• KONKURS PIOSENKI W JĘZYKU ANGIELSKIM: „YOU CAN SING”

     • W dniu 21 czerwca 2022 roku odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej dla chętnych uczniów chcących zaprezentować swoje talenty wokalne.  Jury w składzie: ksiądz Kamil Szęszoł, pani Lucyna Warchał oraz pani Iwona Bryg miało przyjemność wysłuchać wielu angielskich piosenek przygotowanych przez uczestników. Piosenki prezentowane przez uczniów były bardzo różnorodne, między innymi „Beach song”, „Dance Monkey” czy hit muzyczny „Dancing Queen”. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców, jury zdecydowało się przyznać trzy nagrody i trzy wyróżnienia:

      I miejsce – Angelika Szwalec „Dance Monkey”

      II miejsce - Wiktoria Kłusek „Beach song”

      III miejsce – Lena Łępa „Wellerman”

      Wyróżnienie – Nikodem Kłusek „My mummy song”

      Wyróżnienie - Agata Cieślikowska „Perfect”

      Wyróżnienie - Aleksandra Siedlik „Un Poco Loco”

      Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę.

     • Wycieczka do Warszawy

     • 10 czerwca uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Dwa dni wspólnie spędzonego czasu były dla nas niesamowitą przygodą, ale też ważną lekcją geografii, fizyki i historii. Pierwszego  dnia odwiedziliśmy Cmentarz na Powązkach. Tu mogliśmy oddać hołd Alkowi, Rudemu i Zośce- bohaterom powieści ,,Kamienie na szaniec’’. Na cmentarzu  odwiedziliśmy także groby wybitnych poetów, a także osób ze świata kultury, sportu czy polityki.

      Następnie zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem - poszliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza, później skierowaliśmy się w kierunku Starego Miasta, przewodnik pokazywał i opowiadał nam o najważniejszych miejscach i pomnikach. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, Pomnik Syrenki i wiele innych. Odbyliśmy również spacer uliczkami Starego Miasta. Następnie przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem obok Pałacu Prezydenckiego. Zwiedziliśmy również przepiękne wnętrza Zamku Królewskiego. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Sejmie. Po dokładnych instrukcjach ze strony służb bezpieczeństwa dostaliśmy się do Sali Plenarnej, gdzie pan przewodnik opisał historię tego budynku i przybliżył świat polityków. Wszyscy byli pod bardzo dużym wrażeniem tego miejsca.

                  Później udaliśmy wraz z przewodnikiem się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozował" nam przepiękny paw i liczne wiewiórki. Po drodze zatrzymaliśmy się pod Belwederem, aby wysłuchać krótkiej historii opowiedzianej przez przewodnika. Następnym punktem zwiedzania był Pałac Kultury i Nauki, jeden z najsławniejszych budynków w stolicy. Wjechaliśmy na taras widokowy, z którego można było podziwiać panoramę Warszawy.

                  Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy zwiedzaniem Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Pani przewodnik zaprosiła nas na fascynującą lekcję historii „Na sarmackim dworze”. Pani przewodnik zaprowadziła nas do białej sali, gdzie odbywały się bale. Następnie obejrzeliśmy rzeźbę upamiętniającą zwycięstwo pod Chocimiem, i freski oraz obrazy przedstawiające rodzinę królewską. Zwiedziliśmy apartamenty króla Jana III i królowej Marysieńki oraz galerię. Pani przewodnik wyjaśniła nam, z czego składa się strój szlachecki – jeden uczeń nawet go przymierzył. Mogliśmy również obejrzeć przypałacowe ogrody. Odwiedziliśmy chińską altankę, ogród różany i Jezioro Wilanowskie.

              Następnie pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Byliśmy podzieleni na trzy grupy. Lekcje muzealne były prowadzone w bardzo ciekawy sposób. Skupiliśmy się na przyczynach i przebiegu powstania.

