• Dzień zwierzaka

     • W kalendarzu świąt nietypowych 4 października obchodzony jest Dzień Zwierząt. Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany konkurs na przebranie za ulubione zwierzę. Uczniowie zaprezentowali różnorodne i barwne stroje. Jury  wzięło pod uwagę szczególnie pomysłowość i samodzielność wykonania przebrania. 
      Pierwsze miejsce zdobyli: Nikola Zgłobiś i Franciszek Srebro. 
      Wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodkimi upominkami.

      Gratulujemy!

     • Spotkanie z policjantem

     • Całkiem niedawno bo w zeszłym tygodniu odwiedził nasze przedszkole niecodzienny gość asp. Mariusz Nalepa - dzielnicowy. Podczas spotkań w każdej grupie przedszkolnej opowiedział dzieciom jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, komu można powiedzieć jak się nazywamy, a komu nie? Nasze przedszkolaki posiadają takie wiadomości i swoją wiedzą podzieliły się z naszym gościem. Pokazały również, że są odpowiedzialni i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu. Pan policjant chętnie opowiadał przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i nie zapiętych pasów. Serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.

     • Mieszkania na wynajem w Ryglicach

     • Od 5 do 31 października 2022 r. trwa nabór wniosków na przydział mieszkań w bloku mieszkalnym przy ul. W. Boratyńskiego w Ryglicach. W nowo budowanym bloku dostępnych będzie 56 lokali mieszkalnych. Do wyboru będą mieszkania jednopokojowe, dwupokojowe oraz trzypokojowe o powierzchni od 32m2 do 69m2.  Do skorzystania z naboru pierwszeństwo będą miały młode małżeństwa, które nie posiadają jeszcze na własność lokalu mieszkalnego. Wpłata rezerwacyjna wynosi 900 zł/m2 i po ok. 20 latach mieszkania będzie można wykupić na własność, a wpłata będzie odliczona od wartości mieszkania. W załączeniu ulotka informacyjna. 

      Zainteresowanych zapraszamy do Urzędu Miejskiego w Ryglicach na spotkanie z pracownikiem (pokój nr 12, II piętro), który przedstawi Państwu warunki przydziału lokali lub do kontaktu telefonicznego pod nr tel.: (14) 644- 36-26.

       

      Burmistrz Ryglic

      Paweł Augustyn

     • Wycieczka klasy 1 i 2 na bajkę edukacyjną" Muzyczny Kodeks Drogowy"

     • 30 września uczniowie klasy 1 i 2 uczestniczyli w wystawianej na scenie Tuchowskiego Centrum Kultury bajce muzycznej pt.,, Muzyczny Kodeks Drogowy''. Bajka została przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej w Tuchowie. Po inscenizacji odbyła się krótka prelekcja z policjantem dotycząca bezpiecznego zachowania się na drodze.

     • Wycieczka do Krakowa

     • W dniu 30 września klasy trzecie w optymistycznym nastroju  wybrały się na wycieczkę do Krakowa po Starym Mieście  w ramach przygotowań do małopolskiego  konkursu Krakusek. Tematem tegorocznej edycji Konkursu jest: KRAKÓW – miasto pełne skarbów”.Celem  konkursu jest zachęcenie dzieci do poznawania Krakowa, jego zabytków, historii, tradycji i legend poprzez lekturę wybranych tekstów oraz udział w aktywnych formach edukacji, takich jak: lekcja muzealna, wycieczka po mieście i rodzinna gra terenowa.

      Pod opieką pani przewodnik z Akademii Żakowskiej, spacerowaliśmy po Starym Mieście rozwiązując zadania na kartach pracy. Uczniowie musieli pilnie słuchać i obserwować, gdyż podczas oprowadzania mieli również rozwiązywać rozmaite zadania. Po drodze w poszukiwaniu krakowskich skarbów  wstąpiliśmy do kościoła Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy polichromię, przedstawiającą polskie stylizowane kwiaty, zaprojektowaną przez Stanisława Wyspiańskiego oraz wysłuchaliśmy hejnału w wieży Mariackiej.

      Drugim punktem naszego programu była lekcja muzealna w Muzeum Narodowym  Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach. Zobaczyliśmy wiele obrazów nawiązujących do kampanii Napoleona oraz do rozbiorów Polski. Niewątpliwie największe wrażenie zrobił na dzieciach obraz Jana Matejki "HOŁD PRUSKI", a także "Kościuszko pod Racławicami".

      Nasz spacer zakończył się pod Wawelem. Na zakończenie zajęć klasa rozwiązała test i otrzymała  materiały, które pomogą im w przygotowaniu do konkursu. Aby dotrzeć  do ostatniego „skarbu”trzeba wejść na WAWELSKIE WZGÓRZE w kolejnym etapie konkursu.

