• Spotkanie z Pszczelarzem

     • Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 z niecierpliwością oczekiwali na zapowiedziane spotkanie z Pszczelarzem. Wszyscy bardzo się zdziwili jak zobaczyli swojego gościa. Pszczelarzem okazał się bowiem wieloletni pracownik Zespołu Szkół w Lubczy Pan Artur Trojan, który już od ponad 20 lat zajmuje się pszczelarstwem. Zaproszony gość przybył do nas w towarzystwie swoich „przyjaciół”, które przywiózł w specjalnym ulu. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia tych owadów, dowiedziały się czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Obserwowały z bliska rój pszczół i odszukiwały królową. Pan Artur omówił i zademonstrował również narzędzia i strój jaki wykorzystuje się przy pracy w pasiece. Pszczelarz przygotował też dla wszystkich słodką niespodziankę. Wszystkich poczęstował zdrowym, świeżym i pachnącym miodem ze swojej pasieki.

      Serdecznie dziękujemy panu Arturowi za miłą wizytę i poświęcony czas.

     • Klasa 2b laureatem w konkursie edukacyjnym "Velvet.Piątka dla Natury".

     • Z ogromną radością informujemy, że klasa II B z Zespołu Szkół w Lubczy znalazła się w gronie nagrodzonych prac w konkursie edukacyjnym ,,Velvet. Piątka dla natury’’! Serdecznie dziękujemy za oddawane na nas głosy przez całą społeczność lokalną. Dzięki Państwu klasa zdobyła tak wiele głosów w konkursie. Cieszymy się, że ten konkurs był impulsem do aktywnego i kreatywnego promowania postaw proekologicznych wśród najmłodszych. W nagrodę otrzymaliśmy certyfikat oraz nagrody w postaci zestawów edukacyjnych , które posłużą nam i naszym rówieśnikom w zgłębianiu wiedzy.

      Dziękujemy za wsparcie i oddane głosy!

     • SPOTKANIE Z TRENEREM ZDROWIA

     • 11 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  warsztatach edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego trenera zdrowia, pozwoliły dzieciom w przystępny i atrakcyjny sposób poznać zasady prawidłowego żywienia oraz rolę codziennej aktywności fizycznej. Pani trener pokazała uczniom jak wybierać zdrowe produkty do codziennej diety oraz omówiła alternatywy dla niezdrowych i fast foodowych przekąsek i potraw. Wskazała, jakie produkty powinno zawierać pełnowartościowe, zbilansowane i zdrowe I i II śniadanie. Uświadomiła również dzieciom, jak niezdrowe jedzenie wpływa na ich zdrowie i naukę w obecnym czasie i jakie konsekwencje może przynieść w przyszłości. Wskazała choroby fizyczne i psychiczne wynikające z niezdrowego stylu życia. Uczniowie w czasie warsztatów byli bardzo aktywni, chętnie wykonywali przydzielone zadania i uczestniczyli w dyskusji.  Zajęcia były atrakcyjne i bardzo pouczające :)

     • Ciao Roma! Uczniowie z Lubczy na wymianie międzynarodowej w Rzymie.

     • W dniach 15-21 maja 2022 sześciu uczniów pod opieką nauczycielek uczestniczyło w spotkaniu szkół partnerskich z Francji, Hiszpanii i Włoch w ramach programu Erasmus+. Program zawierał udział w zajęciach lekcyjnych, warsztatach, wycieczkach i poznawaniu włoskiej kultury. Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie najważniejszych zabytków Rzymu: Koloseum, Forum Romanum, Fontanny di Trevi, Panteonu. Najważniejszym punktem była wizyta w Watykanie. Uczniowie mieszkając przez tydzień we włoskich rodzinach ze swoimi rówieśnikami mieli niepowtarzalną okazję poznać codzienne życie rodzinne i sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne. 