            Kolejny punkt programu to pobyt w Centrum Nauki  Kopernik . To właśnie tu zobaczyliśmy wystawy  z interaktywnymi eksponatami, dzięki którym można samodzielnie odkrywać zjawiska i zasady rządzące światem. Pobyt w CNK stał się inspiracją do doświadczania i rozumienia świata.

            Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

     • „Ballady i romanse” w epoce komputerów

     • Młode pokolenie czyta bardzo niechętnie, nawet współczesną prozę, zaś o wierszach mówią najczęściej: nie rozumiem. Tymczasem okazało się, że młodzi recytatorzy, uczestnicy Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Ryglicach, potrafią doskonale wejść w klimat romantycznej poezji i budzić wzruszenie słuchaczy. Jednym z laureatów konkursu jest uczeń naszej szkoły, Adam Maziarka, który przygotował tak poruszającą interpretację „Rękawiczki”, że oczarowane jury przyznało mu II nagrodę. Gratulujemy laureatowi i życzymy wielu kolejnych sukcesów.

     • Klasa I zwiedza Skansen Archeologiczny w Trzcinicy.

     • Dnia 14 czerwca klasa I udała się do Trzcinicy, aby zwiedzić Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Uczniowie zwiedzili w pierwszej kolejności  wspaniale zaaranżowaną ekspozycję, a następnie  obejrzeli  widowiskowy film o Karpackiej Troi. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie  parku archeologicznego, gdzie  zrekonstruowano osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku. Dodatkową atrakcją była możliwość podziwiania grodziska i rozległej panoramy z platformy widokowej wybudowanej na obrzeżach skansenu. Po długim spacerze nadszedł czas na chwilę odpoczynku, po którym uczniowie udali się na warsztaty ceramiczne oraz warsztaty inspirowane średniowiecznymi zmaganiami wojów pt.: „Gry i zabawy Słowian”.  Wszyscy pełni entuzjazmu i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili bezpiecznie do domu.

     • Wycieczka do Rzeszowa

     • 8 czerwca klasa ósma i parę  osób z klas młodszych udała się na wycieczkę do Rzeszowa. Swą wędrówkę rozpoczęli od pomnika Czynu Rewolucji i przylegających  do niego Ogrodów Bernardyńskich, następnie  wyruszyli na Plac Ofiar Getta, a po drodze mogli przejść się wyjątkową w skali całego kraju, okrągłą kładką dla pieszych nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i Grunwaldzkiej. Kolejnym odwiedzonym miejscem był Plac Cichociemnych i serce rzeszowskiej Starówki czyli Rynek miejski. Przechodząc obok Ratusza mieliśmy okazję wysłuchać pięknego utworu granego na pierwszym na świecie fortepianie zewnętrznym. Kontynuując wędrówkę najstarszą ulicą w mieście obecnie nazywaną ul. 3 Maja dotarliśmy do fontanny multimedialnej. W upalny dzień to wspaniałe miejsce do zabawy i ochłodzenia się, w godzinach wieczornych miejsce niezwykłych przedstawień światła i dźwięku. Nad fontanną wznosi się piękny Letni Pałac Lubomirskich. Ostatnim punktem wycieczki, chyba najbardziej wyczekiwanym  był pobyt w Flyparku gdzie przez dwie godziny uczniowie mogli oddać się świetnej zabawie.

     • Szkolny konkurs ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii.

     • W dniu 9 maja najtęższe ortograficzne umysły walczyły  w naszej szkole o tytuł Mistrza Ortografii. Rywalizacje piórem trwały od godziny 9 .00 na obydwu szczeblach edukacyjnych. Najpierw pisali dyktando uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, później uczniowie drugiego etapu kształcenia. Wkrótce wyniki.

      Konkurs przygotowały Panie logopedki: Bożena Gąsiorek, Anna Trojan.

     • Wycieczka do "Promiennego Zamku"

     • W środę, 8 czerwca dzieci z grup „Żuczki" i „Biedronki" wybrały się na wycieczkę do „Promiennego Zamku" w Tarnowie. W tej niesamowitej sali zabaw każdy znalazł coś dla siebie. Dla dzieci przygotowano moc atrakcji, wśród nich ogromną dmuchaną zjeżdżalnię oraz trzy trochę mniejsze, które prowadzą wprost do suchych basenów wypełnionych kolorowymi kulkami.