      W dniu 30 września klasy trzecie w optymistycznym nastroju  wybrały się na wycieczkę do Krakowa po Starym Mieście  w ramach przygotowań do małopolskiego  konkursu Krakusek. Tematem tegorocznej edycji Konkursu jest :KRAKÓW – miasto pełne skarbów”.Celem  konkursu jest zachęcenie dzieci do poznawania Krakowa, jego zabytków, historii, tradycji i legend poprzez lekturę wybranych tekstów oraz udział w aktywnych formach edukacji, takich jak: lekcja muzealna, wycieczka po mieście i rodzinna gra terenowa.

      Pod opieką pani przewodnik z Akademii Żakowskiej, spacerowaliśmy po Starym Mieście rozwiązując zadania na kartach pracy. Uczniowie musieli pilnie słuchać i obserwować, gdyż podczas oprowadzania mieli również rozwiązywać rozmaite zadania. Po drodze w poszukiwaniu krakowskich skarbów  wstąpiliśmy do kościoła Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy polichromię, przedstawiającą polskie stylizowane kwiaty, zaprojektowaną przez Stanisława Wyspiańskiego oraz wysłuchaliśmy hejnału w wieży Mariackiej.

      Drugim punktem naszego programu była lekcja muzealna w Muzeum Narodowym Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach. Zobaczyliśmy wiele obrazów nawiązujących do kampanii Napoleona oraz do rozbiorów Polski. Niewątpliwie największe wrażenie zrobił na dzieciach obraz Jana Matejki "HOŁD PRUSKI", a także "Kościuszko pod Racławicami".

      Nasz spacer zakończył się pod Wawelem. Na zakończenie zajęć klasa rozwiązała test i otrzymała  materiały, które pomogą im w przygotowaniu do konkursu. Aby dotrzeć  do ostatniego „skarbu”trzeba wejść na WAWELSKIE WZGÓRZE w kolejnym etapie konkursu.

     • Wycieczka klasy V do Grand Chotowa Resort.

     • 27 września 2022 r. klasa Va wraz z wychowawcą p. Agnieszką Szczeklik oraz p. Marcinem Chmielem pojechali na wycieczkę do Grand Chotowa Resort.

      Celem wyjazdu była integracja zespołu uczniów jak również podnoszenie kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej oraz upowszechnianie form aktywnego wypoczynku.

      Nasi uczniowie pokonali dwie  trasy dostosowane do ich wieku. Przed  tym wyzwaniem, obowiązkiem każdego uczestnika było przejście szkolenia z instruktorem parku na temat zasad bezpieczeństwa. Na przeszkodach parku wszyscy uczestnicy nauczyli się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamali barierę lęku wysokości. Pobyt w Parku Linowym zapewnił uczniom niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu.

      Ostatnim punktem programu wycieczki, było ognisko z kiełbaskami. Zgromadzeni przy ognisku rozmawialiśmy o wrażeniach z parku linowego. Chłopcy grali w piłkę nożną, dziewczęta spacerowały po Ośrodku.

      Pogoda dopisała; dzień przeminął w miłej atmosferze.

     • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

     • W naszej szkole od 19 do 23 września odbył się "Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych".
      We wszystkich klasach realizowano zajęcia profilaktyczne poruszające tematy chorób zakaźnych ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dotyczącej przestrzegania podstawowych zasad higieny.
      Uczniowie przekazali ulotki dotyczące szczepień swoim rodzinom, natomiast na korytarzu szkolnym została przygotowana gazetka informacyjna.

     • Międzyszkolny Plener Malarski

     • 22 września 2022 roku w Szkole Podstawowej w Joninach odbył się Międzyszkolny Plener Malarski pod patronatem Burmistrza Ryglic. Uczennice : Joanna Kumięga, Klaudia Błońska i Milena Witek reprezentowały ZS w Lubczy i wraz z kolegami ze szkół z terenu gminy Ryglice wykonały wielkoformatowe prace nawiązujące w tematyce do pejzażu. Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem doktora Krzysztofa Maniaka – artysty wizualnego, prodziekana wydziału intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieli też możliwość wysłuchania wykładu i zapoznania się z twórczością artysty.

     • Dzień Przedszkolaka


     • 20 września dzieci z Punktu Przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych świętowały radośnie Dzień Przedszkolaka 😊. Było mnóstwo świetnej zabawy i niespodzianek. Przedszkolaki na pewno na długo zapamiętają ten dzień 🥰

     • "Muminki" pieką muffinki.

     • Dzieci z grupy "Muminki" przygotowania do Dnia Przedszkolaka rozpoczęły już w poniedziałek od upieczenia pysznych muffinek z czekoladą. Przedszkolaki dzielnie pracowały w parach. Każda grupa miała do wykonania jedno zadanie, ale efekty tej współpracy szybko dały się wyczuć w całej szkole, po której unosił się cudowny zapach babeczek.

     • Pogórzański festiwal smaków w Ryglicach.

     • W sobotę 24 września 2022 r. w Ryglicach odbędzie się Pogórzański Festiwal Potraw Regionalnych i wręczenie nagrody na Najlepszego Sołtysa Małopolski.

      Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. w intencji Ojczyzny i Sołtysów o godz.12:30. Dalsze uroczystości będą miały miejsce na Rynku w Ryglicach.