      Głównym tematem wymiany międzyszkolnej było zapoznanie uczestników z tematem Żywności Modyfikowanej Genetycznie. Uczniowie poznali czym jest GMO, jakie są jego wady i zalety oraz odwiedzili farmę ekologiczną, której celem jest ochrona bioróżnorodności i edukacja. Zaprezentowali także swoim kolegom nasz kraj i naszą szkołę. 

      Udział w międzynarodowych zajęciach, pobyt w szkole i nawiązane relacje z uczniami z Europy rozwijają umiejętności językowe i komunikacyjne oraz są motywacją do poszerzania swojej wiedzy. 

      Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Be ECO - LOGICAL" realizowanego od 2020 roku.

     • Śladami Patronów Roku 2022

     • 17 maja odbyła się wycieczka przedmiotowa do Bóbrki i Żarnowca. Uczniowie klasy piątej i czwartej pod opieką wychowawców: p. Bożeny Gąsiorek, p. Marii Kłusek i p. Barbary Wójtowicz-Machoty zwiedzili dwa niezwykle urokliwe miejsca. Pierwsze to Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, drugie - Muzeum Marii Konopnickiej.

      Ignacy Łukasiewicz to wynalazca lampy naftowej i pionier w wydobywaniu ropy, Maria Konopnicka była niezwykłą kobietą, pisarką i patriotką. To ona napisała ,,Rotę’’ - utwór, który zna chyba każdy Polak. Obydwoje są Patronami Roku 2022, wybranymi przez Sejm Rzeczypospolitej.

      W czasie zwiedzania uczniowie słuchając opowieści przewodników, poszerzali wiadomości na temat technik wydobywania ropy, tych dawnych i współczesnych, podziwiali piękne kolekcje lamp naftowych. Zobaczyli dworek, w którym mieszkała poetka (dar od polskiego społeczeństwa). Jeden z uczniów - Adam Klucznik z klasy 5, miał nawet okazję zagrać na pianinie artystki, czym wzbudził uznanie całej grupy.

      Wycieczka zakończyła się wizytą w Fly Parku, gdzie wszyscy mogli się odprężyć i sprawdzić swoją sprawność fizyczną.

      Z pewnością ten wyjazd zapadnie wszystkim w pamięć i będzie mile wspominany.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA "EKO - ZABAWKĘ"

     • W naszym przedszkolu odbył się konkurs ekologiczny na „Eko - Zabawkę". Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu zabawki z materiałów ekologicznych bądź surowców wtórnych. Dzieci razem z Rodzicami wykonały niezwykłe prace wykazując się pomysłowością i niezwykłą inwencją twórczą. Na konkurs wpłynęło łącznie aż 43 prace. Każda praca była oryginalna i niepowtarzalna.

      Komisja konkursowa, która miała niezwykle trudne zadanie, postanowiła ostatecznie przyznać w konkursie następujące nagrody i wyróżnienia:

      I miejsce – Sara Kowalska  – gr. ŻUCZKI

      II miejsce - Michalina Kowalska  - gr. PSZCZÓŁKI

      III miejsce - Julia Kowalska - gr. BIEDRONKI

      Wyróżnienia:

      Alicja Siedlik – gr. BIEDRONKI

      Maja Łępa – gr. MALI ODKRYWCY

      Kacper Niemiec - gr. MALI ODKRYWCY

      Dziękujemy serdecznie tym, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami :) GRATULUJEMY!!!

     • Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej „YOU CAN SING”

     • Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z regulaminem szkolnego konkursu piosenki angielskiej „YOU CAN SING”. Drogi uczniu! Jeżeli chcesz wziąć udział w konkujrsie musisz zgłosić to nauczycielowi j. angielskiego do 30 maja 2022 r. Sam konkurs odbędzie się 21 czerwca. Nie zwlekaj!!! Zapisz się w najbliższym czasie.

     • Spotkanie z muzyką - muzyczne Trio KURAKAS

     • Dziś w naszej szkole gościliśmy muzyczne trio „Kurakas”. „Kurakas” w języku Quechua (jeden z języków Inków-Indian Ameryki Południowej) znaczy „Wysłannicy Inków”. Celem spotkania było poznanie muzyki, tradycji, historii, geografii i obyczajów czyli szeroko pojętej kultury krajów Ameryki Łacińskiej. Uczniowie poznali instrumenty charakterystyczne dla danego regionu, a nawet mieli możliwość zagrania na nich. Nie obyło się także bez tańca. Dziękujemy zespołowi „Kurakas” za wspaniałą zabawę.

     • Wygrana zabawa w Promiennym Zamku.

     • Uczniowie klasy II b w dniu 9 maja udali się na dwugodzinny pobyt do Promiennego Zamku w Tarnowie. Była to nagroda za udział w  konkursie, którego zadaniem było wspólne przygotowanie projektu zaproszenia do Promiennego Zamku. Dzieci skorzystały z mnóstwa atrakcji m.in. ogromnej dmuchanej zjeżdżalni, trzypoziomowego toru przeszkód, basenu kulkowego ze zjeżdżalniami. Mogły także przeglądać się w magicznych lustrach. To był niezapomniany dzień pełen wrażeń. Warto brać udział w konkursach!

     • KRAKOWSKIE SPOTKANIE z TALIĄ

     • Spotkanie z Talią, muzą komedii, było najważniejszym powodem wyprawy do Krakowa grupy wielbicieli teatru. Uczniowie mieli możliwość poznać jedną z najbardziej znanych sztuk mistrza Moliera pt.: "Chory z urojenia", na dodatek w jubileuszowym wydaniu, w dwudziestym roku jej wystawienia. Wspaniałe wnętrza Teatru im. Juliusza Słowackiego, śledzenie gry gwiazdora, Andrzeja Grabowskiego, dotąd znanego jedynie z telewizyjnego ekranu, to nie jedyne wrażenia, które pozostały po tej wyprawie. Obcowanie z płótnami wielkich mistrzów w Muzeum Narodowym, spacer Królewskim Traktem też zapewne pozostaną w pamięci uczestników wycieczki do grodu Kraka.

     • Żeby Polska była Polską!

     • Maj, najpiękniejszy miesiąc roku, kojarzy się Polakom przede wszystkim z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.W naszej szkole świętowaliśmy tę rocznicę 5 maja. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów były słowa piosenki Jana Pietrzaka Żeby Polska była Polską, która w czasach PRL-u łączyła Polaków walczących o prawdziwą wolność kraju zniewolonego przez Związek Radziecki.Majowe święta to jednak nie tylko 3 Maja, ale i Święto Flagi oraz  8 maja - rocznica zwycięstwa nad faszyzmem, o czym przypomniały uczniom słowa scenariusza.

      Zatem niech się święcą wszystkie majowe rocznice!

     • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Przy rodzinnym stole”.

     • W ubiegłym tygodniu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt.: „Przy rodzinnym stole”. Napłynęło dużo pięknych zdjęć przedstawiających rodzinę uczniów przy wielkanocnym stole. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      I miejsce – Zuzanna Stalec klasa IIb

      II miejsce – Lena Molek klasa I

      III miejsce – Wiktoria Kłusek klasa IIa

                          Monika Frączek klasa IIb

      Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu. Dziękujemy także wszystkim rodzicom, którzy pomogli uczniom w wykonaniu pomysłowych fotografii.

      Konkurs został zorganizowany w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”.

     • Zbiórka surowców wtórnych – butelki PET i makulatura.

     • W dalszym ciągu zbieramy butelki plastikowe po wodzie mineralnej i innych napojach oraz makulaturę.

      Za ostatni rok – z uzyskanych funduszy ze sprzedaży surowców wtórnych, zakupiliśmy 7 globusów do pracowni geograficznej.

      Dlatego, prosimy Cię drogi Uczniu! Przynieś do szkoły zgniecione butelki PET i makulaturę, pozostaw je obok schodów przy głównym wejściu oraz poinformuj obsługę szkoły o przyniesionych surowcach wtórnych.

     • PROGRAM ERASMUS+ PROJEKT; „ Students in climate action: Climate change education for a better future”

     • Z wielką przyjemnością prezentujemy powstałą w projekcie „Students in climate action” w programie Erasmus+ grę planszową „Myśl Ekologicznie”. Celem gry jest podnoszenie świadomości młodych ludzi na temat zmian klimatycznych.

      Uczniowie będą zaangażowani w interaktywne środowisko, a działania postawią ich w "butach" działaczy na rzecz zmian klimatu i umożliwią im zbadanie podstaw tych zmian. W grze uczniowie podejmują wiele decyzji i ponoszą za nie odpowiedzialność. Dowiadują się jak stawić czoła, ograniczyć lub uniknąć złych konsekwencji zmian klimatu

      Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony naszego projektu gdzie znajdziecie grę oraz wiele innych ciekawych i innowacyjnych narzędzi edukacyjnych:

      www.studentsinclimateaction.com

     • Zabawy plastyczne w Grupie Biedronki

     • Przedszkolaki z grupy Biedronki zrealizowały wiosenne prace plastyczne w ramach innowacji pedagogicznej „Kreatywne prace plastyczne małego artysty”. Dzieci wykonały „Wiosenne kwiaty” malując woskiem i farbą akwarelową. Tworzyły także artystyczną łąkę z cieczy nienewtonowskiej, którą barwiły barwnikami spożywczymi i układały kompozycję kwiatową. Razem z krasnalem Hałabałą wykonały na talerzykach papierowych maki. W tej pracy plastycznej wykorzystały farby plakatowe i gąbkę, którą odbijały kształty kwiatów.

     • Światowy Dzień Hasła 2022

     • Obchodzone corocznie w pierwszy czwartek maja święto, to idealny dzień na zapoznanie się z dobrymi praktykami dotyczącymi haseł. Zastanówmy się dziś czy nie ułatwiamy życia cyberprzestępcom!

      Żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie, a hasła pomimo, że towarzyszą nam od wieków, obecnie są ważniejsze niż kiedykolwiek. Hasło to podstawowa forma zabezpieczenia dostępu do naszych danych. W ten sposób chronimy swoją pocztę e-mail, dostęp do bankowości internetowej czy mediów społecznościowych. Światowy Dzień Hasła jest doskonałą okazją do tego, aby sobie przypomnieć, jakie są dobre praktyki tworzenia bezpiecznych haseł.

      Jak świętować Dzień Hasła?

      Poświęć chwilę i sprawdź swoje hasła. W razie konieczności wzmocnij je, wymyślając nielogiczne frazy, dodając spacje, zamieniając litery na cyfry itp. Upewnij się, że stosujesz różne hasła do swoich różnych kont. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak stworzyć silne hasło:

      Hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków. Jeszcze lepsze jest dłuższe hasło, składające się z 12 lub 14 znaków. Pamiętaj, że niektóre witryny, systemy operacyjne lub aplikacje mają swoje wymagania co do minimalnej długości hasła

      Hasło powinno zawierać co najmniej jeden znak z każdej z następujących grup: małe litery, duże litery, liczby, znaki specjalne.

      Tworząc hasło używaj frazy – wybierz np. łatwy do zapamiętania cytat z piosenki i użyj pierwszej litery z każdego słowa.

      Litery lub całe słowa zastępuj liczbami i symbolami. Przykład? Słowa „Mam dwadzieścia lat” można zapisać jako M@m2dzie$ciAl4T, a „Mam psa” jako M@m%p$@.

      Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają też, aby hasła tworzyć przy użyciu trzech losowych słów. Wystarczy, że je połączysz, np. „kawatramwajryba” lub „ścianacienkikoszula”. Tego dnia warto również upewnić się, że na ważnych kontach masz aktywowane uwierzytelnianie dwuskładnikowe.