      Jednak największym powodzeniem wśród dzieci cieszył się trzy-poziomowy tor przeszkód z licznymi schodkami, ślepymi przejściami, przeszkodami, zabawkami i innymi atrakcjami. Radości i uśmiechu dzieci nie było końca.

     • Wyniki I Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego „Geografia Europy”.

     • W dniu 2 czerwca 2022 r. w  Zespole Szkół w Lubczy odbył się I Międzypowiatowy Konkurs Geograficzny pod nazwą: „Geografia Europy”, który został objęty honorowym patronatem Burmistrza Ryglic Pawła Augustyna, Starosty Powiatu Tarnowskiego Romana  Łucarza, Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Marcina Guzika, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie Rafała Rosteckiego oraz Dyrektora Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie Łukasza Cieślika.

                  Do rywalizacji przystąpiło 23 uczniów z 23 szkół z terenu powiatów: tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. Pytania przygotowane zostały przez nauczyciela konsultanta z MCDN Ośrodek w Tarnowie  Panią Anitę Stinię. Po sprawdzeniu  prac przez komisję wyłoniono zwycięzców, którymi zostali:

      I miejsce: Kinga Jabłoniec z Zespołu Szkół w Radłowie

      II miejsce: Marek Duda  z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żurowej

                       Damian Uchwat  ze Szkoły Podstawowej w Ryglicach.

      III miejsce: Bartosz Małek ze Szkoły Podstawowej w Smęgorzowie,

      IV miejsce: Magdalena Siuda ze szkoły Podstawowej w Ołpinach,

      V miejsce: Martyna Kawa ze Szkoły Podstawowej w Śmignie,

                        Krystian Kosowski ze Szkoły Podstawowej w Swoszowej,

                        Borys Szura ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli,

                       Antonina Marcinek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gnojniku

      Dla wszystkich uczestników przygotowano  drobne upominki. Dla najlepszych nagrody sponsorowali:  Starosta Powiatu Tarnowskiego, Burmistrz Ryglic, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych  Województwa  Małopolskiego  oraz Dyrektor Zespołu Szkół  w Lubczy.

       Wszystkim uczestnikom serdecznie  gratulujemy.

      Dziękujemy Współorganizatorom i Partnerom oraz nauczycielom  za przygotowanie  uczniów.

     • Mistrz ortografii - III edycja konkursu na Dyktanda.pl

     • Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w III edycji konkursu Mistrz Ortografii!

      Uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę poprzez rozwiązywanie dyktand online w serwisie Dyktanda.pl.
      https://dyktanda.pl/lista-konkursow [1]

      W tej edycji rywalizacja będzie wyglądała następująco:
           * konkurs potrwa 5 dni - od 13.06 (poniedziałek) do 17.06 (piątek);
           * każdego dnia będą pojawiały się dwa dyktanda konkursowe;
           * oceniana będzie poprawność odpowiedzi oraz czas rozwiązywania;
           * wszystkie zdobyte punkty będą sumowane w rankingu, który wyłoni zwycięzców;
           * do wygrania są korepetycje w serwisie z korepetycjami online i nauką języków Tutors.live [2] (https://tutors.live/pl).

      Aby dołączyć do rywalizacji, wystarczy zapisać się do konkursu w swojej kategorii wiekowej:
           * klasy 1-3 [3]
           * klasy 4-6 [4]
           * klasy 7-8 [5]
           * szkoła średnia [6]
           * dorośli [7].

      Udział w konkursie jest bezpłatny! Każdy uczestnik otrzyma nagrodę gwarantowaną, a najlepsi otrzymają pakiety 
      korepetycji do 
      wykorzystania w serwisie Tutors.live.

      Serdecznie zapraszamy!

     • Wycieczka Parku Rozrywki "Mani" w Krośnie.

     • 3 czerwca dzieci z grup "Pszczółki" i "Mali Odkrywcy" wybrały się na wycieczkę do Parku Rozrywki "MANI" w Krośnie. Czekały tam na nich przeróżne atrakcje m.in. trampoliny, parki linowe, labirynt, pływanie łódkami, kule wodne, gokardy. Czas szybko minął i po aktywnie spędzonym dniu wszyscy zadowoleni wrócili do przedszkola.

     • Zakończenie projektu "Oto Hałabała! zna go Polska cała"

     • Przedszkolaki z grupy "Biedronki" zakończyły realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Oto Hałabała! zna go Polska cała". W ramach ostatnich zadań dzieci zapoznane zostały ze śpiewem słowika oraz z podstawowym krokiem tradycyjnego tańca -walczyka. Na zakończenie projektu wykonały pamiątkowe zdjęcie z Krasnalem. Grupa "Biedronki" zakończyła także przygodę z innowacją pedagogiczną pt. "Kreatywne prace plastyczne małego artysty". Ostatnie zadanie w wykonaniu przedszkolaków to "Plaża"- taca sensoryczna (wykorzystanie galaretki spożywczej, kaszy mannej, muszli i kamieni naturalnych).

     • Program "Mamo, tato, wolę wodę!"

     • Przedszkolaki z najmłodszych grup "Żuczki" i "Biedronki" wzięły udział w XII edycji programu "Mamo, tato, wolę wodę!" Program „Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. W ramach programu przedszkolaki realizowały różne zadania.

     • „Poznaj Polskę”, to super hasło na wycieczkę!

     • 27 i 28 maja uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wyruszyli szlakami polskiej historii. Pierwsze poznane miejsce to zamek w Pieskowej Skale i słynna Maczuga Herkulesa. Następnie odwiedziliśmy Gród Kraka, Zamek na Wawelu oraz Rynek Starego Miasta. Poznaliśmy pełne uroku i czaru krakowskie zabytki. Zmęczeni ale szczęśliwi udaliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce na zasłużony odpoczynek. Była to niezapomniana noc.

      W drugim dniu odwiedziliśmy muzeum św.Jana Pawła II w Wadowicach oraz spróbowaliśmy słynnych kremówek. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie słynnej Kalwarii Zebrzydowskiej. Pełni wrażeń i pozytywnych emocji wróciliśmy do domu.

      Oby w kolejnym roku udało się wyruszyć na dalszy ciąg wędrówki z cyklu ,,Poznaj Polskę”.

     • Gminny Dzień Dziecka

     • 1 czerwca odbył się Gminny Dzień Dziecka w Kowalowej. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji m.in. iluzjonista z papugą Niko, animacje, zabawy, dmuchany plac zabaw, zjeżdżalnie oraz poczęstunek: lody, rurki z kremem, drożdżówki, kiełbaski z grilla, placki, ciastka i wspaniałe tradycyjne przysmaki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Kowalowej i Lubczy. Równolegle z zabawami odbywającymi się na przy szkolnym placu rozgrywano również zawody sportowe na orliku.

      Dziękujemy organizatorom: Burmistrzowi Ryglic, Stowarzyszeniu Razem dla Jonin, Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach oraz Klubowi Sportowemu Ks Ryglice.

     • Dzień Mamy

     • "...Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,

      Za to , że wskazujesz mi drogę  w mroku,

      Za to , że dni moje tęczą malujesz.

      Dziś Mamo z serca Ci dziękuję..."

       

      1 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Matki, na którą cała nasza społeczność szkolna zaprosiła najbliższe i najważniejsze osoby - swoje mamy. Dzień Matki to święto wypełnione serdecznymi życzeniami. Jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Dzieci z Punku Przedszkolnego, Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniowie klas 1-3 przygotowały wiersze, piosenki i piękne tańce.  Rozczulone mamy z radością dziękowały swoim pociechom za miłość, pamięć i pozytywne emocje. Pani Dyrektor  złożyła zebranym serdeczne życzenia z okazji ich święta. Słodki poczęstunek i czas spędzony na wspólnej rozmowie zakończył tę miłą uroczystość.