      W programie przewidziano: Pogórzański Festiwal Potraw Regionalnych, rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszego Sołtysa Małopolski A.D.2021, w którym nagrodę wręczy Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

      Ponadto odbędą się: występy kapel ludowych, koncert zespołu Leliwa Jazz Band, degustacje potraw regionalnych przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, degustacje miodów i win, inne bezpłatne atrakcje.

      Na wydarzenie zaprasza Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Grzegorz Przybyło.

      Więcej informacji znajduje się pod adresem: www.kulturaryglice.pl

     • 29 Ogólnopolska Akcja Sprzątnie Świata

     • W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach poprzednich, postanowiliśmy działać na rzecz naszego środowiska lokalnego. Dlatego chętnie przyłączyliśmy się do 29 Ogólnopolskiej Akcji Sprzątnie Świata, która w tym roku odbyła się pod hasłem  „Wszystkie śmieci są nasze!”. W naszej szkole przebiegała ona
      w dniach14-15 września 2022r.

      Celem akcji było podjęcie działań, dzięki którym nauczymy siebie i innych jak nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i jak być świadomymi konsumentami. W kształtowaniu postaw prośrodowiskowych poza nie śmieceniem  i sprzątaniem, liczy się również zmiana naszych codziennych nawyków na takie, które są przyjazne środowisku. 

      W akcji Sprzątanie Świata 2022 aktywny udział wzięli uczniowie klasy IVa, Va, VIa, VIIa, VIIIa, VIIIb wraz
      z nauczycielami wychowania fizycznego, p. A. Szczeklik, oraz p. M. Chmielem.

      Mamy nadzieję, że przeprowadzona akcja skłoniła do refleksji nad stanem środowiska naturalnego, oraz przysłużyła się rozwinięciu poczucia odpowiedzialności  za nie.

     • Biegamy i pomagamy - Razem dla Marysi

     • Burmistrza Ryglic Pan Paweł Augustyna zaprasza wszystkich do udziału w akcji "Biegamy i pomagamy - Razem dla Marysi”, która odbędzie się 18 września (niedziela) na Rynku w Ryglicach.

      Szczegóły na plakacie.

     • RAZEM DLA MARYSI – ZBIERAMY NAKRĘTKI

     • Samorząd Uczniowski zaprasza do włączenia się w akcję zbiórki nakrętek dla Marysi.

      Nakrętki można wrzucać do metalowego serca zamieszczonego na podwórku szkolnym lub zapakowane w worki zostawiać przy wejściu do szkoły nr 1.

      Każda ilość się liczy

      ZAPRASZAMY DO POMOCY!!!

     • Złota Jesień w Joninach

     • Burmistrz Ryglic Pan Paweł Augustyn zaprasza wszystkich na udział w uroczystości "Złota Jesień w Joninach", która odbędzie się 11 września 2022 r. Początek imprezy o godz. 12.00. Szczegółowy harmonogram znajduje się na plakacie.

     • Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

     • 1 września 2022 r. zaczął się nowy Rok Szkolny 2022/2023. Ten wyjątkowy dzień  rozpoczęliśmy wspólną Mszą Świętą w kościele parafialnym w Lubczy, po zakończeniu której uroczystym przemarszem udaliśmy się do Szkoły na akademię przygotowaną przez uczniów klas 8. Nowy Rok zainaugurowała Dyrektor Szkoły Pani Magdalena Szwajkosz, życząc wszystkim uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów. 1 września to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego, ale także data upamiętniająca wybuch II wojny światowej. Nasi uczniowie doskonale o tym wiedzą, dlatego ich występ artystyczny nawiązywał do tego jakże ważnego wydarzenia zapisanego na kartach historii Polski. Po akademii uczniowie spotkali się jeszcze ze swoimi wychowawcami, by parę chwil później wybiec ze szkoły i cieszyć się ostatnim dniem bez dźwięku lekcyjnego dzwonka.

     • MAMY TO! PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ W LUBCZY!

     • Z przyjemnością informujemy, że już od 1 września Szkoła Podstawowa w Lubczy realizuje program Laboratoria Przyszłości. W ramach programu otrzymaliśmy grant w wysokości 60 000 zł. Pierwszą część kwoty w wysokości 38 854zł przeznaczyliśmy na zakup następującego wyposażenia:

      -drukarka 3D, aparat fotograficzny, statyw do aparatu i kamery, oświetlenie do realizacji nagrań wraz z akcesoriami, mikroport i mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, stacje lutownicze z gorącym powietrzem i akcesoriami, filament do drukarki 3D, laptop do drukarki 3D oraz robot edukacyjny Photon Edu wraz z akcesoriami.

      Pozostała część uzyskanego grantu w kwocie 21,146zł została przeznaczona na zakup wyposażenia sali językowej: konsola/mikser dźwięku, słuchawki studyjne, głośniki oraz stoliki.

      Od września 2022 zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany w pracy z uczniami zarówno na lekcjach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, fizyka, geografia, matematyka, historia czy plastyka, ale też w zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów np. na zajęciach kółka artystycznego.

      (…) Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

      Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. (…)