągu jednej przerwy. Cieszymy się, że nasze wypieki znalazły tak szerokie grono odbiorców. Serdecznie dziękujemy Pani Beacie Ługowskiej za wsparcie Klubu i przekazanie całej tacy muffinek o smaku gruszkowym.Zebrane pieniądze zostały wpłacone na konto Pana Andrzeja – link do wpłaty poniżej:https://www.siepomaga.pl/wplata/zJSNbR7V

      Serdecznie dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.

      Szkolny Klub Wolontariusza.

     • Podsumowanie "Dnia Dyni"

     • 27 października w naszej szkole odbył się Dzień Dyni. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach (dwie 15 minutowe przerwy), podczas których mieliśmy okazję zobaczyć na żywo układy taneczne naszych dziewcząt, oraz potańczyć do przygotowanych układów.

      Tego dnia ubraliśmy się na kolor pomarańczowy.

       

      Odbył się również konkurs dyniowy.

      Najlepsi dostali dyplomy, nagrody orazupominki.

       

      „Dzień Dyni” oraz wcześniejsze zajęcia na naszej świetlicy pozwolił Nam poznać wielką różnorodność tego urodziwego warzywa i wzbogacił naszą wiedzę. Poznaliśmy trochę niedoceniane, a naprawdę zdrowe warzywo jakim jest właśnie dynia.

      Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom, którzy włączyli się do naszej zabawy i pomagali Nam, serdecznie dziękujemy.

      Jesteście SUPER!!! :)

      Nauczyciele świetlicy Zespołu Szkół w Lubczy.

     • Zapisz się na konsultacje strategii dla młodych w woj. małopolskim!

     • Już 4 listopada odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa małopolskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Zapisy przyjmowane będą do 3 listopada (środa) do godziny 12:00.

      - Konsultacje wojewódzkie ogólnopolskiego dokumentu strategicznego dla młodzieży to pierwsza w historii naszego państwa inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprasza wszystkich młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do udziału, bez względy na poglądy – mówi inicjator konsultacji, Piotr Mazurek - Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

      Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

      Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone są na siedem obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat” oraz "Polska w Unii Europejskiej".

      Konsultacje dla woj. małopolskiego rozpoczną się 4 listopada br. od godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiamlodych13.webankieta.pl/

      Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 3 listopada (środa) do godziny 12:00. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.

      Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia”.

      Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem - pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

      Zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu!

     • Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Wojewody w Lubczy są już pełnoprawnymi uczniami

     • 26 października br. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Zanim jednak pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze, grali na instrumentach, tańczyli oraz udzielili odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. W tej wyjątkowej chwili pani Dyrektor Szkoły Magdalena Szwajkosz oraz Pan Paweł Augustyn Burmistrz Gminy Ryglice pogratulowali dzieciom zaprezentowanych umiejętności. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrym Polakiem i dbać o honor swojej Ojczyzny, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, być dobrym kolegą oraz przyjacielem roślin i zwierząt. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im . Czesława Wojewody w Lubczy" i dotykając ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Następnie przyszedł czas na rozdanie upominków, zrobienie pamiątkowych zdjęć z przybyłymi na uroczystość gośćmi, na życzenia, podziękowania i uściski.To jakże ważne wydarzenie na długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów.